Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel chce się wybrać na urlop dla poratowania zdrowia, ale decyzja organu prowadzącego jest taka, aby nauczyciela skierować na komisję lekarską. Proszę objaśnić mi tę procedurę i proszę o wzory dokumentów, które muszę gdzieś wysłać?
Zgodnie z art. 73 ust. 10 Karty Nauczyciela o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia orzeka lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela. Od orzeczenia przysługuje odwołanie do organu odwoławczego określonego w przepisach Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27.10.2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, oraz w trybie określonym w tych przepisach, tj:
Nauczyciel lub dyrektor szkoły może, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia, wnieść odwołanie od jego treści wraz z uzasadnieniem.
Odwołanie wnosi się za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie, do organu odwoławczego, którym jest wojewódzki ośrodek medycyny pracy właściwy ze względu na miejsce wydania orzeczenia
Lekarz, za pośrednictwem którego jest wnoszone odwołanie, przekazuje je w terminie 14 dni od dnia jego wniesienia do właściwego organu odwoławczego wraz z kopią dokumentacji medycznej badania stanowiącego podstawę wydania orzeczenia.
Organ odwoławczywydaje orzeczenie w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania odwołania, na podstawie:
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile wynosi etat osoby, która jest pomocą wychowawcy w oddziale przedszkolnym? Czy taką osobę można zatrudnić na podstawie Karty Nauczyciela (ma licencjat z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie przywileje i korzyści w trakcie zatrudnienia i po przejściu na emeryturę ma nauczyciel posiadający orzeczenie o niepełnosprawności (niedowidzący i niedosłyszący)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy psychologowi,pedagogowi w ramach obowiązującego pensum można przydzielić prowadzenie innych zajęć np. logopedycznych do których ma kwalifikacje? Proszę o podstawę prawną.
- Mam pewien problem. Już drugi rok mam na zastępstwo za nieobecną nauczycielkę (ciąża, macierzyński i urlop) nauczycielkę (kontraktową), prawdziwą pasjonatkę, uczy przedmiotów zawodowych i do tego jest managerem hotelu (więc możliwości dla uczniów wymarzone, zajęcia w hotelu, warsztaty, itp) dzieciaki za nią przepadają. Chciałabym ją zostawić, a pożegnać się z tą co ma w lutym 2018 wrócić (ta jest przeciwieństwem, leniwa, niezaangażowana, nawet nie chce jej się wykorzystywać sprzętu, które mamy na wyposażeniu szkoły) dla uczniów to będzie szok z przestawieniem się. Ta co wraca jest również nauczycielem kontraktowym, odchodząc na L-4, a potem na macierzyński miała pełny etat. Jak to bezboleśnie zrobić, czy można coś zrobić? Zaznaczę jeszcze, że nie będę miała dla tej przychodzącej pełnego etatu. Przedmioty zawodowe w klasie IV wszystkie odbędą się w I sem, więc teraz nauczycielka zastępująca ma więcej godzin, ale są one uśrednione na cały rok szkolny (wg programu Vulcan) i trochę byłaby pokrzywdzona.
Bardzo proszę o radę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z końcem roku szkolnego 2018/2019 w naszym zespole wychodzi ostatni rocznik klas gimnazjalnych. Od kolejnego roku szkolnego będziemy funkcjonować tylko z klasami szkoły podstawowej i przedszkolem. W związku z tym muszę zmniejszyć ilość zatrudnienia obsługi ( zmniejsza się ilość uczniów). Czy istnieją zapisy prawa pracy, mówiące o szczególnej ochronie osób, które nabyły już prawo do emerytury? Czy mam obowiązek zwolnić woźną, która jest np. najmłodsza stażem?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe