Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor szkoły otrzymał informację ze związków zawodowych ZNP o ilości członków w naszej szkole. ZNP podaje ilość 8 osób. Dyrektor ma wykaz 7 członków. Związki zawodowe poinformowały że jeden członek chce być anonimowy. Czy dyrektor szkoły może wystąpić do związków o imienną listę wszystkich członków ?
Związki zawodowe muszą dwa razy w roku raportować pracodawcom liczbę członków, których u siebie mają. Przepisy nie wymagają natomiast wskazania dodatkowych informacji na temat osób zrzeszonych w danej organizacji związkowej, takich jak: imię i nazwisko, okres zatrudnienia, rodzaj umowy łączącej członka organizacji z pracodawcą.
Przekazywanie imiennej listy swoich członków wręcz stanowiłoby naruszenie zasady celowości i adekwatności danych (wyrok WSA w Warszawie z 2 lutego 2012 r., sygn. akt II SA/Wa 2333/11).
Pracodawca nie może skutecznie żądać imiennej listy wszystkich zadeklarowanych członków, aby na tej podstawie zweryfikować jej prawidłowość i ewentualne powielanie się tych samych nazwisk na listach kilku struktur związkowych. Może jednak zgłosić pisemne zastrzeżenie co do liczebności danej zakładowej organizacji zakładowej. Ma na to do 30 dni od dnia złożenia odpowiedniego raportu przez związek, którego liczebność chce zweryfikować. W przypadku złożeni zastrzeżenia związek musi wystąpić do odpowiedniego sądu pracy z wnioskiem o ustalenie liczby członków na ostatni dzień danego półrocza. Ma na to 30 dni od dnia złożenia przeciwko niemu zastrzeżenia. Związek może również z własnej inicjatywy wystąpić z takim wnioskiem. Sąd powinien w takich sprawach wydać orzeczenia w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku w trybie nieprocesowym. Gdy związek nie zdąży w terminie 30-dniowym, to traci uprawnieniado czasu złożenia spóźnionego wniosku - art. 25(1) ust.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka, status kontraktowy, umowa na czas nieokreślony najpierw chorowała pół roku, potem była ciąża, urlop macierzynski, urlopy uzupełniające przerywane zwolnieniami lekarskimi. cały ubiegły rok nie była w pracy, w wakacje też była chora. ZUS raz przywrócił ją do pracy, ale szybko znalazła inną chorobę i już nic nie poradzono, wszystko zgodne. obecnie jest na urlopie uzupełniającym. oswiadczyła, że po nim wróci. Czy musi wrócić na pełny etat na poprzednie stanowiskio?
- Do 31 sierpnia 2012r. pełniłm funkcję dyrektora szkoły podstawowej. W lutym 2012 r. podjęto uchwałę o likwidacji szkoły. W okresie wakacji wykonywałam czynności związane z jej likwidacją. W związku z tym nie wykorzystałam do końca przysługującego mi urlopu wypoczynkowego (placówka feryjna). W okresie wakacji wykorzystałam urlop na początku lipca-10 dni i w sierpniu tez 10 dni. Od 01.09.2012 r. zostałam przeniesiona na podst.art.18 KN do innej placówki (w tej samej gminie) na stanowisko n-la grupy dzieci 5-lenich. Moje pytanie dotyczy tego -czy przysługuje mi wykorzystanie bądź ekwiwalent za zaległy urlop wypoczynkowy za 2012 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy godziny dyrektorskie w kl. II i III SP można wliczy do etatu np. logopedzie z kwalifikacjami do nauczania edukacji wczesnoszkolnej?
- nauczycielka we wrześniu 2023r skończyła 60 lat . W kwietniu 2024 dowiedziała się że jeśli nie przeszła na emeryturę to jest zwolniona od podatku dochodowego. Napisała oświadczenie i od kwietnia podatek nie był potrącany. Czy należy się nauczycielce wyrównanie od września2023r. do marca 2024r.?
Ta sama nauczycielka w sierpniu rozwiązała stosunek pracy i przeszła na emeryturę , ale od września 2024r została ponownie zatrudniona. Pytanie. Czy zatrudnienie emeryta (nauczyciela ) nie zwalnia już z nie naliczania podatku dochodowego? I czy zdrowotny musi być potrącany?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wicedyrektor wystąpił z wnioskiem o urlop okolicznościowy związany z obroną pracy doktorskiej (28 dni), następnie chcialby wykorzystać 35 dni urlopu wypoczynkowego za 2018 rok, a potem wystąpić o urlop dla poratowania zdrowia. Mając takie informacje, na piśmie czy mogę i kiedy odwołać go z pełnienia funkcji wicedyrektora jeśli sam nie złoży rezygnacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe