Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak powinna wyglądać procedura wyznaczenia przez organ prowadzący nauczyciela zastępującego dyrektora w przypadku gdy dyrektor szkoły jest na kilkutygodniowym zwolnieniu lekarskim. Czy burmistrz wydaje zarządzenie i jakiej treści. W szkole nie ma zastępcy ponieważ jest to mała szkoła. W mojej sytuacji powołano pełniącego obowiązki dyrektora nauczyciela na czas zwolnienia, a dyrektorowi po 18 dniach zwolnienia wstrzymano wypłatę dodatku motywacyjnego i funkcyjnego. Dodatki te przyznano temu nauczycielowi w 1/2 wysokości.
Zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy o systemie oświaty, w przypadku nieobecności dyrektora szkoły zastępuje go wicedyrektor, a w szkołach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora - inny nauczyciel tej szkoły, wyznaczony przez organ prowadzący.
Ustawa wyraźnie mówi o zastępowaniu dyrektora a nie o powierzaniu obowiązków. Organ prowadzący nie zastosował zatem powyższego przepisu lecz przepis art. 36a ust. 5:
"Do czasu powierzenia stanowiska dyrektora zgodnie z ust. 2 lub 4 organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi, a w szkołach, w których nie ma wicedyrektora, nauczycielowi tej szkoły, jednak nie dłużej niż na okres 10 miesięcy".
Procedura powinna wyglądać w ten sposób, że burmistrz wydaje zarządzenie, w którym wyznacza nauczyciela szkoły do zastępowania dyrektora.
Co do przyznania dodatków, jeżeli organ prowadzący powierza nauczycielowi obowiązki dyrektora, to przyznaje również dodatek funkcyjny. W przypadku wyznaczenia nauczyciela do zastępowania dyrektora dodatek taki nie przysługuje.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia (...):
§ 5. Do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono:
1) stanowisko dyrektora lub wicedyrektora przedszkola, szkoły, placówki lub innej jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 1 ust. 1 i 1a Karty Nauczyciela, zwanej dalej "szkołą", albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły.
Jeżeli zatem organ prowadzący powierzył nauczycielowi pełnienie obowiązków dyrektora, to dodatek funkcyjny jak najbardziej mu przysługuje. Należałoby jeszcze sprawdzić regulamin przyznawania dodatków dla nauczycieli, ponieważ na podstawie art. 30 ust. 6 Karty Nauczyciela, organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego określa dla nauczycieli w drodze regulaminu wysokość stawek dodatków, w tym funkcyjnego oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole obowiązuję jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Dyrektor zarządził, że za święto 1 maja, pracownicy mogą wybrać dowolny dzień w maju. Ok 7 maja 2021 r., z dniem porodu, rozwiąże się stosunek pracy z pracownicą. Czy "oddanie" dnia za święto będzie miało wpływ na jej stosunek pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka 12.04.2020 r. kończy 60 lat i nabywa prawa do emerytury.
Od 1 września 2019 r. chce skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia w wymiarze 6 miesięcy czyli do końca marca 2020 r.
Z chwilą ukończenia 60 roku życia planuje przejść na emeryturę.
Czy taki scenariusz jest jest możliwy do zrealizowania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba zatrudniona z kodeksu pracy jako asystent nauczyciela w klasie I szkoły podstawowej posiadająca kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych może samodzielnie prowadzić z uczniem autystycznym, który jest w tej klasie, zajęcia rewalidacyjne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający świadectwo ukończenia Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli - kurs specjalny w zakresie Gimnastyki Korekcyjno-kompensacyjnej w wymiarze 90 godzin zajęć dydaktycznych ma uprawnienia do prowadzenia zajęć Gimnastyki Korekcyjnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w piśmie do pracownika obsługi szkoły samorządowej dotyczącym zmiany (podwyżki) wynagrodzenia od 1 stycznia 2022 r. należy – jako podstawę prawną – podać wszystkie nw. akty prawne:
1. rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych,
2. rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. z dnia 15 września 2021,
3. regulamin wynagradzania pracowników obowiązujący w placówce?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe