Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W Rozporządzeniu dot. kwalifikacji nauczycieli z dnia 1 sierpnia 2017 r. jest następujący przepis:§ 28. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia, którym na podstawie dotychczasowych przepisów uznano ukończony kierunek (specjalność) studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki.Moje pytanie dotyczy konkretnej sytuacji: Nauczyciel ma uznane przez dyrektora w roku 1999 kwalifikacje do nauczania fizyki - tzn. do nauczania w gimnazjum. Co należy zrobić, aby mógł uczyć w szkole podstawowej, jakie kroki powinien podjąć dyrektor w tej sprawie?
Nauczyciel w szkole podstawowej na podstawie uznania kwalifikacji może uczyć jedynie w klasach gimnazjalnych (jeśli są prowadzone w danej szkole podstawowej w związku z reformą oświaty), ponieważ uznanie kwalifikacji dotyczy jedynie szkoły typu określonego w dokumencie uznania. W związku z brakiem pełnych kwalifikacji do nauczania w klasach szkoły podstawowej, nauczyciel mógłby prowadzić zajęcia jedynie w samorządowej szkole podstawowej za zgodą kuratora oświaty (udzieloną na wniosek dyrektora szkoły podstawowej) i przez czas wyznaczony w tej zgodzie (art. 10 ust. 9 w zw. z ust. 7 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dodatek stażowy dla pracowników niepedagogicznych powinien być naliczany do minimalnej krajowej czyli 2100 + dodatek, czy powinien być zawarty w tej minimalnej kwocie? Jakie przepisy to regulują? Proszę o interpretację.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy ograniczenie zatrudnienia może trwać dłużej niż 1 rok szkolny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mamy nauczyciela zatrudnionego na zastępstwo - nauczyciel wychowania fizycznego; został zatrudniony 11.10.2018 r.- na czas nieobecności innego nauczyciela, nie dłużej niż do 21 czerwca 2019 r. W związku z planowaną zmianą terminu zakończenia roku szkolnego na 19 czerwca. Jak mamy potraktować ten dzień 20 i 21 czerwca ? Czy w tym przypadku zaliczy się już dwa dni urlopu, a za pozostały będzie wypłacony ekwiwalent?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wychowania fizycznego często prywatnie wyjeżdża ze swoją córką na turnieje golfa. Córka jest uczennicą szkoły. Czy wójt, jako przedstawiciel organu prowadzącego, może zwalniać nauczyciela i nakazać dyrektorowi szkoły wyznaczania płatnych zastępstw za tego nauczyciela? Nauczyciel z kolei ma dzień usprawiedliwiony i płatny. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że z powodu jego częstych nieobecności w pracy nie będzie zrealizowana min. ilość godz. w-f-u. Jak w tej sytuacji ma postąpić dyrektor?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka X została zatrudniona dnia 11 lutego br. na podstawie umowy na zastępstwo do dnia 8 sierpnia br. za nauczyciela Y przebywającego na świadczeniu rehabilitacyjnym (8 sierpnia br. jest datą końcową z decyzji ZUS-u). Dyrektor szkoły zamierza przedłużyć zatrudnienie nauczycielki X na czas nieokreślony. Czy zmiana rodzaju umowy o pracę może nastąpić w drodze porozumienia stron, bez konieczności rozwiązywania dotychczasowej umowy i nawiązywania nowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe