Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Powierzenie pracownikowi innej pracy na czas nieprzekraczający 3 miesięcy. Konserwator w okresie między 26 czerwca a 31 sierpnia będzie wykonywał obowiązki dozorcy za pracowników (dozorców) wykorzystujących urlopy. W niektóre dni miesiąca będzie pracował jak dotąd jako konserwator, w inne (zgodnie z harmonogramem) jako dozorca. W międzyczasie wykorzysta też zaplanowany wcześniej urlop, zgodnie z planem. Został skierowany na badania w zakresie medycyny pracy i nie ma przeciwwskazań do zajmowania stanowiska dozorcy zmianowego. Pytanie brzmi: czy w tej sytuacji można to uznać za powierzenie zgodne z art. 42 § 4 kp i w jakiej formie w tej sytuacji powiadomić o tym pracownika (pisemnie, w formie informacji, że zgodnie z art. 42 § 4 kp, na czas określony od … do… będzie wykonywał obowiązki dozorcy)? Czy na ten czas sporządzić aneks do umowy, ale jak wówczas zaznaczyć, w jakie dni jest konserwatorem, a w jakie dozorcą?
Zgodnie z art. 42 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Powierzenie innego stanowiska na ten czas nie stanowi zmiany warunków zatrudnienia (nie wymaga podpisania tzw. aneksu do umowy, o którym mowa w art. 29 § 4 pkt 11 KP), ani też uzyskania zgody pracownika. W sposób przyjęty u danego pracodawcy należy poinformować pracownika o powierzeniu zadań na dodatkowym stanowisku w ramach obowiązującego dotychczas wymiaru zatrudnienia w okresie od 26 czerwca do 31 sierpnia, np. pisemnie, mailowo lub w inny sposób niebudzący wątpliwości, że informacja ta dotarła do pracownika, który pracodawca stosuje do dokonywania zawiadomień. Organizacja czasu pracy należy do pracodawcy, a w związku z tym, że w ramach obowiązującego wymiaru zatrudnienia pracownik ma okresowo wykonywać zadania na dwóch stanowiskach, pracodawca ma obowiązek wyznaczenia dni i godzin pracy na poszczególnych stanowiskach np. ustalając harmonogram na poszczególne miesiące lub w razie potrzeby na krótsze okresy (art. 94 pkt 2 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry
Uprzejmie proszę o pomoc w następującej kwestii:
Nauczyciel, będący egzaminatorem OKE, poprosił o zwolnienie z zajęć w Szkole na czas wykonywania pracy egzaminatora. W sumie jest to 6 dni , w które nie będzie obecny w Szkole i nie będzie realizował przydzielonych w planie lekcji zajęć.
Czy za te dni należy wypłacić nauczycielowi wynagrodzenie: zasadnicze i dodatki czy też zasadnicze, dodatki i godz. ponadwymiarowe?
Czy, jeśli nauczyciel będzie pracował jako egzaminator np. w Warszawie, Dyrektor powinien wystać polecenie wyjazdu służbowego?
Czy dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy nauczyciela powinno być pismo / porozumienie ze Szkoły, w której będzie pracował przy egzaminie, czy też wystarczy wydruk ze strony OKE o powołaniu do pracy w komisji?
W Ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawie o systemie oświaty widnieje zapis:
Art. 9c ust. 13:
13. Nauczyciele będący egzaminatorami albo asystentami technicznymi, o których mowa w art. 44zzzia ust. 1, biorący udział w przeprowadzaniu części praktycznej egzaminu zawodowego, której rezultatem końcowym wykonania zadania lub zadań egzaminacyjnych jest wyrób lub usługa, z którymi dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej zawarł umowy, o których mowa odpowiednio w ust. 10 lub 10a, są zwolnieni od pracy w szkole, placówce lub centrum, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy -Prawo oświatowe, w której są zatrudnieni, na czas niezbędny do przeprowadzenia tego egzaminu, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy przyznanych świadczeń z ZFŚS. Czy dofinansowanie do wypoczynku dziecka pracownika (zorganizowany) wlicza się pracownikowi do rocznego zwolnienia z podatku w ramach przyznawanych mu świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do kwoty 2000 zł?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ekwiwalent za urlop placówka feryjna. Nauczyciel zatrudniony od 01.09.2018 r. (druga umowa, pierwsza od 01.09.2017 do 31.08.2018) w dniu 28.02.2019 r. rozwiązuje stosunek pracy za porozumieniem stron. Na przełomie stycznia i lutego wykorzysta urlop w związku z feriami zimowymi (14 dni). Za ile dni urlopu pracodawca powinien w tej sytuacji wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, proszę o poradę prawną: Co powinien zrobić dyrektor szkoły, jeśli podpisał umowę z portalem internetowym, który podał informację na swojej stronie internetowej, że zespół ekspertów będzie na bieżąco odpowiadał na pytania i problemy, a rzeczywistość jest taka, że na niektóre pytania od ponad miesiąca nie ma odpowiedzi, a w przypadku wielu problemów wspomniany zespół odpowiada na pytania , których nie było w przedstawionym problemie, albo podaje sprzeczne wyjaśnienia?
- Czy nauczyciel który ukończył kurs z zakresu terapii pedagogicznej może prowadzić zajęcia rewalidacyjne w klasie ogólnodostępnej z uczniem, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność ruchową?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe