Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem szkoły od 1 września 2019. Ile przysługuje mi urlopu do końca roku kalendarzowego tj. do 31 grudnia 2019 r.?
Za okres pełnienia funkcji kierowniczej przez 4 miesiące przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze: 4/12 * 35 = 11,67 dni roboczych (art. 64 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, analogicznie art. 1552a § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.). Z kolei w przypadku zatrudnienia w tej samej szkole od 1 stycznia 2019 r. przysługiwał urlop w wymiarze: 8/12 * 56 = 37,33 dni, zgodnie ze stosowanym w drodze analogii art. 64 ust. 1 w zw. z art. 66 ust. 2 KN, art. 1552a § 1 KP i uchwałą SN z dnia 10 maja 2006 r., III PZP 3/06. Łącznie w 2019 r. przysługuje 49 dni urlopu, w tym po zaokrągleniu 12 dni roboczych i 37 dni kalendarzowych. W przypadku wykorzystania w całości urlopu w czasie ferii zimowych i letnich w 2019 r., urlop na stanowisku kierowniczym został skonsumowany przez urlop w czasie ferii, ponieważ został wykorzystany w wymiarze wyższym niż przysługujący na stanowisku nauczyciela szkoły bez funkcji kierowniczej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 4 lipca 1975 r do 30 czerwca 1976 roku odbywałem służbę wojskową - zaraz po ukończeniu studiów. Po ukończeniu służby wojskowej podjąłem pracę w szkole z pierwszym dniem roku szkolnego 1976/77 tj. 23 sierpnia 1976 r. Czy w tym przypadku służba wojskowa zalicza się do stażu pracy i nagrody jubileuszowej w 2015 r.?
- Czy nauczyciele przedszkola powinni mieć zaprowadzone listy obecności w pracy? Czy nie jest to potrzebne, bo świadczą o tym podpisy w dzienniku przedszkola?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 02.09.2013r.dostałam powołanie na PO dyrektora szkoły do momentu rozstrzygnięcia konkursu. Konkurs odbył się w lutym 2014r, który wygrałam. Zostałam powołana na 5 lat szkolnych od 01.03. 2014r., do kiedy powinnam mieć powołanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Regulamin pracy określa: "Pracownicy obsługi (woźne, sprzątaczki) wykonują swoją pracę (...) od poniedziałku do niedzieli przy zachowaniu przeciętnie 40 godzinnego tygodnia pracy." Taka organizacja jest niezbędna ze względu na szkoły dla słuchaczy zaocznych - zajęcia w niektóre soboty i niedziele. W praktyce wygląda to tak, że jeśli jedna z Pań woźnych pracuje w sobotę i niedzielę, odbiera sobie za to dzień wolny w innym terminie (1 dzień za sobotę i 1 za niedzielę). Czy istnieją jakieś przepisy obligujące pracodawcę do dodatkowych świadczeń np. 2 dni wolne za niedzielę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przytaczam moje pytanie:"Witam. Kto odpowiada za sytuację, w której dyrektor szkoły, który nie wygrał konkursu, a dalej pracuje w szkole, nie ma zabezpieczonego etatu? Zgodnie z KN nauczyciel powinien otrzymać tę informację do końca maja. Czy nowy dyrektor musi zorganizować godziny dla ustępującego dyrektora? Kto byłby odpowiedzialny w sytuacji, gdy ustępujący dyrektor odwołałby się do sądu pracy? Proszę o podstawę prawną."
oraz Państwa odpowiedz:
"
Jeżeli dyrektor był od początku pracownikiem szkoły, a nie np. urlopowanym nauczycielem innej placówki (urlop bezpłatny na okres powierzenia stanowiska dyrektora), to po przegranym konkursie wraca na stanowisko nauczyciela, bo to z tą szkołą ma zawarty stosunek pracy.
Karta Nauczyciela:
Art. 10. 1. Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej - w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania, z zastrzeżeniem ust. 8.
W pytaniu nie podano do kiedy dyrektor miał powierzenie, więc domyślam się, że do końca sierpnia, zatem projekt organizacyjny na nowy rok szkolny sporządza jeszcze dotychczasowy dyrektor i to on będzie musiał zaplanować godziny swoje i pozostałych nauczycieli.
Gdyby powierzenie skończyło się wcześniej, przed zatwierdzeniem projektu organizacyjnego, wówczas nowy dyrektor musiałby podjąć odpowiednie decyzje kadrowe, włącznie z ograniczeniem wymiaru godzin.
USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty:
Art. 39 ust. 3. Dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Dyrektor w szczególności decyduje w sprawach:
1) zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły lub placówki;"
Pytanie nie dotyczyło tego, kto przygotowuje organizację roku.
Powtarzam pytanie:
Kto odpowiada za sytuację, w której ustępujący (z powierzeniem do końca sierpnia) dyrektor , nie zaplanował dla siebie etatu?
Ten dyrektor, dnia 1 września , ma prawo oczekiwać od nowego dyrektora zatrudnienia na cały etat.
Kto odpowiada za tę sytuację?
Tzn, kogo może skarżyć ustępujący dyrektor, a w dn 1 września - zwykły nauczyciel, do sądu pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe