Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  Czy nauczyciel w-fu ma uprawnienia do prowadzenia zajęć w-f w klasach I-III?.TAK W klasie "0" mam ucznia niepełnosprawnego ruchowo (porusza się na...

PORADA PRAWNA

1. Czy nauczyciel w-fu ma uprawnienia do prowadzenia zajęć w-f w klasach I-III?; 2. W klasie "0" mam ucznia niepełnosprawnego ruchowo (porusza się na wózku-niewładne kończyny dolne). Ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i wczesnego wspomagania rozwoju. W oddziale będzie tylko jedno takie dziecko. Czy muszę dla niego zatrudnić nauczyciela wspomagającego?; 3. W punkcie przedszkolnym jest dwoje dzieci niedosłyszących w znacznym stopniu. Dzieci te mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i wczesnego wspomagania rozwoju. Czy dla nich mam zatrudnić nauczyciela wspomagającego czy wystarczą tylko zajęcia rewalidacyjne (2 godz. tyg.) i wczesnego wspomagania rozwoju (2 godz.tyg.); 4. Czy istnieje obowiązek zorganizowania dla uczniów zajęć świetlicowych. Nadmieniam, że uczniowie są dowożeni. Klasy młodsze kończą zajęcia około 11.30. Odwoź jest po 13.30. Przez ten czas spora grupa uczniów pozostaje bez opieki. Rodzice proszą o zorganizowanie zajęć świetlicowych. Organ prowadzący nie otrzymuje subwencji tyle aby wystarczyło na świetlicę.

  •  Czy nauczyciel w-fu ma uprawnienia do prowadzenia zajęć w-f w klasach I-III?.

TAK

  • W klasie "0" mam ucznia niepełnosprawnego ruchowo (porusza się na wózku-niewładne kończyny dolne). Ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i wczesnego wspomagania rozwoju. W oddziale będzie tylko jedno takie dziecko. Czy muszę dla niego zatrudnić nauczyciela wspomagającego? 

NIE. Obowiązek zatrudniania tzw. nauczyciela wspomagającego legitymującego się kwalifikacjami w zakresie pedagogiki specjalnej w ogólnodostepnym przedszkolu i ogólnodostępnej szkole dotyczy wyłącznie dzieci z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz dzieci z niepełnosprawnością sprzęzoną. W innych przypadkach można takiego nauczyciela zatrudnić ale wyłacznie za zgodą organu prowadzącego. Mówi o tym paragraf 7 rozporzadzenia MEN z dnia z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U z 7 sierpnia 2015r. poz. 1113)

  • W punkcie przedszkolnym jest dwoje dzieci niedosłyszących w znacznym stopniu. Dzieci te mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i wczesnego wspomagania rozwoju. Czy dla nich mam zatrudnić nauczyciela wspomagającego czy wystarczą tylko zajęcia rewalidacyjne (2 godz. tyg.) i wczesnego wspomagania rozwoju (2 godz.tyg.); 3

NIE. Wyjaśnienie, jak w punkcie wyżej. Dla wspomnianych dzieci z niepełnosprawnością słuchową należy zorganizować zajęcia rewalidacyjne, najlepiej z surdologopedą oraz zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju.

  • Czy istnieje obowiązek zorganizowania dla uczniów zajęć świetlicowych. Nadmieniam, że uczniowie są dowożeni. Klasy młodsze kończą zajęcia około 11.30. Odwoź jest po 13.30. Przez ten czas spora grupa uczniów pozostaje bez opieki. Rodzice proszą o zorganizowanie zajęć świetlicowych. Organ prowadzący nie otrzymuje subwencji tyle aby wystarczyło na świetlicę. 8

TAK. Obowiązkiem szkoły jest zapewnienie zajęć świetlicowych dla uczniów, którzy: pozostają pod opieką szkoły po zakończeniu zajęć lekcyjnych, oczekują na odebranie przez rodziców, oczekują na dowóz organizowany przez gminę, korzystają z wydłużonej opieki szkolnej z powodu innych niż w/w. okoliczności. Pozostawienie uczniów bez opieki jest karygodnym łamaniem ustawy o systemie oświaty, za co odpowiada dyrektor a nie organ prowadzący. Wyrok NSA Warszawa z 21.01.2014, I OSK 2418/13 rozwiał te wątpliwości:Użyte w przepisie art. 67 pkt. 3 u.s.o określenie „powinna” nie oznacza fakultatywności a obowiązek zorganizowania i prowadzenia przez szkołę świetlicy.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT