Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak obliczyć wymiar przysługującego urlopu wypoczynkowy pracownikowi administracji zatrudnionemu na 0,30 etatu od 1.01 do 31.08.2017 r.? Pracownik wykonuje pracę przez 5 dni w tygodniu.
W pytaniu nie podano, do jakiego ogólnego wymiaru urlopu wypoczynkowego uprawniony jest pracownik: 20 czy 26 dni (staż do 10 lat, czy co najmniej 10 lat, pamiętając, że do stażu pracy wlicza się tu określoną w kodeksie pracy liczbę lat za ukończenie szkoły danego typu).
Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu 20 albo 26 dni. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. W opisanym przypadku będzie to 0,30 x 20 dni = 6 dni albo 0,30 x 26 dni = 8 dni.
Proporcjonalny wymiar urlopu to dla pracownika odpowiednio 6 albo 8 dni.
W przypadku pracownika zatrudnionego przez kilka miesięcy w roku, urlop wypoczynkowy przysługuje w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu (w opisanym przypadku za 8 miesięcy):
6 dni : 12 m-cy x 8 m-cy = 4 dni
8 dni : 12 m-cy x 8 m-cy = 6 dni (niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę)
Urlopu udziela się w wymiarze godzinowym, gdzie jeden dzień odpowiada 8 godzinom. Zatem 4 albo 6 dni należy pomnożyć przez 8, co daje odpowiednio 32 albo 48 godzin. Z tej puli odejmuje się za każdy dzień urlopu liczbę godzin, którą pracownik miał do przepracowania w danym dniu, zgodnie z jego rozkladem czasu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin przebywa od września 2020 r. na urlopie bezpłatnym z art. 17 ust. 2 KN. W związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów w roku szkolnym 2023/2024 zmniejsza się również wymiar zatrudnienia nauczyciela. Opisana sytuacja, jest sytuacją przejściową i za dwa lata wymiar zatrudnienia nauczyciela wróci do stanu obecnego. Czy dyrektor w takiej sytuacji, mimo informacji, że nauczyciel będzie kontynuował urlop, ma obowiązek poinformować nauczyciela o zmianie wymiaru zatrudnienia? W jaki sposób poinformować nauczyciela – za pomocą porozumienia, czy wypowiedzenia zmieniającego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zwalnianemu z pracy na podstawie art.23 ust.1 pkt 3 Karta Nauczyciela należy się odprawa? Jeżeli tak to w jakiej wysokosci? Proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel posiada 32 lata pracy w zawodzie nauczyciela, jest w wieku 52 lat. Pracę zaczynał w wieku lat 19. Kiedy może przejść na jakiekolwiek świadczenie emerytalne lub kompensacyjne?
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania mogę zmienić przydział obowiązków poprzez porozumienie zmieniające Czy takie porozumienie stosuje się tylko jak zawiera się umowę o pracę z nauczycielem ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- I. Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony ma do 27.06.2019 r. od lekarza medycyny pracy orzeczoną przydatność do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela.
Mamy pytanie, jeżeli ze względu na stan zdrowia nauczyciel nie otrzyma dalszej zdolności do wykonywania pracy jako nauczyciel, to czy z tym nauczycielem:
1/ należy rozwiązać umowę o pracę (zawartą na podstawie mianowania) i z jaką datą i co z urlopem?
2/ czy ten nauczyciel może przejść na świadczenie kompensacyjne, jeżeli tak to z jaką datą i czy należy się nauczycielowi z tego tytułu odprawa?
II. W naszej szkole jest oddział łączony specjalny dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. O 01.09.2019 r. w tej klasie będą zajęcia rewalidacyjne.
Czy przydzielając nauczycielowi godziny w tej klasie należy przyznać dodatek za trudne warunki pracy? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe