Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Do kiedy należy podpisać umowę z nauczycielem zatrudnionym od 11 września (za zgodą KO)? Czy do 22 czerwca 2018 r. czy do 31 sierpnia 2018 r. - wówczas zostanie wykorzystany urlop w naturze a nie będzie wypłacany ekwiwalent.
Zgodnie zart. 64 ust. 5 Karty Nauczyciela, nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.
Nauczyciel zatrudniony we wrześniu nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze. Aby wykorzystał go w naturze, umowę o pracę należy podpisać do 31 sierpnia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaką dokumentację należy przygotować, gdy zmniejszamy liczbę godzin pracy nauczycielce zatrudnionej na pełen etat na podstawie mianowania np. do 15/18 etatu (wynika to ze zmniejszenia liczby oddziałów)? Czy w związku z tym umowa tej nauczycielki przekształci się w umowę na czas nieokreślony na podstawie ustawy Karty Nauczyciela? Czy dyrektor powinien wydać tej osobie świadectwo pracy i w razie woli tego nauczyciela na pracę na 15/18 etatu zawrzeć z nim umowę na czas nieokreślony? Czy należy się odprawa? Czy należy zmienić zapis umowy w SIO? Jaka umowa jest korzystniejsza dla nauczyciela z mianowania, czy umowa na czas nieokreślony? Ta Pani skończyła 56 lat 14 listopada 2019 r. Czy w związku z umową zawartą z mianowania obejmuje ją okres ochronny przedemerytalny? Czy nauczycielki, które np. skończyły 56 lat 14 listopada 2019 r. i mają umowy na czas nieokreślony mają taką ochronę przedemerytalną?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy za dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego w przypadku szkoły podstawowej dyrektor ma do dyspozycji 8 dni), należy wypłacić nauczycielowi godziny ponadwymiarowe? Jakie stanowisko przyjąć w sytuacji, kiedy w tych dniach odbywają się egzaminy, albo nauczyciel uczestniczy w posiedzeniu rady pedagogicznej? Czy nauczyciel za dzień rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego powinien otrzymać wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy ukarania pracownika w związku z opuszczeniem miejsca pracy i pozostawieniem dzieci pod opieką pomocy nauczyciela. Nauczyciel tego dnia według planu powinien prowadzić zajęcia w zespole rewalidacyjno-wychowawczym w godz. 9.00 – 13.00 zgodnie z planem w dzienniku zajęć. Dyrektor szkoły osobiście stwierdził nieobecność nauczyciela i brak jakiejkolwiek informacji, czym może być spowodowana. Czy ukaranie pracownika karą porządkową wynika tylko z Kodeksu Pracy czy można również poddać go karze dyscyplinarnej na podstawie Karty Nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szanowni Państwo, pracownica urodziła dziecko 14 sierpnia 2010 r. Do tego czasu przebywała na zwolnieniu lekarskim (również w czasie wakacji). Od 1 do 14 stycznia będzie przebywać na dodatkowym urlopie macierzyńskim. Czy w związku z tym od 15 stycznia może "odebrać" urlop wypoczynkowy w wymiarze 6 tygodni? W takim przypadku nakładać się będą dwa urlopy: zaległy z bieżącymi feriami. Czy po zakończeniu 6 - tygodniowego urlopu należy zrealizować dodatkowe 14 dni za ferie z 2011 roku? Z poważaniem Krzysztof Urban krzysztof.urban@onet.pl
- Zwolniliśmy nauczyciela mianowanego po 182 dniach zwolnienia lekarskiego i okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego - zgodnie z art. 23.1 pkt 2 KN. Obecnie ów nauczyciela w sądzie ubiega się o przywrócenie do pracy, czy ma ku temu podstawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe