Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Klasa wpłaciła zadatek na zieloną szkołę na podstawie sporządzonej umowy. Wyjazd miał się odbyć w czerwcu 2020 r. Z powodu sytuacji pandemicznej grupa nie miała możliwości wyjazdu na zieloną szkołę. Ośrodek wypoczynkowy nie widzi jednak podstaw do zwrotu zadatku, twierdząc że mogli przyjechać. Na jakie przepisy powołać się i odzyskać pieniądze uczniów?
Szkoła może jeszcze próbować wezwać kontrahenta do zapłaty (zwrotu zadatku) i powinna powołać się na ograniczenie funkcjonowania szkół na terenie kraju w czerwcu 2020 r., które obowiązywało na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 410 ze zm.). Ponadto należałoby wskazać, że ograniczenie funkcjonowania szkół na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących z uwagi na trwanie stanu epidemii było dla szkoły i organizatora sytuacją niezależną od stron, uniemożliwiającą wykonanie umowy, co zobowiązuje do zwrotu zadatku na podstawie art. 394 § 3 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r., poz. 1740). Jeśli kontrahent dobrowolnie nie zwróci zadatku, konieczne będzie dochodzenie zapłaty przed sądem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak powinna być przeprowadzona rekrutacja w szkole podstawowej na rok 2014/15?
Wskazane byłyby jakieś przykładowe dokumenty np. zasady, procedura, jakie kryteria, terminy, sposób przeprowadzania itd.?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Wicedyrektor 29.10.2021 r. przechodzi na emeryturę. Z jakiego okresu należy obliczyć mu odprawę i ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy w szkole niepublicznej specjalnej z uczniami z sprzężonymi niepełnosprawnościami nauczycielowi oprócz zajęć przedmiotowych mogę przydzielić godziny jako nauczyciel wspomagający np. podczas wychowania fizycznego?; 2. Proszę o wyjaśnienie: co to są inne czynności zlecone przez dyrektora, inne obowiązki nauczyciela oraz opieka nad uczniami dowożonymi, czy to mogę zlecić nauczycielowi licząc godziny do pełnego etatu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy pojawi się na waszym portalu konkretny wzór planu nadzoru pedagogicznego oparty na kierunkach realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2010/11?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła chce podpisać umowę na odbiór makulatury za którą zapłaci nam zakład zabierający ją. Czy można wziąć pieniądze na konto Rady Rodziców, czy trzeba przekazać na rachunek szkoły do organu prowadzącego? Nasza księgowość jest prowadzona przez gminę.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe