Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy osoba legitymująca się dyplomem ukończenia studiów wyższych II stopnia , kierunek - teologia, specjalność dialog społeczny oraz świadectwem ukończenia 3 - semestralnych studiów podyplomowych w zakresie edukacji wczesnoszkolnej posiada kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela przedszkola?
Jeśli osoba legitymująca się wykształceniem wyższym magisterskim ukończyła kierunkowe studia podyplomowe (z przygotowaniem pedagogicznym), posiada kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela zarówno w szkole w kl. 1-3, jak i w przedszkolu.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.
§ 1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
(...)
6) studiach magisterskich — należy przez to rozumieć studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie.
§ 4.1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach, szkołach podstawowych, placówkach wychowania pozaszkolnego, placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem § 11 ust. 2—4, § 12—14, 16—22 i 24, posiada osoba, która:
1) ma kwalifikacje określone w § 2 ust. 1, § 3 lub
2) ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w specjalności odpowiadającej nauczanemu przedmiotowi lub prowadzonym zajęciom, lub
3) ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w specjalności innej niż wymieniona w pkt 2, a ponadto ukończyła kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć.
§ 2. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w zakładach kształcenia nauczycieli, placówkach doskonalenia nauczycieli, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradniach specjalistycznych, bibliotekach pedagogicznych, kolegiach pracowników służb społecznych, liceach ogólnokształcących, liceach profilowanych, technikach, uzupełniających liceach ogólnokształcących, technikach uzupełniających i szkołach policealnych, z zastrzeżeniem § 11 ust. 1 i 2, § 12—14,16—22 i 24, posiada osoba, która ukończyła:
1) studia magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
3) studia magisterskie na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2 i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Reasumując:
osoba ta posiada kwalifikacje na podstawie § 2 ust. 1 p. 3
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Odstęp między awansem na nauczyciela kontraktowego, a na nauczyciela mianowanego powinien wynosić 2 lata, czy do tych dwóch lat wlicza się również okres przebywania nauczyciela na urlopie wychowawczym?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy sprawozdanie składane do kuratorium powinno być podpisane lub w jakiś inny sposób potwierdzone przez Dyrektora Szkoły? Ze względów formalnych, na których stronach powinno dokonywać się podpisów i stemplować sprawozdanie, czy na tytułowej wystarczy? Kto może potwierdzić kopie za zgodność z oryginałem? Czy może to zrobić sekretarz Szkoły? Rozporządzenie nie wskazuje konkretnej osoby. Po trzecie - skorzystano z możliwości złożenia wniosku w ciągu trzech lat od uzyskania oceny. Niestety, przez ten okres osoba ubiegająca się o awans została dyrektorem, natomiast Dyrektor, u którego otwarto staż - przestał pełnić tę funkcję. Czy ma to jakieś znaczenie podczas postępowania?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony na umowę na zastępstwo nieobecnego nauczyciela przez okres 1 roku i 7 miesięcy może odbywać staż na awans zawodowy nauczyciela kontraktowego jeżeli posiada kwalifikacje do zajmowanego stanowiska i jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
dziękuję za odpowiedź, jednak nie wyczerpuje ona problemu.
Pracuję w placówce niepublicznej i jestem dyrektorem, który nie ma stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. W placówkach publicznych jest wymóg, że dyrektorem może zostać nauczyciel z minimum stopniem zawodowym nauczyciela mianowanego. Chciałabym rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego, ale nie wiem czy mogę to zrobić jako dyrektor pedagogiczny. Dodam tylko, że mam dyrektora nad sobą, który pełni funkcję dyrektora zarządzającego.
Poniżej przesyłam poprzednie moje pytanie i Państwa odpowiedź. Dodam jeszcze, że formalnie mogę rozpocząć staż (minęły 3 lata od zrobienia przeze mnie stażu jako nauczyciel).
Pracuję w placówce niepublicznej jako dyrektor pedagogiczny i nauczyciel jednocześnie. Placówką kieruje dyrektor zarządzający (organ prowadzący - osoba fizyczna). Czy mogę rozpocząć w tej placówce awans zawodowy na nauczyciela mianowanego?
Zatrudnienie w wymiarze co najmniej połowy pensum pozwala na rozpoczęcie stażu i ubieganie się o kolejny stopień awansu, jeżeli od uzyskania stopnia awansu nauczyciela kontraktowego zostały przepracowane co najmniej 2 lata, wniosek o rozpoczęcie stażu zostanie złożony najpóźniej do 14 września do dyrektora odpowiedzialnego za awans zawodowy oraz istnieje możliwość wyznaczenia opiekuna stażu – czyli w placówce jest zatrudniony nauczyciel mianowany, dyplomowany lub inny nauczyciel zajmuje stanowisko kierownicze (art. 91b ust. 2 w zw. z art. 9c ust. 4, art. 9d ust. 1 i 4 KN).
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka, która w lipcu 2019 r. zdała egzamin na stopień nauczyciela mianowanego, następnie przez ok. pół roku była na zwolnieniu lekarskim, później pół roku na urlopie macierzyńskim, mogła rozpocząć we wrześniu 2020 r. staż na stopień nauczyciela dyplomowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe