Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak należy rozliczyć godziny pracy nauczycieli na obozie sportowym (Tydzień z sobotą i niedzielą)organizowany w trakcie roku szkolnego ,a jak w czasie ferii czy wakacji?
Czas pracy nauczycieli na obozach sportowych należy rozliczać tak samo, jak na innych wycieczkach szkolnych. Jeżeli zatem obóz odbywać się będzie w trakcie roku szkolnego, za pracę w dni wolne, czyli sobotę i niedzielę przysługuje nauczycielowi innych dzień wolny lub wynagrodzenie obliczane jak za godziny ponadwymiarowe.
KARTA NAUCZYCIELA:
Art. 42c ust. 3. Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie, w wysokości ustalonej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy:
§ 10. Nauczycielom, którzy w dniu wolnym od pracy realizują zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy obliczane jak za godzinę ponadwymiarową.
Należy przy tym pamiętać, aby zaplanować odpowiednią ilość opiekunów, tak aby zachować normy czasu pracy nauczyciela (art. 42 KN - 40 h tygodniowo), a przede wszystkim czas nieprzerwanego odpoczynku (art. 132 i 133 kodeksu pracy - 11 h na dobę i 35 h na tydzień).
W przypadku organizacji obozu w trakcie ferii lub wakacji, dyrektor powinien zawrzeć z nauczycielami umowę zlecenie, ponieważ okresy te są dla nauczyciela urlopem wypoczynkowym, w trakcie którego dyrektor może zobowiązać nauczyciela jedynie do prac określonych w Karcie Nauczyciela:
art. 64.1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
2. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:
1) przeprowadzania egzaminów;
2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.
Czynności, o których mowa w pkt 1-3, nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od września gimnazjum, w którym mam umowę o pracę, zostaje włączone do szkoły podstawowej. Od roku z tego gimnazjum jestem oddelegowana na stanowisko dyrektora w innej szkole podstawowej, gdyż tam wygrałam konkurs. Co dalej z moją umową o pracę w gimnazjum?
- Proszę o informację na temat rozliczenia pracy wychowawcy internatu. Pensum tygodniowe to 30 godzin zegarowych. Internat pracuje 7 dni w tygodniu z wyłączeniem świąt, ferii i wakacji. Jak mamy rozliczać święta wypadające w dni inne niż niedziele.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od września 2010r nie ma w szkole oddziału klasy IV oraz klasy V i VI są połączone.Nauczyciel nie przyjął ograniczenia etatu do 7/18.Poinformowałam Związki zawodowe, których Pani jest członkiem.Następnie Udała się na l4 potem na urlop zdrowotny. Urlop został skrócony nauczycielowi decyzją woj. Urzędu Medycyny Pracy do 5 miesięcy.Nauczyciel ma powrócić do pracy 25 stycznia 2011r, ale ja dalej mogę nauczycielowi dać tylko 7 godzin dydaktycznych. Poinformowałam o tym fakcie związki zawodowe, ale One Wytypowały tą osobę do reprezentowania związków na terenie placówki i dały Jej ochronę (związek jednoosobowy na terenie szkoły z ochroną). Jak mam dalej postąpić? Jaki dokument wręczyć nauczycielowi? Nie ma na terenie szkoły godzin w pełnym wymiarze zgodnie z kwalifikacjami dla powracającej Pani.Czy związki mogą dokonywać takich działań manipulacyjnych, aby na urlopie dla poratowania zdrowia wskazywać owego nauczyciela do reprezentowania Związku na terenie szkoły podczas, gdy sam jest fizycznie nieobecny? Niespokojny dyrektor prosi o radę!!!.
Niespokojny dyrektor.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba po pedagogice resocjalizacyjnej może być nauczycielem wspomagającym?
- Czy głównemu księgowemu jednostki budżetowej(szkoła podstawowa) można ustalić zadaniowy system czasu pracy? Chodzi o krótki okres-np.3 miesiące.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe