Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wicedyrektor wystąpił z wnioskiem o urlop okolicznościowy związany z obroną pracy doktorskiej (28 dni), następnie chcialby wykorzystać 35 dni urlopu wypoczynkowego za 2018 rok, a potem wystąpić o urlop dla poratowania zdrowia. Mając takie informacje, na piśmie czy mogę i kiedy odwołać go z pełnienia funkcji wicedyrektora jeśli sam nie złoży rezygnacji?
Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 14.12.2016 r. Prawo oświatowe, organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole:
1) odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie:
a) złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,
b) ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 57 ust. 2 - bez wypowiedzenia,
c) złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 56 ust. 3;
2) w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.
Przepisy nie wymieniają długotrwałej nieobecności wicedyrektora jako przesłanki odwołania. Ewentualną możliwością byłoby powołanie się na przypadek szczególnie uzasadniony - dezorganizacja pracy szkoły z powodu długiej nieobecności.
Dyrektor mógłby też, za zgodą organu prowadzącego, powołać innego nauczyciela na takie stanowisko na czas obejmujący okres nieobecności wicedyrektora.
Na chwilę obecną dyrektor nie dysponuje wystarczającą wiedzą na temat długości nieobecności w pracy wicedyrektora, aby podjąć decyzję o odwołaniu go ze stanowiska (nie ma jeszcze orzeczenia lekarskiego w sprawie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, określającego jego termin).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Przygotowując arkusz organizacyjny szkoły na rok szkolny 2017/2018 mogę dla danego nauczyciela zaplanować tylko pensum - 18 godz., a resztę wykazywać jako wakat? Np. nauczyciel posiada kwalifikacje do j. polskiego i historii - 16 godz. j. polskiego + 2 historii daje etat, czy pozostałe np. 3 godziny historii muszę wykazywać już jako wakat i zgłaszać do kuratorium? I podobnie w przypadku n-la edukacji wczesnoszkolnej gdzie łącznie z godz. dyrektorską miałby 19 godzin (czy ewent. tę 1 godz. też trzeba wykazywać jako wakat i zgłaszać)?
- Nauczyciel wygrał konkurs na dyrektora innej szkoły i został powołany na to stanowisko od 1.09.2018r. Poprosił pisemnie o urlop bezpłatny na okres pełnienia tej funkcji.
Czy można udzielić nauczycielowi urlopu jeżeli macierzysta szkoła /gimnazjum/ zostanie wygaszona 31.08.2019 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy umowa zlecenie jest brana pod uwagę (wliczana) do stażu pracy i wliczana do nagrody jubileuszowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 20 grudnia 2017 do 20 grudnia 2018. Czy zgodnie ze obowiązującymi od 1 stycznia 2018r. zmianami KN art 66a.1. będzie mu przysługiwać urlop uzupełniający w wymiarze 8 tygodni? Czy nauczyciel może zrezygnować z urlopu uzupełniającego i otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Jeżeli pracownik otrzymuje zmniejszenie etatu z przyczyn organizacyjnych i nie przyjmie tych warunków czy ma prawo do odprawy należnej w przypadku zwolnień z pracy z przyczyn organizacyjnych?
2. Czy w kryterium zwalniania nauczycieli zapis, że nauczyciele posiadający uprawnienia emerytalne lub uprawnienia do świadczeń kompensacyjnych, są w pierwszym rzędzie zwalniani z uwagi na to, iż będą mieli z tego tytułu źródło utrzymania jest prawidłowe? Czy lepiej stworzyć to kryterium z zerową liczbą punktów a osoby które nie mają takich możliwości będą mieć np. 50 p.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe