Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy wymienione poniżej kwalifikacje są wystarczające na zatrudnienie w szkole osoby jako pedagoga: - dyplom licencjata w zakresie pedagogiki specjalnej o spec.resocjalizacja, - dyplom magistra w zakresie pedagogiki specjalnej o spec. terapia zajęciowa oraz rozpoczęte studia w zakresie ped. spec. o specjalności socjoterapia.
Rozporządzenie MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.
§ 20 ust. 1 Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-pedagoga w szkołach posiada przede wszystkim osoba, która ukończyła:
1) studia magisterskie na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Reasumując:
dyrektor szkoły decyduje o zatrudnieniu pedagoga i w tym celu - w przypadku wątpliwości co do kwalifikacji - przeprowadza analizę treści zawartych np. w suplemencie do dyplomu pod kątem programu ukończonej specjalności studiów oraz porównuje te treści z zadaniami statutowymi szkoły, jakie będzie realizować nauczyciel – w tym przypadku pedagog.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zostałem przeniesiony zgodnie z art.18 ust 1 pkt 4 KN. Szkoła z której zostałem przeniesiony wystawiła mi świadectwo pracy, które oczywiście przyjąłem, teraz nie do końca jestem pewien czy postąpiłem prawidłowo. Bardzo proszę o pomoc, czy da się w jakiś sposób "odkręcić" tą sprawę? W świadectwie pracy mam zaznaczone, że cyt.: stosunek pracy ustał w wyniku a) rozwiązania " przeniesienie z dniem.... itd.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W Rozporządzeniu dot. kwalifikacji nauczycieli z dnia 1 sierpnia 2017 r. jest następujący przepis:§ 28. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia, którym na podstawie dotychczasowych przepisów uznano ukończony kierunek (specjalność) studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki.Moje pytanie dotyczy konkretnej sytuacji: Nauczyciel ma uznane przez dyrektora w roku 1999 kwalifikacje do nauczania fizyki - tzn. do nauczania w gimnazjum. Co należy zrobić, aby mógł uczyć w szkole podstawowej, jakie kroki powinien podjąć dyrektor w tej sprawie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak dokonać zmian w przydzielonych godzinach nauczycielowi mianowanemu? Nauczycielowi z dniem 01 września przydzielono 21 godzin dydaktycznych (18 pensum , 3 nadgodziny). Czy można nauczycielowi zabrać dwie godziny , np. rewalidacji indywidualnej a przydzielić mu 2 inne godziny (etyki). Czy nauczyciel powinien być poinformowany o zmianach na piśmie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak prawidłowo należy rozwiązać umowę o pracę z nauczycielem pracującym na czas nieokreślony na jego wniosek? Czy wymagany jest jakiś okres wypowiedzenia? Co z kosztami jego doskonalenia zawodowego? Powinien je zwrócić? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
- W szkole funkcjonuje oddział łączony kl.I-II-III (razem 10 uczniów). Przydzieliłam jednego wychowawcę (300 zł dodatku). Czy mogę- zgodnie z prośbą nauczycieli prowadzących zajęcia w tych klasach- przydzielić dwóch wychowawców np. do kl. I i II oraz do kl.III i zapłacić im po 150,00 zł.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe