Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy sprawozdanie składane do kuratorium powinno być podpisane lub w jakiś inny sposób potwierdzone przez Dyrektora Szkoły? Ze względów formalnych, na których stronach powinno dokonywać się podpisów i stemplować sprawozdanie, czy na tytułowej wystarczy? Kto może potwierdzić kopie za zgodność z oryginałem? Czy może to zrobić sekretarz Szkoły? Rozporządzenie nie wskazuje konkretnej osoby. Po trzecie - skorzystano z możliwości złożenia wniosku w ciągu trzech lat od uzyskania oceny. Niestety, przez ten okres osoba ubiegająca się o awans została dyrektorem, natomiast Dyrektor, u którego otwarto staż - przestał pełnić tę funkcję. Czy ma to jakieś znaczenie podczas postępowania?
Każda strona dokumentu powinna być zaparafowana przez składającego dokument. Sprawozdanie dyrektora – podpisuje dyrektor (+pieczątka): z prawej strony na końcu dokumentu. Nauczyciel ubiegający się o nadanie stopnia awansu zawodowego na nauczyciela dyplomowanego, zgodnie z treścią art. 76a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r.- Kodeks postępowania administracyjnego (ze zm.), składa dokumenty potwierdzające kwalifikacje, których zgodność z oryginałem zostały poświadczone przez: a) notariusza, lub b) organ państwowy lub podmiot wykonujący zadania z zakresu administracji publicznej, jeżeli dokument znajduje się w aktach organu lub podmiotu. W przypadku nauczyciela, któremu w okresie stażu powierzono stanowisko dyrektora, obowiązuje sprawozdanie z okresu pracy na tym stanowisku, a także m. in.: a) zaświadczenie dyrektora szkoły o wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz zajmowanym przez niego stanowisku w okresie odbywania stażu, b) zatwierdzony plan rozwoju zawodowego, c) sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego – za okres stażu, d) sprawozdanie z ostatnich lat pracy obejmujące w szczególności charakterystykę i rozwój kierowanej przez niego szkoły w tym okresie, z uwzględnieniem efektów kształcenia i wychowania. Nauczyciel będący w trakcie stażu (a przed podjęciem stanowiska dyrektora), powinien za okres odbytego stażu złożyć sprawozdanie, na podstawie którego (były) dyrektor ocenia dorobek zawodowy. Jest to dokument niezbędny do złożenia wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego.
Podstawa prawna: Podstawa prawna. 1) Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (ze zm.); 2) Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (ze zm.); 3) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka stazystka jest zatrudniona w przedszkolu publicznym do 31.12.2017 jako nauczyciel. Ponadto ma stałe godziny ponadwymiarowe pomocy p-p. Od 1.01.2018r będzie prowadziła tylko zajęcia specjalistyczne 2 godz.-integracji sensorycznej i 0.5 godz.wczesnego wspomagania. Czy trzeba nawiązać nową umowę o pracę, czy przerywa staż. Jakie oświadczenia nowe należy zgromadzić do akt osobowych ( np o niekaralności, o karach dyscyplinarnych...)
- Po uzyskaniu stopnia awansu na nauczyciela mianowanego w 2017 roku, nauczyciel przepracował w szkole rok (do 31 sierpnia 2018 roku), natomiast od 1 września 2018 r. do 31 sierpnia 2019 roku nastąpiła roczna przerwa w pracy w szkole. Czy od 1 września 2019 r. nauczyciel, zatrudniony w nowej szkole, może rozpocząć staż na nauczyciela dyplomowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w naszej szkole na czas nieokreślony, wraca do szkoły 6 września 2020 r. po zakończonym urlopie rodzicielskim i wykorzystaniu urlopu. Posiada stopień awansu nauczyciela mianowanego, spełnia warunki do rozpoczęcia stażu na kolejny stopień awansu. Jeżeli w dniu 06.09.2020 r. złoży wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela dyplomowanego, to czy czas stażu wydłuży się o te 6 dni września?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przedszkola rozpoczęła staż 1 września 2018 r. W trakcie stażu zaszła w ciążę. Przebywała na zwolnieniach lekarskich w dniach: 27.02.2019 do 4.03.2019, następne zwolnienie od 14.03.2019 do 28.08.2019, urlop macierzyński od 29.08.2010 do 26.08.2020, urlop uzupełniający trwał do 1.11.2020 r. Kiedy kończy się staż tej konkretnej nauczycielki? Czy ze względu na zmianę przepisów w trakcie stażu i jej nieobecności staż w tej chwili trwa 9 miesięcy? Czy ma prawo kontynuować staż?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego i mianowanego powinien zawierać w podstawie prawnej tekst jednolity Karty Nauczyciela (Dz.U.z 2018 r. poz.967)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe