Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kto może zostać ekspertem awansu zawodowego nauczycieli? Jaka jest procedura powołania eksperta?
Ekspert jako członek komisji egzaminacyjnej lub kwalifikacyjnej odgrywa bardzo ważną rolę w sytuacji ubiegania się przez nauczyciela o kolejny stopień awansu zawodowego. Jego głównym zadaniem jest ocena merytoryczna dorobku zawodowego nauczyciela ubiegającego się o awans, więc ma bezpośredni wpływ na indywidualne losy nauczycieli.Kandydat na eksperta musi spełnić wymogi formalne
Wymogi formalne określone zostały w art. 9g ust. 11a Karty Nauczyciela (dalej: KN). Ekspert powinien:
- posiadać co najmniej wyższe wykształcenie magisterskie;
- być już nauczycielem dyplomowanym;
- przepracować po uzyskaniu stopnia nauczyciela dyplomowanego co najmniej trzy lata i w tym czasie ukończyć z wynikiem pozytywnym szkolenie dla kandydatów na ekspertów organizowane przez centralną publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli;
- posiadać co najmniej 10-letni staż pracy pedagogicznej, psychologicznej, naukowo-dydaktycznej albo artystycznej;
- posiadać obywatelstwo polskie, pełną zdolność do czynności prawnych, korzystać z praw publicznych;
- nie może się przeciwko niemu toczyć postępowanie karne, dyscyplinarne, postępowanie o ubezwłasnowolnienie oraz osoba ta nie może być karana za przestępstwo popełnione umyślnie i karą dyscyplinarną.
Ekspert powinien spełniać jeden z podanych niżej warunków dotyczących zatrudnienia:
- być nauczycielem akademickim zatrudnionym w szkole wyższej, kształcącym nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych;
- być nauczycielem zatrudnionym w przedszkolu, szkole lub innej placówce;
- być konsultantem współpracującym z Centrum Edukacji Artystycznej;
- być wychowawcą, pedagogiem lub psychologiem zatrudnionym w publicznej placówce opiekuńczo-wychowawczej lub publicznym ośrodku adopcyjno-opiekuńczym.
Warunkiem formalnym jest również rekomendacja (z uzasadnieniem), którą ekspert może uzyskać od instytucji lub stowarzyszenia działającego w systemie oświaty bądź w systemie pomocy społecznej albo od nauczycielskiego związku zawodowego. Rekomendacja powinna zawierać opis dorobku zawodowego nauczyciela (nauczyciela akademickiego).
Ekspert musi odbyć specjalne szkolenie
Szkolenia dla kandydatów na ekspertów są organizowane przez centralne publiczne placówki doskonalenia nauczycieli:
- Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE),
- Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej (KOWEZiU),
- Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych (CENSA).
Osoby chętne do udziału w szkoleniu powinny się do zarejestrować bezpośrednio na stronie danego ośrodka i czekać na ogłoszenie naboru. Pierwsza część szkolenia odbywa się w trybie na odległość i kończy się egzaminem on-line. Zdanie egzaminu warunkuje udział w drugiej części szkolenia, który ma charakter warsztatowy. Całość kończy się egzaminem pisemnym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka stażystka zatrudniona jest od 01.09.2020 r. do 31.08.2022 r. Posiada kwalifikacje magistra bez przygotowania pedagogicznego. Automatycznie rozpoczyna staż na stopień nauczyciela kontraktowego na zasadzie oświadczenia, że kwalifikacje pedagogiczne uzyska w trakcie stażu. W trakcie stażu nie uzyskuje przygotowania pedagogicznego, dyrektor szkoły przedłuża jej umowę na kolejny rok (do 31.08.2022 r.), a tym samym wydłuża staż awansu do czasu uzyskania kwalifikacji pedagogicznych. W dniu 22.11.2021 r. pracownica przedkłada zwolnienie lekarskie z kodem B – ciąża – które będzie długotrwałe (termin porodu to 15.07.2022 r.). Czy jeżeli uzyska kwalifikacje pedagogiczne w dniu 31 stycznia 2022 r., to będzie można zaliczyć jej staż awansu? Czy terminem zakończenia stażu będzie data uzyskania kwalifikacji?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy nauczycieli, którzy są w trakcie awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego i od września zmieniają miejsce pracy. Jakie dokumenty powinni otrzymać od dyrektora? Moje pytanie dotyczy w szczególności dotychczasowego podsumowania realizacji planu rozwoju zawodowego. Czy wystarczy, że do nowej szkoły nauczyciele idą ze sprawozdaniem z realizacji tego planu? Czy dyrektor powinien zrobić ocenę dorobku zawodowego za dotychczasowy okres?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Na jaki czas: 2 lata czy na 1 rok- powinna zostać zawarta pierwsza umowa o pracę z nauczycielem kontraktowym dla którego obecna placówka jest dodatkowym miejscem pracy? Nauczyciel w innej placówce odbywa staż na kolejny stopień awansu zawodowego.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba legitymująca się dyplomem ukończenia studiów wyższych II stopnia , kierunek - teologia, specjalność dialog społeczny oraz świadectwem ukończenia 3 - semestralnych studiów podyplomowych w zakresie edukacji wczesnoszkolnej posiada kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela przedszkola?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel stażysta odbywający staż na nauczyciela kontraktowego ( od września 2018) może zmienić miejsce pracy nie przerywając stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe