Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy szkoła niepubliczną. Zatrudniamy nauczycieli na podstawie kodeksu pracy. Nauczyciel zatrudniony jest na pełen etat 24/24, realizuje również 4 godziny ponadwymiarowe. Zgodnie z naszym regulaminem dotyczącym godzin ponadwymiarowych, nauczyciel dostaje dodatek za godziny ponadwymiarowe (dydaktyczne) w stałej wysokości miesięcznej. Dodatek ten uzależniony jest od liczby godzin ponadwymiarowych i stopnia awansu nauczyciela. Nauczyciele dostają ten dodatek w stałej wysokości, bez względu na to czy zrealizowali wszystkie godziny ponadwymiarowe. W związku z tym, czy prawidłowy jest zapis w regulaminie, że: dodatek za godziny ponadwymiarowe nie przysługuje pracownikowi za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy, opiekuńczy, macierzyński. Dodatek ten uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłków oraz wynagrodzenia chorobowego? Przykład: pracownica choruje przez 15 dni, wysokość dodatku za godziny ponadwymiarowe wynosi 347,94 zł; czyli za okres choroby dodatek ten by wyniósł: 347,94-(347,94:30x15)=173,97
Obowiązujące przepisy nie przewidują prawa do jakiejkolwiek części wynagrodzenia za pracę za okres nieświadczenia pracy z powodu korzystania ze zwolnienia lekarskiego (art. 80 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320). Wprowadzenie w regulaminie wynagradzania postanowienia, że dodatek za pracę w godzinach ponadwymiarowych podlega obniżeniu o (nie przysługuje za) czas nieobecności w pracy jest dopuszczalne oraz spowoduje, że ten składnik wynagrodzenia będzie uwzględniany w podstawie zasiłków (chorobowego, opiekuńczego) wypłacanych z ubezpieczenia społecznego, zgodnie z art. 36 ust. 1, art. 38 ust. 1 i art. 47 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r., poz. 870). Po takiej zmianie dodatek wejdzie również w skład wynagrodzenia chorobowego – art. 92 § 2 KP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w styczniu uzyskał tytuł magistra, stosowne zaświadczenie przedłożył w lutym, kiedy powinien dostać podwyżkę? Na jaki przepis się powołać, jeśli ma dostać wyrównanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź i poradę w ważnych dla mnie kwestiach. Organ prowadzący szkołę wyraża chęć, aby po reformie pozostawić pełną szkołę podstawową z kl. I- VIII + oddział przedszkolny, jednak na chwilę obecną brakuje dwóch sal lekcyjnych. Wyjściem z sytuacji byłoby podzielenie dużej sali na dwie mniejsze - jakie wymogi muszą być spełnione odnośnie metrażu sali lekcyjnej w przeliczeniu na ucznia? Druga propozycja - przechodzenie na zajęcia edukacyjne do sali, której uczniowie mają w tym czasie wych. fizyczne - czy jest to rozwiązanie zgodne z przepisami? Czy każda klasa musi mieć przydzieloną "swoją" izbę lekcyjną?... I czy w związku z powrotem do szkoły podst. przedmiotów: geografia, fizyka, chemia, biologia muszą być od września 2017r. utworzone pracownie przedmiotowe z pełnym wyposażeniem?
- Proszę o wzór przedłużenia umowy o pracę na czas określony po przedstawieniu przez Pracownicę zaświadczania lekarskiego o ciąży.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele przedszkola powinni mieć zaprowadzone listy obecności w pracy? Czy nie jest to potrzebne, bo świadczą o tym podpisy w dzienniku przedszkola?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie godziny pracy nauczycieli można potraktować jako nadliczbowe? Czy udział w egzaminach zawodowych, maturach próbnych, wyjścia z uczniami w godzinach popołudniowych traktujemy jako nadliczbowe czy wg rozliczenia 40 godz./tydz. Czy nauczyciel zatrudniony w niepełnym wymiarze etatu jest traktowany jak pełnozatrudniony? Czy nauczyciel, który zastępuje będącego w tym czasie na szkoleniu otrzymuje zapłatę za zastępstwo? Jeżeli jest to zastępstwo w czasie tzw. okienka, a jak jeżeli jest to po godzinach pracy i też odnośnie pełnozatrudnionych i niepełnozatrudnionych. Czy traktować te czynności jako zapisane i wynikające ze statutu szkoły? Szkoła jest feryjna.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe