Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w sytuacji, gdy nauczyciel dyplomowany zostaje zatrudniony na pełny etat od 1.09.2021 r. do 31.08.2021 r. przez 2 kolejne lata na czas określony (ponoć na zastępstwo, ale w umowie brak informacji o zastępstwie ani o art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela jako podstawie zatrudnienia) – to w sądzie mógłby się domagać zmiany umowy na podstawie mianowania?
Jeżeli umowy na zastępstwo są zawierane prawidłowo, czyli w razie potrzeby zastępstwa za nieobecnego nauczyciela (art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.), to nie przekształcają się one w zatrudnienie na czas nieokreślony, niezależnie od liczby oraz czasu trwania tych umów. Umowa na zastępstwo, zawarta w warunkach określonych w art. 10 ust. 7 KN, nie jest nieważna (a więc nie jest równoznaczna z zatrudnieniem na czas nieokreślony), gdy w jej treści nie wskazano powodu zawarcia umowy na czas określony, co powinno nastąpić zgodnie z art. 251 § 4 pkt 1 i art. 29 § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.). Jeśli natomiast nauczyciel jest w stanie wykazać przed sądem pracy, że jego pracodawca dysponuje wolnym miejscem pedagogicznym na czas nieokreślony na pełen etat, a więc m.in. że nie istnieje potrzeba zatrudnienia go tylko na zastępstwo, to może domagać się ustalenia, że jest zatrudniony na podstawie mianowania (art. 10 ust. 5 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak wygląda procedura zatrudniania asystenta nauczyciela dla 1. klasy na podstawie nowych przepisów? Czy wniosek o zatrudnienie składany do organu prowadzącego może być podyktowany pisemnym podaniem w tej sprawie Rady Rodziców lub rodziców uczniów danej klasy? Czy są jakieś wymogi, kiedy trzeba zatrudnić w szkole asystenta nauczyciela? Czy organ prowadzący może odmówić zatrudnienia asystenta, mimo wniosku dyrektora szkoły- na jakiej podstawie? Czy szkole przysługuje wówczas odwołanie od decyzji organu prowadzącego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak obliczyć wysokość sześciomiesięcznego wynagrodzenia nauczycielowi przechodzącemu w stan nieczynny, jeśli w roku poprzedzającym wypowiedzenie(art.20) pracował w niepełnym wymiarze godzin (1/16 etatu)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy któryś przepis prawa oświatowego stanowi o terminie, w którym dyrektor ma obowiązek powiadomić na piśmie nauczyciela - stałego pracownika szkoły o szczegółowym przydziale czynności na nowy rok szkolny? Pytanie dotyczy sytuacji, gdy w kwietniowej wersji projektu arkusza organizacyjnego szkoły na przyszły rok szkolny przewidziano pełny etat dla nauczyciela, więc nie jest brane pod uwagę ograniczenie etatu, a jedynie dostosowanie przydziału konkretnych czynności (godzin lekcyjnych) zgodnie z kwalifikacjami, które posiada taki nauczyciel. Czy nauczycielowi, który przebywa obecnie na urlopie bezpłatnym i nie pojawia się w szkole, wystarczy taką informację przekazać przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, czy też wymagane jest co najmniej 3-miesięczne wyprzedzenie czasowe? Przypominam, że chodzi jedynie o szczegółowy przydział czynności, a nie o ograniczenie etatu.
- Jak powinna wyglądać procedura wyznaczenia przez organ prowadzący nauczyciela zastępującego dyrektora w przypadku gdy dyrektor szkoły jest na kilkutygodniowym zwolnieniu lekarskim. Czy burmistrz wydaje zarządzenie i jakiej treści. W szkole nie ma zastępcy ponieważ jest to mała szkoła. W mojej sytuacji powołano pełniącego obowiązki dyrektora nauczyciela na czas zwolnienia, a dyrektorowi po 18 dniach zwolnienia wstrzymano wypłatę dodatku motywacyjnego i funkcyjnego. Dodatki te przyznano temu nauczycielowi w 1/2 wysokości.
- W naszym Zespole Szkół (liceum, technikum i internat) z dniem 19.10.2020 r. wprowadzono nauczanie hybrydowe, co spowodowało konieczność pozostawania uczniów na weekend w internacie. Obsługę kuchni i panie sprzątające obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy i 8 godzin na dobę, w szkole obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Czy w związku z koronawirusem możemy wydłużyć pracę obsługi kuchni o sobotę i niedzielę, oddając im wolne dni w terminie późniejszym (poza okresem rozliczeniowym)? Czy powinno zostać to uregulowane w regulaminie pracy? (W kuchni zatrudnione są trzy osoby). Czy regulują to może jakieś przepisy o COVID-19?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe