Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel mianowany z powodów zdrowotnych chce skorzystać z urlopu zdrowotnego od 01.09.2015r. do 28.02.2016r. (13 marca nabywa prawa emerytalne (60lat i 10 m-cy). Nadmieniam, że ze względów organizacyjnych w momencie jego powrotu z urlopu nie będzie dla niego etatu. Czy po powrocie nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia w trakcie roku szkolnego dyrektor może przenieść go w stan nieczynny? Jeśli tak to czy do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego , czy do końca roku szkolnego tj. 31.08.2016r.?
Przeniesienie w stan nieczynny związane jest z brakiem możliwości dalszego zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy i stosowane jest w zamian za rozwiązanie stosunku pracy. W praktyce wygląda to w ten sposób, że dyrektor wypowiada nauczycielowi stosunek pracy na podstawie art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela, a nauczyciel w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia składa wniosek o przeniesienie w stan nieczynny. W związku z terminem wypowiedzenia stosunku pracy przypadającym na koniec roku szkolnego, przeniesienie w stan nieczynny następuje 1 września.
W opisanej sytuacji, jeżeli nauczycielowi zostanie udzielony urlop dla poratowania zdrowia, to po jego zakończeniu musi on powrócić do pracy na pełen etat (chyba, że nauczyciel rozwiąże stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę - za porozumieniem stron).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy umowa zlecenie podlega wypowiedzeniu, jeśli tak - to jaki może być jego okres. Na jaką podstawę prawną się należy powołać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można przyznać nauczycielowi dodatek motywacyjny 0%, gdyż kilka miesięcy przebywał na zwolnieniach lekarskich i urlopach dla poratowania zdrowia. w dniu 1 września gdy ustalano nowe angaże pracy i przyznawano dodatek motywacyjny trudno w tej sytuacji było dać więcej %, bo nauczyciela nie było w pracy więc trudno mówić o jakimś zaangażowaniu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 2 stycznia 2016 wchodzi w życie zmiana artykułu 188 KP, proszę o wyjaśnienie jak ta zmiana ma się do pracy nauczycieli. Jak będzie wyglądała kwestia wykorzystania opieki nad dzieckiem w ich przypadku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zrobiła awans na stopień mianowany 31 sierpnia. Akt nadania przyniosła 12 października, czy dyrektor powinien tej nauczycielce dać do teczki akt osobowej informację o przekształceniu umowy o pracę w stosunek pracy na podstawie mianowania od 12 października czy 1 września (nauczycielka ta spełnia wszystkie przesłanki, by przekształcić jej umowę)? Data wpływu do księgi pism przychodzących jest faktyczna z oddaniem urzędu, czyli 12 października, wtedy kiedy przyniosła do dyrektora.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony w placówce publicznej na czas określony od 23 maja 2022 r. do 6 czerwca 2022 r. w wymiarze etatu 16/18. Czy przysługuje mu urlop i w jakim wymiarze, na jakiej podstawie prawnej? Jaką podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy należy wpisać do świadectwa pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe