Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień dobry, Do końca nie mogę zgodzić się z tym, że nauczyciel może pracować bez limitu godzinowego (nawet 7-8 godzin dziennie). Zgodnie z Kodeksem Pracy po 6 godzinach pracy pracownik powinien mieć przerwę. Jak wiemy nauczyciel pracuje w przedszkolu bez żadnej przerwy. Nie może pozostawić dzieci bez opieki. Ponadto praca na zastępstwie przez kilka dni po 7 -8 godzin z dziećmi bardzo obciąża psychicznie i fizycznie, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci (przemęczenie nauczyciela). Bardzo proszę o ponowne ustosunkowanie się do mojego pytania, gdyż mam w tej kwestii wątpliwości. Z góry dziękuję.
W samorządowym przedszkolu czas pracy nauczyciela wyczerpująco reguluje KN (nie stosuje się przepisów o czasie pracy z KP, w tym o przerwach). W przedszkolach niesamorządowych nie obowiązuje przerwa "po 6 godzinach pracy", tylko w ciągu dnia pracy, jeśli pracownik pracuje dłużej niż 6 godzin (art. 134 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chciałabym poznać opinie na temat praktycznych rozwiązań z zakresu:
- czasu pracy
- zasad jego ewidencjonowania,
- urlopów wypoczynkowych
nauczycieli zatrudnionych w niepublicznych szkołach,
- jak ewidencjonować nieobecność nauczycieli w szkole, gdy nie jest to czas ich urlopu (np. między świętami Bożego Narodzenia nie przychodzą do pracy, ale nie mają urlopu)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie,
Przy szkole podstawowej funkcjonują oddziały przedszkolne. Zgodnie z rozp. MEN z 17.11.2010r w spr. zasad udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dyrektor ma obowiązek zapewnić pomoc specjalistyczną w tym logopedyczną. Szkoła nie ma zatrudnionego logopedy. Czy na podstawie par. 14 ("zajęcia specjalistyczne prowadzą nauczyciele")zajęcia logopedyczne w oddziale przedszkolnym mogą być przydzielone nauczycielowi, który posiada kwalifikacje z pedagogiki wychowawczo-opiekuńczej i surdopedagogiki, a od października będzie uzupełniać kwalifikacje o logopedię?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zwalniam z pracy dwoje nauczycieli. Każdy pracował na ograniczeniu godzin. Jak naliczyć odprawę sześciomiesięczną? Z całej podstawy czy jakoś to się obcina?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielce posiadającej 39 letni staż pracy, zatrudnionej na podstawie mianowania oraz posiadającej uprawnienia emerytalne proponuję zmianę stanowiska (wychowawca świetlicy w niepełnym wymiarze godzin). Nauczycielka nie wyraża zgody. Czy w tym przypadku mogę rozwiązać z nią stosunek pracy z przyczyn organizacyjnych - art.20 ust.1 KN na podstawie porozumienia stron, czy konieczne jest trzy miesięczne wypowiedzenie? Jaka odprawa jej przysługuje i czy rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić na koniec lipca?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W roku szkolnym 2013/2014 nauczycielka od 08.03.2014 do 06.08.2014 przebywała na zwolnieniu lekarskim. Od 07.08.2014 otrzymała urlop macierzyński, skorzystała z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, który trwał do 05.08.2015r. W roku szkolnym 2013/2014 wykorzystała tylko dwa tygodnie ferii zimowych. Czy po okresie urlopu rodzcielskiego tj. od 06.08.2015r mam nauczycielce udzielić uropu wypoczynkowego w wymiarze uzupełniającym 6 tygodni za rok szkolny 2013/2014 oraz 4 tygodnie i 3 dni za rok szkolny 2014/2015 zgodnie z art.66 KN.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe