Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem nauczycielem z 28-letnim stażem pracy. Urodziłam się 19.12.1957 r. Od kiedy będę objęta ochroną przedemerytalną?
USTAWA z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych:
Art. 24 ust. 1a. Wiek emerytalny dla kobiet urodzonych w okresie:
21) od dnia 1 października 1957 r. do dnia 31 grudnia 1957 r. wynosi co najmniej 61 lat i 8 miesięcy;
USTAWA z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw:
Art. 18. 1. Pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy są objęci ochroną stosunku pracy wynikającą z przepisu art. 39 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.20)), lub osoby, które mogłyby być nią objęte, jeżeli w tym dniu pozostawałyby w stosunku pracy – są objęci tą ochroną przez czas do osiągnięcia wieku emerytalnego określonego w przepisach art. 24 ust. 1a i 1b oraz art. 27 ust. 2 i 3 ustawy, o której mowa w art. 1.
Okres ochronny wynosi więc nie tylko 4 lata (jak jest to ujęte w art. 39 KP), ale obejmuje też następne lata aż do osiągnięcia "nowego" wieku emerytalnego. Warunkiem jest podleganie ochronie w dniu 1 stycznia 2013 r.
W Pani przypadku, warunek ten nie został spełniony (nie miała Pani ukończonych 56 lat), zatem ochrona przedemerytalna rozpocznie się na 4 lata przed ukończeniem przez Panią 61 lat i 8 miesięcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel pracujący w pełnym wymiarze godzin ma obowiązek prowadzenia w ramach czterdziestki dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych zaleconych uczniowi przez poradnię? Czy pedagog szkolny może prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w ramach etatu?
- Nauczycielka otrzymała akt nadania nauczyciela mianowanego w 1995 roku, w 1997 przedszkole, w którym pracowała uległo likwidacji. W lutym 1997 rozpoczęła równolegle pracę na pół etatu w szkole, od września na pełen etat. Kiedy zmieniały się przepisy była na urlopie wychowawczym, czyli w 2000 roku, nie wiem dlaczego, ale nie ma w jej dokumentacji aktu nadania nauczyciela mianowanego, wróciła na krótko do pracy po urlopie wychowawczym, zaszła w ciążę i znów urlop wychowawczy, z którego wróciła we wrześniu 2006 roku, popracowała 2 miesiące na pół etatu i rozwiązała umowę o pracę. Domaga się wydania zaświadczenia, że jej umowa o pracę przekształciła się w stosunek pracy przez mianowanie z dniem 6.04.2006, nie wiem zupełnie, dlaczego taka data, poproszę o pomoc.
- Nauczyciel mianowany ma 35 letni staż pracy i wiek 58 lat . Od nowego roku szkolnego nie będzie dla niego godzin. Nauczyciel wyraził zgodę na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Najprawdopodobniej skorzysta z możliwości przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Czy w opisanej sytuacji można rozwiązać umowę o pracę gdy nauczyciel jest objęty ochroną przedemerytalną. Jaką podstawę prawną zastosować?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący może przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektorowi szkoły podstawowej bez konkursu, któremu kadencja kończy się 31.08.2017 r.?
- Pocztą pantoflową dowiedziałem się, iż mój nauczyciel mianowany w związku z nieprawidłowościami w prowadzonej przez siebie firmie otrzymał wyrok RP. "Postępowanie karne warunkowo umorzono ustalając okres próby 2 lat" i orzeczono, iż ma wpłacić 500,00 zł na rzecz Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw oraz 190,00 jako koszty sądowe. Czy jako dyrektor powinienem w tej sprawie coś robić (oficjalnie nic nie wiem)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe