Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedź dotyczącą naliczenia świadczenia urlopowego dla nauczycieli. Od dnia 03.01.2014 nauczyciel został zawieszony w pełnieniu obowiązków z tyt. wszczęcia postępowania sądowego. Na podstawie wyroku uniewinniającego z dniem 19.01.2015 zostaje przywrócony do pracy. W miesiącu 06.2014 zostało mu wypłacone świadczenie urlopowe z ZFŚS za rok szkolny 2013/2014 za okres od 01.09.2013 do 02.01.2014 (do czasu zawieszenia w obowiązkach). 1) Czy w/w nauczycielowi należy wyrównać świadczenie urlopowe za okres 03.01.2014 do 31.08.2014 (za okres zawieszenia w obowiązkach, a potem wyrokiem uniewinniającym przywróconego do pracy)?; 2)Czy świadczenie urlopowe wypłacane za rok szkolny 2014/2015 do 31.08.2015 należy naliczyć za okres 01.09.2014 do 31.08.2015.?
Na podstawie art. 84 Karty Nauczyciela, wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela w okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków może ulec ograniczeniu, a tymczasowo aresztowanego ulega ograniczeniu najwyżej do połowy, w zależności od stanu rodzinnego nauczyciela, począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zawieszenie. W okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków nie przysługują natomiast dodatki oraz wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.
Świadczenia socjalne, w tym równiez świadczenie urlopowe, nie wchodzi w skład wynagrodzenia nauczyciela. Wątpliwa jest zatem zasadność ograniczenia wypłaty tego świadczenia za okres zawieszenia. Jeżeli jednak zostało już ono proporcjonalnie zmniejszone, to na podstawie art. 84 ust. 5 KN, należałoby, w związku z jego uniewinnieniem, zwrócić zatrzymaną kwotę świadczenia, a za obecny rok wypłacić w całości.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel będący na urlopie bezpłatnym może korzystać z zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych? Aktualnie dwóch nauczycieli jest w mojej placówce na urlopie bezpłatnym jednocześnie pracują w innej placówce oświatowej.
- Nauczyciel katecheta w dniu 16.09.2021 kończy 60 lat i przechodzi na emeryturę (z wiekiem). W przedszkolu (JST) jest zatrudniona na 1/22 etatu (religia). W nowym roku szkolnym od 01.09.2021 zamierza w swoim podstawowym miejscu pracy, czyli w szkole podstawowej, pracować tylko do czasu przejścia na emeryturę, zaś w przedszkolu (osobna umowa) otrzyma 2/22 etatu i będzie pracować do końca roku szkolnego, czyli do 31.08.2022 r. Nauczycielka jest w przedszkolu jedynym nauczycielem, który ma dyplomowanie i zgodnie z Kartą Nauczyciela tylko ona może pełnić funkcję opiekuna stażu. W związku z tym nadal chce być zatrudniona w przedszkolu, gdy zakończy pracę w szkole. Wiadome jest, że nauczycielka – aby przejść na emeryturę – musi zakończyć stosunek pracy w obu zakładach. Moje pytanie brzmi, czy w przypadku kończenia pracy w obu placówkach np. 20.09.2021 r. nauczycielka musi być przynajmniej jeden dzień na emeryturze i nową umowę (już z emerytem) należy podpisać 22.09.2021? Czy jeden dzień nieobecności w pracy będzie miał wpływ na funkcję opiekuna stażu? Czy opiekun stażu musi mieć w tym wypadku ciągłość w zatrudnieniu? Dzień nieobecności (na emeryturze) nie będzie dniem roboczym w planie pracy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź, czy szkołę zawodową można kończyć ponownie po ukończeniu zawodówki?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Wzór pisma do organu prowadzącego, w sprawie uruchomienia nauczania indywidualnego w szkole podstawowej
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor przedszkola może mieć obniżony wymiar etatu do 3/4 (zatrud. na podst. KN, nie otrzymałam do tej pory wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy) i zostać jednocześnie zatrudniony na 1/4 etatu w nowo powstałym żłobku w budynku p-la (1 gr. - 20 dz., zatrudnienie - Kodeks Pracy, nie ogłoszono konkursu). Czy można wpisać w obowiązki dyr. p-la prowadzenie, kierowanie i nadzorowanie żłobka, zwiększyć dodatek funk. i motyw.). Za 4 lata nabywam prawa emerytalne, staż pracy 36 lat, 30 lat na stanowisku kierowniczym. Obniżenie wymiaru etatu jest dla mnie sytuacją niekorzystną od strony finansowej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe