Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi (woźny) zatrudnionemu w szkole? Nadmieniam, iż ta osoba nie ma żadnych świadectw pracy i posiada wykształcenie podstawowe.
Zgodnie z art. 153 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Wymiar urlopu wynosi 20 dni dla pełnoetatowego pracownika przepracowującego cały rok kalendarzowy, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat (art. 154 § 1 pkt 1 KP). Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym (art. 153 § 2 KP). Ponieważ jest to pierwsza praca w życiu woźnego, z końcem każdego miesiąca pracy w 2019 r. nabywa prawo do urlopu w wymiarze 1,67 dni (1/12 * 20 dni), czyli np. 1,67 dni po przepracowaniu września (jeśli we wrześniu rozpoczął zatrudnienie), 1,67 dni po przepracowaniu października, 1,67 dni po przepracowaniu listopada i 1,67 dni po przepracowaniu grudnia. Natomiast 1 stycznia 2020 r. nabędzie prawo do 20 dni urlopu za 2020 r., jeśli jest zatrudniony na pełen etat.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel 30.09.2020 r. przechodzi na emeryturę. Na dzień 30.09.2020 r. będzie posiadał następujący staż: 34 lata 3 miesiące 15dni. W naszej placówce pracuje od 1.09.1991 r. (29 lat).
1.Czy w związku z przejściem na emeryturę nauczycielowi należy wypłacić nagrodę jubileuszową? Poproszę o podstawę prawną.
2.Jaką odprawę należy wypłacić nauczycielowi? Poproszę o podstawę prawną.
3.Czy po rozwiązaniu umowy w związku z przejściem na emeryturę 30.09.2020 r. można z nauczycielem ponownie zawrzeć umowę na czas określony od 1.10.2020 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam.
Objęłam placówkę (szkoła podstawowa). Uzupełniłam i poprawiłam napotkane nieprawidłowości, ale mam problem z umowami o pracę pani zatrudnionej jako nauczyciel bibliotekarz na 1/2 etatu. Później wypowiedziano jej warunki zatrudnienia "w części dotyczącej warunków pracy" !? i zatrudniono jako nauczyciela języka polskiego na 16/18 dopisując "pozostałe warunki umowy o pracę nie ulegają zmianie" czyli zostało 1/2 biblioteki (2006 rok). Po drodze zniknęło gdzieś 5 godzin biblioteki i część godzin polskiego. Pani ma obecnie 10 godz. biblioteki, 6 godz. polskiego, godz. wychowaczą i zespół wyrównawczy co wg poprzedniego arkusza daje jej 18 godzin - etat !?. Jak to poprawić?
Moim zdaniem jej etat powinien wynosić 22 godz (1/3 biblioteka + 2/3 dydaktyka). A może powinnam wypowiedzieć obecne warunki pracy i zatrudnić tylko jako nauczyciel polonista. Czy w takim wypadku można jej uzupełnić etat godzinami biblioteki? To mała szkoła wiejska i mamy tylko te 10 godzin biblioteki.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Powierzenie pracownikowi innej pracy na czas nieprzekraczający 3 miesięcy. Konserwator w okresie między 26 czerwca a 31 sierpnia będzie wykonywał obowiązki dozorcy za pracowników (dozorców) wykorzystujących urlopy. W niektóre dni miesiąca będzie pracował jak dotąd jako konserwator, w inne (zgodnie z harmonogramem) jako dozorca. W międzyczasie wykorzysta też zaplanowany wcześniej urlop, zgodnie z planem. Został skierowany na badania w zakresie medycyny pracy i nie ma przeciwwskazań do zajmowania stanowiska dozorcy zmianowego. Pytanie brzmi: czy w tej sytuacji można to uznać za powierzenie zgodne z art. 42 § 4 kp i w jakiej formie w tej sytuacji powiadomić o tym pracownika (pisemnie, w formie informacji, że zgodnie z art. 42 § 4 kp, na czas określony od … do… będzie wykonywał obowiązki dozorcy)? Czy na ten czas sporządzić aneks do umowy, ale jak wówczas zaznaczyć, w jakie dni jest konserwatorem, a w jakie dozorcą?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację dotyczącą okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony przez nauczyciela publicznego przedszkola. Kiedy nauczyciel może złożyć wypowiedzenie i jaki jest okres wypowiedzenia? Czy może złożyć w każdej chwili i w ciągu roku szkolnego należy z nim wtedy rozwiązać umowę? Czy obowiązuje go termin 31 maja, czy nie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem od 01.09.2015r nauczycielem stażystą w przedszkolu. Od 01.09.2004r do 30.08.2015r jako pomoc nauczyciela (nie wykorzystałam 7 dni urlopu). Od 01.09.2015r do 19.11.2015r zastępuję na 1/2 etatu sekretarkę w przedszkolu. W związku z tym chciałabym się dowiedzieć ile przysługuje mi zaległego urlopu z etatu nienauczycielskiego. Czy można połączyć urlop z obsługi z urlopem nauczycielskim, jeśli tak to jaki to będzie wymiar?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe