Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W Państwa zespole obowiązuje z pewnością podstawowy system czasu pracy z uwagi na to, że jest on najłatwiejszy do zastosowania. Podstawowy system czasu pracy tym różni...

PORADA PRAWNA

20 października 2020 Zatrudnianie (kodeks pracy)

W naszym Zespole Szkół (liceum, technikum i internat) z dniem 19.10.2020 r. wprowadzono nauczanie hybrydowe, co spowodowało konieczność pozostawania uczniów na weekend w internacie. Obsługę kuchni i panie sprzątające obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy i 8 godzin na dobę, w szkole obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Czy w związku z koronawirusem możemy wydłużyć pracę obsługi kuchni o sobotę i niedzielę, oddając im wolne dni w terminie późniejszym (poza okresem rozliczeniowym)? Czy powinno zostać to uregulowane w regulaminie pracy? (W kuchni zatrudnione są trzy osoby). Czy regulują to może jakieś przepisy o COVID-19?

W Państwa zespole obowiązuje z pewnością podstawowy system czasu pracy z uwagi na to, że jest on najłatwiejszy do zastosowania. Podstawowy system czasu pracy tym różni się od pozostałych, że do jego wprowadzenia nie jest konieczne zastosowanie szczególnych zasad i spełnienie przesłanek. System ten zakłada, że czas pracy zatrudnionych w nim pracowników nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy (art. 129 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320). W systemie tym pracownik kategorycznie nie może mieć zaplanowanej pracy powyżej 8 godzin na dobę. Z kolei tygodniowa norma czasu pracy ma charakter przeciętny. Oznacza to, że pracownik w jednym tygodniu może pracować dłużej niż 40 godzin, ale w bilansie rozliczeniowym pracownik nie może świadczyć pracy dłużej niż 40 godzin tygodniowo. Maksymalny tygodniowy czas pracy w organizacji podstawowej łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 131 § 1 Kodeksu pracy).
Bardzo popularną formą organizacji czasu pracy jest ruchomy czas pracy. Może on przewidywać:
• różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z rozkładem są dla pracowników dniami pracy,
• przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.
Ruchomy czas pracy może być wprowadzony przez pracodawcę w każdym systemie czasu pracy w sposób określony w art. 150 § 3 Kodeksu pracy, a także ustalony na pisemny wniosek pracownika.
W przedstawionej sytuacji najrozsądniejszym wyjściem będzie wysłużenie okresu rozliczeniowego ewentualnie wprowadzenie równoważnego systemu czasu pracy. W jednym zdaniu, równoważny czas pracy polega na wydłużaniu czasu pracy w danym dniu czy tygodniu, na rzecz skrócenia czasu pracy w innym dniu lub tygodniu albo udzieleniu dni wolnych od pracy. System równoważy czas pracy tak, aby w okresie rozliczeniowym jego dopuszczalny wymiar nie był przekroczony. Taki system należy wprowadzić w oparciu o zapisy w art. 150 Kodeksu pracy.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT