Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
I. Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony ma do 27.06.2019 r. od lekarza medycyny pracy orzeczoną przydatność do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela. Mamy pytanie, jeżeli ze względu na stan zdrowia nauczyciel nie otrzyma dalszej zdolności do wykonywania pracy jako nauczyciel, to czy z tym nauczycielem: 1/ należy rozwiązać umowę o pracę (zawartą na podstawie mianowania) i z jaką datą i co z urlopem? 2/ czy ten nauczyciel może przejść na świadczenie kompensacyjne, jeżeli tak to z jaką datą i czy należy się nauczycielowi z tego tytułu odprawa? II. W naszej szkole jest oddział łączony specjalny dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. O 01.09.2019 r. w tej klasie będą zajęcia rewalidacyjne. Czy przydzielając nauczycielowi godziny w tej klasie należy przyznać dodatek za trudne warunki pracy? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości.
I. Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 3 w zw. z ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. dyrektor szkoły ma obowiązek doręczenia nauczycielowi oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia z końcem miesiąca, w którym dyrektor szkoły otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy (np. 30 czerwca 2019 r., o ile do tego dnia dyrektor zdąży doręczyć nauczycielowi pismo). Nauczyciel ma prawo do ekwiwalentu za urlop niewykorzystany w naturze w bieżącym roku w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego w danym roku, od którego odejmuje się urlop wykorzystany w naturze w tym roku kalendarzowym – art. 66 ust. 2 KN, uchwała SN z dnia 10 maja 2006 r., III PZP 3/06, Biul.SN 2006/5/28.
O ile nauczyciel spełnia wszystkie ustawowe wymogi do przejścia na świadczenie kompensacyjne (w tym zakresie w pytaniu nie podano żadnych informacji), nauczyciel będzie na nie mógł na nie przejść z prawem do odprawy z art. 87 KN, ale pod warunkiem rozwiązania stosunku pracy na jego wniosek – przez wypowiedzenie lub za porozumieniem stron (art. 4 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, Dz.U. z 2018 r., poz. 128). Otrzymanie oświadczenia dyrektora o rozwiązaniu stosunku pracy na postawie art. 23 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 3 KN pozbawia nauczyciela prawa do przejścia na takie świadczenie.
II. Dodatek za pracę w trudnych warunkach przysługuje za prowadzenie zajęć dydaktycznych w klasie łączonej w szkole podstawowej - § 8 pkt 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm. Nie ma do niego prawa nauczyciel realizujący zajęcia rewalidacyjne w klasie łączonej w szkole podstawowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy istnieje jakiś przepis, który określa godziny funkcjonowania opieki świetlicowej podczas dni dyrektorskich. Dodam, że na co dzień szkoła funkcjonuje w godzinach 6:30-17:00, a zajęcia dydaktyczne są od 8:00-14:35. Czy szkoła ma obowiązek zapewnić opiekę aż do godziny 17?
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony przebywa na urlopie bezpłatnym od 1.01. do 30.06. Ile urlopu wypoczynkowego należy się nauczycielowi przy założeniu ze będzie efektywnie pracował na całym etacie od lipca do grudnia. Poproszę o sposób wyliczenia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę z art. 20KN z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. W bieżącym roku szkolnym nauczyciel pracuje na 10/18 etatu. Czy nauczycielowi przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy? Nauczyciel wybrał sobie trzy dni, takie w których pracuje w szkole (oprócz tego jest zatrudniony na 8/18 w innej placówce). Nadmienia, że jesteśmy placówką feryjną.
- Nauczyciel będący na urlopie dla poratowania zdrowia (kończy mu się 05 czerwca 2014r.) poinformował mnie, jako dyrektora szkoły, że stan zdrowia nie pozwala mu wrócić do pracy, choroba wymaga dalszego leczenia. Nauczyciel jest po konsultacji z lekarzem specjalistą, który przekazał pacjentce, że nie podpisze zgody na powrót do pracy. W związku z tym mam pytania: 1. Czy nauczyciel, żeby kontynuował leczenie powinien wrócić do pracy na jeden dzień (mimo, że nie ma zgody lekarza z medycyny pracy), a potem przejść na dłuższe l- 4?
2. Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie na poratowanie zdrowia do 05.06.2014, można od września ograniczyć etat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie w obecnym roku szkolnym realizuje 23 godziny – w tym 20 godz. z pensum 18 i 3 godz. świetlicy z pensum 26.
Jego pensum ustalono na 19/19 i 4 godziny ponadwymiarowe.
Podczas nauczania zdalnego nauczyciel nie realizuje trzech godzin świetlicy i nie ma przydzielonych na ten czas innych zajęć – czyli realizuje 20 godzin: 19 godzin z pensum i 1 godzinę ponadwymiarową liczoną z 19/19.
Czy jego pensum na czas nauczania zdalnego, które w ciągu roku szkolnego jest wprowadzane już kilka razy, powinno być przeliczane na 18/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe