Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jaka jest kwota świadczenia urlopowego dla nauczycieli na rok kalendarzowy 2021?
Zgodnie z art. 53 ust. 1a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym. Na podstawie art. 5 ust. 2 i art. 5j ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1352 ze zm.) wysokość odpisu podstawowego wynosi na jednego zatrudnionego 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej, przez które w 2020 r. należy rozumieć przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2018 r. Według obwieszczenia Głównego Urzędu Statystycznego z 19.02.2019 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2018 r. i w drugim półroczu 2018 r. (M.P. z 2019 r. poz. 201), w drugim półroczu 2018 r. przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej wyniosło 4134,02 zł. Wynika z tego, że nauczyciel pełnoetatowy zatrudniony przez cały rok szkolny otrzyma w 2021 r. świadczenie urlopowe w wysokości 1550,26 zł (37,5 % * 4134,02 zł).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam.
Objęłam placówkę (szkoła podstawowa). Uzupełniłam i poprawiłam napotkane nieprawidłowości, ale mam problem z umowami o pracę pani zatrudnionej jako nauczyciel bibliotekarz na 1/2 etatu. Później wypowiedziano jej warunki zatrudnienia "w części dotyczącej warunków pracy" !? i zatrudniono jako nauczyciela języka polskiego na 16/18 dopisując "pozostałe warunki umowy o pracę nie ulegają zmianie" czyli zostało 1/2 biblioteki (2006 rok). Po drodze zniknęło gdzieś 5 godzin biblioteki i część godzin polskiego. Pani ma obecnie 10 godz. biblioteki, 6 godz. polskiego, godz. wychowaczą i zespół wyrównawczy co wg poprzedniego arkusza daje jej 18 godzin - etat !?. Jak to poprawić?
Moim zdaniem jej etat powinien wynosić 22 godz (1/3 biblioteka + 2/3 dydaktyka). A może powinnam wypowiedzieć obecne warunki pracy i zatrudnić tylko jako nauczyciel polonista. Czy w takim wypadku można jej uzupełnić etat godzinami biblioteki? To mała szkoła wiejska i mamy tylko te 10 godzin biblioteki.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele wygaszanego gimnazjum zatrudnieni przez mianowanie mogą wnioskować do dyrektora szkoły podstawowej o przeniesienie, jeżeli w arkuszu organizacyjnym tejże szkoły na rok 2019/20 przewidziano dla nich np. 10/18, 12/18 etatu z możliwością uzupełnienia etatu w innej szkole podstawowej? Czy może powinno się z nimi rozwiązać umowę, wypłacić 6 - miesięczną odprawę i dopiero potem zatrudnić w szkole podstawowej? (wygaszane gimnazjum i szkoła podstawowa to oddzielne jednostki organizacyjne w tej samej gminie).
- Witam,
i bardzo proszę o poradę w następującej sprawie:
10 lat temu zatrudniłam - w charakterze pracownika obsługi - rencistkę, która w 2005 r. nabyła prawo do emerytury (i od tej pory pobierała ją i wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę na czas nieokreślony). Z przyczyn leżących po stronie pracodawcy musiałam rozwiązać z nią stosunek pracy. Wypłaciłam w listopadzie należne odszkodowanie (za 3 miesiące) i odprawę emerytalną (za 6 miesięcy - dopiero teraz). W grudniu Pani nabyłaby prawo do nagrody jubileuszowej i nie wiem, czy zgodnie z rozporządzeniem mówiącym, że jeśli do wypłaty brakuje mniej niż 12 miesięcy a pracownik przechodzi na emeryturę, to nagrodę należy wypłacić w dniu rozwiązania stosunku pracy.Nie wiem, czy przeszkodą nie jest fakt, że Pani pobiera emeryturę od 2005 r.? ale podkreślam, że dopiero teraz została wypłacona odprawa emerytalna. Pani nie nawiązała innego stosunku pracy z żadnym pracodawcą. Nadmieniam, że nie pozostaję w sporze z byłym pracownikiem, ale chcę postąpić zgodnie z przepisami prawa. Dziękuję za radę i pomoc. Pozdrawiam.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku ze zmianami w KN od 1.09. 2018 r. można w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie zatrudniać nauczycieli na umowę -zlecenie (w szkole nie obowiązuje KN tylko KP)?
- Nauczyciel mianowany z powodów zdrowotnych chce skorzystać z urlopu zdrowotnego od 01.09.2015r. do 28.02.2016r. (13 marca nabywa prawa emerytalne (60lat i 10 m-cy). Nadmieniam, że ze względów organizacyjnych w momencie jego powrotu z urlopu nie będzie dla niego etatu. Czy po powrocie nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia w trakcie roku szkolnego dyrektor może przenieść go w stan nieczynny? Jeśli tak to czy do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego , czy do końca roku szkolnego tj. 31.08.2016r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe