Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie dodatkowe uprawnienia należą się nauczycielowi przedszkola, który posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności?
USTAWA z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:
Art. 15. 1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
4. Wymiar czasu pracy ustalony zgodnie z ust. 1 lub 2 obowiązuje od dnia następującego po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.
Art. 17. Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy. Nie narusza to przepisu art. 134 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.
Art. 18. 1. Stosowanie norm czasu pracy, o których mowa w art. 15, nie powoduje obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości.
2. Godzinowe stawki wynagrodzenia zasadniczego, odpowiadające osobistemu zaszeregowaniu lub zaszeregowaniu wykonywanej pracy, przy przejściu na normy czasu pracy, o których mowa w art. 15, ulegają podwyższeniu w stosunku, w jakim pozostaje dotychczasowy wymiar czasu pracy do tych norm.
Art. 19. 1. Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.
2. Urlop, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów. (a więc nie dotyczy nauczycieli)
3. Jeżeli wymiar urlopu dodatkowego, o którym mowa w ust. 2, jest niższy niż 10 dni roboczych, zamiast tego urlopu przysługuje dodatkowy urlop określony w ust. 1.
Art. 20. 1. Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
1) w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, z zastrzeżeniem art. 10f ust. 1 pkt 2;
2) w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
2. Wynagrodzenie za czas zwolnień od pracy, o których mowa w ust. 1, oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.
3. Łączny wymiar urlopu określonego w art. 19 ust. 1 i zwolnienia od pracy, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.
4. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady udzielania zwolnień od pracy, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uprawnienia prezesa związków zawodowych. Czy prezes związków zawodowych może chcieć dokonywać zakupów papierniczych (teczek, segregatorów, znaczków) z funduszu szkoły (gimnazjum)? Czy ma na ten cel fundusze związkowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy nauczyciel w-fu ma uprawnienia do prowadzenia zajęć w-f w klasach I-III?; 2. W klasie "0" mam ucznia niepełnosprawnego ruchowo (porusza się na wózku-niewładne kończyny dolne). Ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i wczesnego wspomagania rozwoju. W oddziale będzie tylko jedno takie dziecko. Czy muszę dla niego zatrudnić nauczyciela wspomagającego?; 3. W punkcie przedszkolnym jest dwoje dzieci niedosłyszących w znacznym stopniu. Dzieci te mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i wczesnego wspomagania rozwoju. Czy dla nich mam zatrudnić nauczyciela wspomagającego czy wystarczą tylko zajęcia rewalidacyjne (2 godz. tyg.) i wczesnego wspomagania rozwoju (2 godz.tyg.); 4. Czy istnieje obowiązek zorganizowania dla uczniów zajęć świetlicowych. Nadmieniam, że uczniowie są dowożeni. Klasy młodsze kończą zajęcia około 11.30. Odwoź jest po 13.30. Przez ten czas spora grupa uczniów pozostaje bez opieki. Rodzice proszą o zorganizowanie zajęć świetlicowych. Organ prowadzący nie otrzymuje subwencji tyle aby wystarczyło na świetlicę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zamierzam zatrudnić nauczyciela języka angielskiego w przedszkolu w wymiarze 5/22. Jest on nauczycielem mianowanym, nie pracował nigdy w mojej placówce. Czy mogę zawrzeć z nim umowę o pracę na czas określony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wykładnię prawną. Nauczycielka jest zatrudniona w naszym gimnazjum od 1 września 2016 r. do 31 sierpnia 2017 r. na 14/18. Nasze gimnazjum jest jej drugim zakładem pracy, tzn nie jesteśmy dla niej szkołą macierzystą. W następnym roku szkolnym jesteśmy przekształceni w ośmioklasową Szkołę Podstawową. Nauczycielka od 1 września 2017 r. nie zostanie zatrudniona, o czym została poinformowana na piśmie.
W ubiegłym tygodniu przekazała mi informację ustną (nie otrzymałam zaświadczenia lekarskiego), że jest w ciąży i że poród jest planowany na listopad. Mając na uwadze powyższe, czy należy z nauczycielką przedłużyć umowę do czasu porodu jeżeli nie jest to jej podstawowe miejsce pracy, a umowa wygasa w sierpniu ? Czy powinnam ją sama poprosić o zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest obowiązek informowania kandydatów na stanowisko dyrektora szkoły o zmianie przewodniczącego komisji konkursowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe