Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciele przedszkola powinni mieć zaprowadzone listy obecności w pracy? Czy nie jest to potrzebne, bo świadczą o tym podpisy w dzienniku przedszkola?
Czas pracy nauczycieli regulują przepisy Karty Nauczyciela. Ewidencji podlegają jedynie zajęcia wchodzące w skład pensum dydaktycznego (art. 42 ust. 2 pkt.1 KN). Pozostałe zajęcia i czynności - wynikające z zadań statutowych szkoły oraz związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym nie są ewidencjonowane.
Na podstawie art. 42 ust. 7a KN, zajęcia i czynności realizowane w ramach czasu pracy nauczyciela, o których mowa w ust. 2 pkt 1, są rejestrowane i rozliczane w okresach tygodniowych odpowiednio w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć.
W samorządowym przedszkolu nie prowadzi się list obecności dla nauczycieli, zaś wywiązywanie się z obowiązku prowadzenia zajęć z uczniami (czyli realizowanie pensum lub zajęć dodatkowych) wynika z dzienników zajęć (art. 42 ust. 7a KN). W przedszkolach niesamorządowych sposób potwierdzania obecności w pracy określa regulamin pracy albo ustala go i podaje do wiadomości
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel chce się wybrać na urlop dla poratowania zdrowia, ale decyzja organu prowadzącego jest taka, aby nauczyciela skierować na komisję lekarską. Proszę objaśnić mi tę procedurę i proszę o wzory dokumentów, które muszę gdzieś wysłać?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniam nauczyciela na podstawie Kodeksu Pracy. Zgodnie z artykułem 162 - "część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych". Nauczyciel jednak ze względów osobistych, chciałby jeszcze ten urlop rozbić i wykorzystać w dwóch częściach, po tygodniu, w różnych terminach. Czy jest taka możliwość?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o informację dotyczącą urlopu wypoczynkowego dyrektora szkoły i innych pracowników będących na stanowiskach kierowniczych. Zgodnie z art. 64 ust. 2a (zmiany obowiązują od 1 stycznia 2018 r.) Karty Nauczyciela dyrektorowi, wicedyrektorowi szkoły i innym osobom piastującym stanowiska kierownicze przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Proszę informację czy w tych 35 dniach są uwzględnione 4 dni urlopu na żądanie wynikające z Kodeksu Pracy, czy może te 4 dni są dodatkowymi wolnymi dniami dla pracownika?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź dotyczącą naliczenia świadczenia urlopowego dla nauczycieli. Od dnia 03.01.2014 nauczyciel został zawieszony w pełnieniu obowiązków z tyt. wszczęcia postępowania sądowego. Na podstawie wyroku uniewinniającego z dniem 19.01.2015 zostaje przywrócony do pracy. W miesiącu 06.2014 zostało mu wypłacone świadczenie urlopowe z ZFŚS za rok szkolny 2013/2014 za okres od 01.09.2013 do 02.01.2014 (do czasu zawieszenia w obowiązkach). 1) Czy w/w nauczycielowi należy wyrównać świadczenie urlopowe za okres 03.01.2014 do 31.08.2014 (za okres zawieszenia w obowiązkach, a potem wyrokiem uniewinniającym przywróconego do pracy)?; 2)Czy świadczenie urlopowe wypłacane za rok szkolny 2014/2015 do 31.08.2015 należy naliczyć za okres 01.09.2014 do 31.08.2015.?
- Pracuję w placówce feryjnej na stanowisku wicedyrektora. W okresie ferii zimowych przebywałam na zwolnieniu lekarskim (pobyt w szpitalu). W czasie wakacji miałam 5 tyg. wolnego (2 tyg.w lipcu i 3 tyg.w sierpniu) pozostałe dni na polecenie dyrektora (ustne) spędziłam w pracy. Okres urlopowy minął, więc mam pytanie: 1.Czy należy mi się urlop uzupełniający za ferie zimowe? (2 tyg.) 2.Czy muszę pracować w wakacje skoro jest to mój urlop?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe