Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W przedszkolu niepublicznym nauczyciele są zatrudnieni na podstawie Kodeksu pracy. W związku ze zmianami w okresie urlopów macierzyńskich i rodzicielskich pojawiają się pytania: komu przysługuje dodatkowe 9 tygodni urlopu? Czy matka dziecka może wydłużyć okres urlopu o 9 tygodni, czy musi to być już ojciec dziecka? Do kogo należy złożyć wniosek i jakie informacje musi zawierać? Czy jest określony termin złożenia takiego wniosku?
Dodatkowe 9 tygodni urlopu jest urlopem dla drugiego rodzica. Jeśli z macierzyńskiego i rodzicielskiego do tej pory korzystała matka – nie może ona wydłużyć swojego urlopu o kolejne 9 tygodni. W takim wypadku z urlopu skorzystać może jedynie ojciec dziecka.
Takie uregulowanie wynika z art. 182(1a) § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 z późn. zm.), zgodnie z którym każdemu z pracowników-rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców.
Wniosek o tą część urlopu rodzicielskiego składa się do pracodawcy w terminie 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy kończąc pełnienie funkcji dyrektora z dniem 31 sierpnia 2022 r. mogę podpisać w sierpniu z nauczycielami i pracownikami obsługi umowy o pracę na przyszły rok szkolny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego o kierunku-pedagogika opiekuńczo-wychowawcza nauczyciel może być zatrudniony na stanowisku pedagoga?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik administracji szkoły (kierownik gospodarczy) wystąpił z podaniem do dyrekcji o wystawienie świadectwa pracy- pracownik pracuje nadal w szkole i dodatkowo ma drugi etat w innej szkole- czy dyrekcja szkoły ma wystawić świadectwo pracy mimo, iż stosunek pracy nie ustał czy wystarczy zaświadczenie potwierdzające jego zatrudnienie? Czy w drugiej szkole dyrektor doliczy lata pracy pracownika na podstawie owego zaświadczenia? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry. Zwracam się z zapytaniem, czy nauczyciel powracający z urlopu zdrowotnego musi mieć zapewniony cały etat, czy tyle, ile na nowy rok szkolny możemy zaproponować. Dotyczy np. n - la informatyki.Prosimy o podstawę prawną, bo organ JST mówi co innego, kadrowa jeszce podaje inne informacje. Dziękuję za poświecony czas.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, w gminie funkcjonuje zespół szkół. Nauczyciele byli zatrudnieni w obu szkołach. Ma być rozwiązany i powstanie osobno szkoła podstawowa i gimnazjum. Nauczyciele mają otrzymać wypowiedzenia. Czy po tej zmianie zatrudniając nauczyciela w szkole podstawowej nowy dyrektor ma obowiązek zatrudnić nauczyciela, który uczył tylko w gimnazjum, a w tej chwili nie ma tam dla niego godzin, czy może zatrudnić nowego pracownika z likwidowanej szkoły pracującego w szkole podstawowej w tej samej gminie? Czy zwalniając nauczycieli można ustalić kryterium zwalniania w pierwszej kolejności nauczyciela nie mieszkającego na terenie gminy? Taka jest sugestia organu prowadzącego, aby zapewnić miejsca pracy nauczycielom zamieszkałym na terenie gminy. Czy można prosić o zamieszczenie wzorów pism dotyczących zwolnień nauczycieli z art. 20KN oraz pism jakie należy kierować do związków zawodowych.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe