Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem organem prowadzącym i dyrektorem niepublicznego przedszkola. Chcę zatrudnić do pomocy np. dyrektora ds. administracji. Czy osoba na tym stanowisku musi mieć limit wynagrodzenia tak jak zwykły dyrektor? Czy zatrudniając tę osobę, ja jako dyrektor dalej mam prawo do wynagrodzenia z dotacji „rocznego limitu” dyrektora?
Zakładając, że pytanie dotyczy finansowania wynagrodzenia pierwszego i drugiego dyrektora z dotacji samorządowej, ustawowy roczny limit (dwunastokrotność 150% średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego) dotyczy każdej osoby zatrudnionej przez cały rok kalendarzowy na pełen etat, która bezpośrednio na rzecz uczniów wykonuje zadania dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze przedszkola niepublicznego, zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 2029). To, czy obydwaj dyrektorzy mogą pobierać wynagrodzenie z dotacji, jest uzależnione od zakresu ich obowiązków, określonego głównie w statucie przedszkola, a więc od tego, czy na obydwu stanowiskach są realizowane w pełnym wymiarze ww. zadania podlegające dotowaniu oraz czy w razie kontroli wydatkowania dotacji organ prowadzący będzie w stanie to wykazać.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jednemu z nauczycieli kończy się umowa z dniem 31.08.2019 r. w projekcie arkusza na przyszły rok został ujęty, choć z mniejszą liczbą godzin. Od składania projektu do dzisiaj wiele się zmieniło. Nauczyciel wprowadza niezdrową atmosferę w gronie, jest krnąbrny, podważa moje decyzje. Ponadto jestem niezadowolona z przebiegu nauczania tego nauczyciela. Obraża dzieci, mści się na nich za moje ograniczenie godzin (oceny od momentu kiedy dowiedział się o zmniejszeniu ilości godzin znacznie się pogorszyły), dyskutuje, fotografuje nawet dziennik, by doszukać się czegoś co mnie pogrąży. Jak zgodnie z prawem przejść przez to wygaśnięcie umowy, biorąc pod uwagę, że nauczyciel był poinformowany, że została zaplanowany na następny rok? Co powinnam zrobić, bo nie zatrudnię takiego pracownika.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przypadku nauczyciela mianowanego i dyplomowanego zmiana warunków pracy dokładnie przejście z pełnego 18 godzinnego etatu na 14/18 skutkuje zmianą trybu nawiązania umowy o pracę z mianowania na zwykłą umowę o pracę.
Zmiana podyktowana jest redukcją godzin w związku z ze zmniejszoną ilością oddziałów
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem w szkole podstawowej. W momencie startowania do konkursu byłam zatrudniona w niepełnym wymiarze godzin (11 h). Po objęciu funkcji dyrektora mam cały etat. Czy po zakończeniu kadencji dyrektora, chcąc wrócić na stanowisko nauczyciela, powinnam w arkuszu uwzględnić dla siebie 11 h, czy mogę przewidzieć etat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy właścicielka przedszkola niepublicznego, będąca jednocześnie dyrektorką placówki, może zatrudnić męża? Czy można zatrudnić innego członka rodziny (córkę – 17 lat) na podstawie umowy o pracę, czy umowę zlecenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel katecheta w dniu 16.09.2021 kończy 60 lat i przechodzi na emeryturę (z wiekiem). W przedszkolu (JST) jest zatrudniona na 1/22 etatu (religia). W nowym roku szkolnym od 01.09.2021 zamierza w swoim podstawowym miejscu pracy, czyli w szkole podstawowej, pracować tylko do czasu przejścia na emeryturę, zaś w przedszkolu (osobna umowa) otrzyma 2/22 etatu i będzie pracować do końca roku szkolnego, czyli do 31.08.2022 r. Nauczycielka jest w przedszkolu jedynym nauczycielem, który ma dyplomowanie i zgodnie z Kartą Nauczyciela tylko ona może pełnić funkcję opiekuna stażu. W związku z tym nadal chce być zatrudniona w przedszkolu, gdy zakończy pracę w szkole. Wiadome jest, że nauczycielka – aby przejść na emeryturę – musi zakończyć stosunek pracy w obu zakładach. Moje pytanie brzmi, czy w przypadku kończenia pracy w obu placówkach np. 20.09.2021 r. nauczycielka musi być przynajmniej jeden dzień na emeryturze i nową umowę (już z emerytem) należy podpisać 22.09.2021? Czy jeden dzień nieobecności w pracy będzie miał wpływ na funkcję opiekuna stażu? Czy opiekun stażu musi mieć w tym wypadku ciągłość w zatrudnieniu? Dzień nieobecności (na emeryturze) nie będzie dniem roboczym w planie pracy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe