Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak mam rozliczyć urlop nauczyciela przedszkola, który złożył wniosek o przeniesienie do szkoły od września 2023 r.? Dodam, że nauczyciel wykorzystał już część urlopu. Czy mam uwzględnić urlop adekwatnie do przepracowanych miesięcy (do sierpnia, tj. 24 dni), czy zgodnie z planem urlopów? Czy uwzględnić cały urlop w wymiarze 35 dni, ponieważ nauczyciel przechodzi do placówki feryjnej?
Pragmatyka służbowa nie reguluje zagadnienia, jak należy ustalać uprawnienia urlopowe, gdy nauczyciel w tym zakresie podlega różnym regulacjom w trakcie roku kalendarzowego.
Przepis art. 64 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 984) przewiduje odmienny reżim wykorzystywania urlopu przez nauczycieli szkół feryjnych i nauczycieli szkół nieferyjnych. Zgodnie z art. 64 ust. 1 KN, nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Z kolei, na podstawie art. 64 ust. 3 KN, nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
Niestety przeniesienie z jednej placówki do drugiej powoduje utratę prawa do urlopu wypracowanego w danej placówce. Nauczyciel, który w ramach przeniesienia przeszedł ze przedszkola do szkoły i nie wykorzystał całego urlopu, który mu przysługiwał, nie otrzyma dodatkowego urlopu z tytułu niewykorzystania urlopu u poprzedniego pracodawcy.
Jednocześnie urlopu należy udzielić w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego w danym roku kalendarzowym okresu. Dlatego tutaj- w przypadku opisanym w pytaniu – do 31 sierpnia nauczyciel może wykorzystać jedynie 8/12 z 35 dni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w sytuacji, gdy nauczyciel dyplomowany zostaje zatrudniony na pełny etat od 1.09.2021 r. do 31.08.2021 r. przez 2 kolejne lata na czas określony (ponoć na zastępstwo, ale w umowie brak informacji o zastępstwie ani o art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela jako podstawie zatrudnienia) – to w sądzie mógłby się domagać zmiany umowy na podstawie mianowania?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy wicedyrektor Szkoły Podstawowej może być jednocześnie prezesem fundacji ?
- Nauczyciel kontraktowy w publicznym przedszkolu od 5 lat na zastępstwa. Jest ewentualność, że zwolni się etat w tym samym przedszkolu. Czy powinna zostać zatrudniona na stałe czy na czas określony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wf zatrudniony przez mianowanie w wymiarze 18/18 (w tym 9 g powszechnej nauki pływania) przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia do 15.10.2021 r. Szkoła z pływalnią, na której realizowane są zajęcia pływania dla dzieci z różnych szkół organizowane przez organ prowadzący, a nauczyciele wf, posiadający uprawnienia trenerskie z pływania, mają godziny PNP w etatach. 15.03.2021 otrzymałam pisemną informację od Naczelnika Wydziału Edukacji, że biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną i obowiązujące obostrzenia mam nie planować w arkuszu organizacji szkoły na rok szkolny 2021/2022 zajęć na basenie w ramach Powszechnej Nauki Pływania.
Czy mogę zmienić pensum z 18/18 nauczyciela na 26/26 wychowawcy świetlicy w/w nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia. Jest to jedyna możliwość pozostawienia go w zatrudnieniu. Czy muszę to konsultować na piśmie lub ustnie z nauczycielem, czy nie ? Jeśli odmówi, będę zmuszona wręczyć mu wypowiedzenie. Co zrobić jeśli nie zechce przyjść na rozmowę. Jakie kroki prawne wtedy podjąć? W projekcie majowym, który nota bene ma być gotowy na początku kwietnia nauczyciel będzie miał tytuł płatności urlop dla poratowania zdrowia, ale muszę też zaplanować mu przydziały bo wraca w trakcie roku szkolnego (etat – zastępstwo, a nie mam godzin wf). Proszę o pomoc w tej sprawie. Pozdrawiam serdecznie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od września planuję zmienić sekretarce warunki pracy.
Nowe warunki: etat sekretarki, 25 godzin i sprzątaczki 15 godzin.
Jak zgodnie z prawem przeprowadzić tę zmianę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe