Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kiedy nauczycielom przysługuje dodatek za nauczanie indywidualne?
Indywidualne nauczanie organizuje w porozumieniu z organem prowadzącym dyrektor szkoły, której uczeń posiada orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania. Orzeczenie to wydawane jest przez zespoły orzekające, działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym w poradniach specjalistycznych. Nauczanie to organizuje się w sposób zapewniający wykonanie określonych w orzeczeniu zaleceń dotyczących warunków realizacji potrzeb edukacyjnych dziecka oraz form pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Zajęcia w ramach pensum lub godzin ponadwymiarowych
Zajęcia indywidualnego nauczania mogą być realizowane przez nauczyciela albo w ramach obowiązkowego pensum, albo jako jego dopełnienie. W pierwszym przypadku nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie również wtedy, gdy nie mogły się one odbyć z przyczyn od niego niezależnych. Mogą one być realizowane przez nauczyciela także w ramach godzin ponadwymiarowych.
Z brzmienia art. 39 ust. 4 KN wynika, że w tym przypadku wynagrodzenie przysługuje wyłącznie za godziny ponadwymiarowe faktycznie zrealizowane. Zgodnie z jego treścią składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca.
Zwiększone wynagrodzenie
W obowiązujących przepisach prawa nie wyszczególniono dodatkowego wynagrodzenia lub dodatku z tytułu prowadzenia zajęć w ramach indywidualnego nauczania. Jak wynika z art. 30 ust. 1 KN wynagrodzenie nauczyciela składa się z wynagrodzenia zasadniczego, dodatków:
- za wysługę lat,
- motywacyjnego,
- funkcyjnego oraz
- za warunki pracy,
- wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
- nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych określonych w art. 54 ustawy.
Przepis ten uzupełniony został przez rozporządzenie MENiS w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego. Analiza jego postanowień pozwala na wniosek, że w pewnych okolicznościach prowadzenie zajęć indywidualnego nauczania może stanowić podstawę do przyznania nauczycielowi dodatku za pracę w trudnych warunkach.
Określono w nim m.in. wykaz trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę do przyznania nauczycielom dodatku za warunki pracy. Zgodnie z § 8 pkt 7 tego rozporządzenia za pracę w trudnych warunkach uznaje się prowadzenie przez nauczycieli zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą upośledzonymi umysłowo w stopniu głębokim.
Stosownie zaś do pkt 8 prowadzenie zajęć dydaktycznych i wychowawczych w specjalnych przedszkolach i szkołach (oddziałach) oraz prowadzenie indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego, również uznaje się za pracę w trudnych warunkach.
Z powyższego wynika, że jeżeli nauczyciel prowadzi zajęcia indywidualnego nauczania uczniów zakwalifikowanych do kształcenia specjalnego, wówczas przysługuje mu z tego tytułu dodatek za pracę w trudnych warunkach. Wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania tego dodatku określa organ prowadzący w drodze regulaminu (art. 30 ust. 6 KN).
Czas pracy nauczyciela dojeżdżającego do ucznia
W art. 42 ust. 1 KN ustawodawca postanowił, że czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. W ramach tego czasu nauczyciel obowiązany jest do realizacji zadań określonych w ust. 2 tego artykułu, w tym także do prowadzenia lekcji w ramach realizacji indywidualnego nauczania.
Z przepisów rozporządzenia MEN w sprawie ramowych statutów wynika, że godzina lekcyjna trwa 45 minut. Tylko w uzasadnionych przypadkach dopuszcza się prowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie od 30 do 60 minut, zachowując ogólny tygodniowy czas zajęć ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć. Określony w tym akcie czas trwania zajęć dotyczy także zajęć w ramach indywidualnego nauczania.
Brak jest przepisów normujących kwestie rozliczania czasu dojazdu nauczyciela do ucznia w celu przeprowadzenia takiej lekcji. Przyjmuje się więc powszechnie, że czas ten nie może być wliczany do czasu pracy, w tym również do czasu prowadzonych zajęć indywidualnego nauczania.
Koszty dojścia/dojazdu do ucznia
Zarówno w Karcie Nauczyciela, jak i w ustawie o systemie oświaty brak jest regulacji dotyczących zwrotu nauczycielowi kosztów za dojazdy do domów uczniów nauczanych indywidualnie.
W tej sytuacji należy sięgnąć do odpowiednich uregulowań zawartych w Kodeksie pracy. Możliwość taka wynika z art. 91c ust. 1 KN, który stanowi, że w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy.
Zgodnie z art. 775 § 1 k.p. pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.
Nie jest natomiast podróżą służbową stałe wykonywanie zadań w różnych miejscowościach i terminach, których wyboru dokonuje każdorazowo sam pracownik w ramach uzgodnionego rodzaju pracy.
W przypadku uznania, że nauczyciel wykonuje swoje zadania w ramach podróży służbowej, uprawniony jest on do świadczeń wypłacanych na podstawie rozporządzenia MPiPS w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
Zgodnie z tym przepisem pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów:
- przejazdów,
- noclegów,
- dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
- innych udokumentowanych wydatków.
W rozporządzeniu tym (§ 3 ust. 3) określono także, że „na wniosek pracownika pracodawca może wyrazić zgodę na przejazd w podróży samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędącym własnością pracodawcy”.
W takim przypadku pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, ustaloną przez pracodawcę, która nie może być wyższa niż określona w przepisach tego rozporządzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony z mianowania w roku szkolnym 2013/2014 miał pełny etat, następnie ze względów na to, że zmniejszyła się liczba klas w roku szkolnym 2014/2015 miał ograniczenie do 9/18, w następnym roku szkolnym 2015/2016, 9,08/18, natomiast w roku szkolnym 2016/2017 liczba godzin pensum dal nauczyciela wynosi 7,65/18. Na rok szkolny 2017/2018 nie ma już dla niego godzin. Proszę o odpowiedź na pytanie: z jakiego artykułu KN dać wypowiedzenie nauczycielowi i jaka mu przysługuje wysokość odprawy? Czy wysokość wypłaconej kwoty jest uzależniona od całego czy połowy jego etatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka wych. fizycznego, mianowana, obecnie w trakcie kursu z zakresu przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa, może prowadzić te zajęcia w gimnazjum?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam zatrudnionego nauczyciela bez kwalifikacji za zgodą kuratora (wynagrodzenie jak stażysta). Nauczyciel ten ukończył teraz studia podyplomowe i zdobył kwalifikacje do tego przedmiotu. Od razu dostarczył mi zaświadczenie z uczelni o ukończeniu studiów oraz akt nadania stopnia kontraktowego z innej szkoły. Od kiedy płacić większa pensję. Dodam iż na zaświadczeniu z uczelni ma wpisane, iż uroczyste wręczenie dyplomów nastąpi w kwietniu lub maju. Czy na podstawie zaświadczenia mogę zwiększyć wynagrodzenie czy czekać na dyplom.
- Osoba, która pracuje na stanowisku pomocy kuchennej (czas nieokreślony) czasowo - do 30.06.2020 r. została przesunięta na stanowisko intendenta. Czy od 1 lipca możemy zatrudnić tę osobę, za jej zgodą, na stanowisku 1/2 etatu pomocy kuchennej i 1/2 etatu intendenta? Co z zakresem czynności (jeden, czy dwa)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinna brzmieć treść pisemnego potwierdzenia przekształcenia stosunku pracy na podstawie mianowania, jeśli akt mianowania wydany był przed 2000 r. i spełnione były wszystkie warunki?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe