Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego o kierunku-pedagogika opiekuńczo-wychowawcza nauczyciel może być zatrudniony na stanowisku pedagoga?
Moim zdaniem nauczyciel, który ukończył kurs kwalifikacyjny o kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza nie posiada kwalifikacji do zajmowania stanowiska pedagoga szkolnego. Po pierwsze dlatego, że § 19. 1. i 2. rozporządzenia MEN z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 24 sierpnia 2017 poz. 1575) wyraźnie mówi, że kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela pedagoga posiada osoba, która ukończyła:
1) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne
lub
2) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na innym kierunku innym niż pedagogika i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne
lub
A w przedszkolach i szkołach podstawowych posiada również osoba, która ukończyła:
1) studia pierwszego stopnia na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne
lub
2) studia pierwszego stopnia na kierunku innym niż pedagogika i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Zatem, na stanowisko pedagoga szkolnego wymagane są od nauczyciela, który nie ma ukończonych studiów na kierunku pedagogika – studia podyplomowe a nie kurs kwalifikacyjny. Natomiast kurs kwalifikacyjny o kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza nadaje kwalifikacje do zajmowania stanowiska wychowawcy min. w domach dziecka, rodzinnych domach dziecka, pogotowiu opiekuńczym, internacie, ośrodku szkolno – wychowawczym, świetlicy szkolnej, itp. Należy jednak pamietać, że to wyłącznie dyrektor szkoły zatrudniający pedagoga (i każdego innego pracownika) dokonuje oceny jego kwalifikacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przedstawił decyzję o naliczeniu kapitału początkowego z zus gdzie ma okres nieskładkowy 4 lata 6 miesięcy i 3 dni oraz zaświadczenie z KRUS o okresach opłacanych składek ( część tego okresu nauczyciel już pracował w szkole). Czy na podstawie tych dokumentów mogę nauczycielowi doliczyć staż pracowniczy. czy powinnam zażądać innych dokumentów? W jakim wymiarze powinnam zaliczyć okres do stażu z tych danych
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przysługuje urlop w czasie ferii zimowych? Czy dyrektor ma prawo zlecić mu opiekę nad dziećmi w czasie ferii zimowych?
- Czy można zatrudniać nauczyciela dyplomowanego (emeryt) ze zniżki godzin dyrektorskich na czas określony na rok szkolny? I za rok znów kolejna umowa itp. zgodnie z aneksem organizacyjnym placówki? Czy takie umowy nie przekształcają się w umowy na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinna być napisana informacja o warunkach zatrudnienia dla dyrektora szkoły, który też uczy i zatrudniony jest z Kodeksu pracy? W naszej szkole nie obowiązuje KN, a nauczyciele w umowach mają tylko zapis z KN, art. 64 ust. 1 KN.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Obecna nauczycielka przedmiotów zawodowych spodziewa się dziecka (poród w marcu). Po ogłoszeniu i wielu staraniach zgłosiła się chętna do pracy pani mgr inż. budownictwa z uprawnieniami budowlanymi i 6-letnim stażem pracy w firmie budowlanej, ale bez przygotowania pedagogicznego. Wstępnie przyjęła propozycję zatrudnienia jako nauczyciel przedmiotów zawodowych teoretycznych z Kodeksu pracy do końca czerwca z wynagrodzeniem nauczyciela kontraktowego oraz zatrudnienie dalsze od września z możliwością rozpoczęcia stażu pod warunkiem uzyskania kwalifikacji zawodowych do końca roku szkolnego 2021/2022. Po kilku dniach zgłosiła się z warunkiem rozpoczęcia pracy od lutego, jeśli otrzyma umowę do 31 sierpnia 2021 r., tak aby mieć zatrudnienie przez wakacje. Czy w prośbie do organu prowadzącego mogę zapisać, że proszę o wyrażenie zgody na zatrudnienie pani ……… mgr inż. budownictwa bez przygotowania pedagogicznego na zastępstwo za panią ……… przebywającą na ……… z Kodeksu pracy ……… z wynagrodzeniem nauczyciela kontraktowanego od ………… do 31 sierpnia 2021 r. lub do czasu powrotu z urlopu macierzyńskiego? Jeśli uzyskam zgodę organu prowadzącego, to mogę podpisać zgodę i nie będzie to łamanie prawa. Proszę o wyrażenie opinii, czy moje plany są zasadne, lub podanie innego rozwiązania. Jako dyrektor nie mam wyboru, a jednocześnie spodziewam się rezygnacji i na pewno będę mieć problem z pozyskaniem innej osoby do pracy nauczyciela przedmiotów zawodowych w technikum budowlanym i branżowej szkole I stopnia.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe