Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak prawidłowo należy rozwiązać umowę o pracę z nauczycielem pracującym na czas nieokreślony na jego wniosek? Czy wymagany jest jakiś okres wypowiedzenia? Co z kosztami jego doskonalenia zawodowego? Powinien je zwrócić? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Należy ustalić, czy nauczyciel proponuje rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, a jeśli tak – strony muszą zgodnie ustalić termin zakończenia zatrudnienia (art. 30 § 1 pkt 1 KP, art. 23 ust. 4 pkt 1, art. 27 ust. 3 KN). W niesamorządowej jednostce oświatowej, w razie złożenia przez nauczyciela wypowiedzenia, obowiązują okresy wypowiedzenia uzależnione od stażu pracy nauczyciela (art. 36 § 1 KP). Natomiast w samorządowej szkole wypowiedzenie złożone przez nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony skutkuje rozwiązaniem stosunku pracy za 3- miesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem na koniec roku szkolnego (art. 23 ust. 1 pkt w zw. z ust. 2 pkt 1 oraz art. 27 ust. 3 KN), a zatrudnionego na czas określony – za wypowiedzeniem z zachowaniem okresu wypowiedzenia z art. 36 § 1 KP. Nauczyciel zatrudniony na podstawie KN nie ma obowiązku zwrotu kosztów doskonalenia zawodowego, ponieważ żaden przepis go do tego nie zobowiązuje. Zaś nauczyciel zatrudniony na podstawie KP, któremu pracodawca sfinansował doskonalenie zawodowe, zwraca koszty doskonalenia zawodowe poniesione przez pracodawcę tylko, o ile strony w umowie o dokształcanie ustaliły okres pozostawania nauczyciela w zatrudnieniu po zakończeniu doskonalenia zawodowego, a nauczyciel wypowie umowę przed upływem tego okresu wskazanego w umowie, który nie może być dłuższy niż 3 lata od zakończenia doskonalenia (art. 1035 pkt 3 w zw. z pkt 2 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy punkt przedszkolny, do którego uczęszczają tylko dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego może posiadać status ogólnodostępnego(w którym realizowana jest podstawa programowa wychowania przedszkolnego oraz IPETy dzieci) czy musi być w kategorii specjalnego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam, przyjęliśmy do szkoły ucznia powracającego z zagranicy (Niemcy)z promocją do kl. IV szkoły podstawowej. Rodzice jednak chcieliby cofnąć syna do kl. III ze względu na znajomość j. polskiego. Czy jest to możliwe w trakcie roku szkolnego i jaka jest droga służbowa takiego postępowania? Czy konieczna jest nostryfikacja świadectwa?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam, jaki akt prawny mówi o tym, że nauczyciel radny musi mieć zagwarantowany cały etat? Czy nie może mieć zniżki godzin ? Czy można zatrudnić go w niepełnym wymiarze godzin w związku z ich brakiem?
Dziękuję za odpowiedzi.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania- uzupełniająca etat w roku szkolnym 2013/2014 w drugiej szkole od dnia 28.02.2014 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. W trakcie jego trwania dostarczyła orzeczenie lekarskie oraz wniosek o potrzebie udzielenia urlopu dla podratowania zdrowia od 28.08.2014 r. do 27.08.2015 r. W jaki sposób można obniżyć wymiar etatu od dnia 01.09.2014 r. (mamy wiedzę, że nie będzie miała uzupełnienia) na 12/18 jeśli nie pojawi się w szkole do 31.05.2014 r. (ruch kadrowy)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ilu kucharzy należy zatrudnić w stołówce internackiej, jeżeli wychowanków od 1 września 2012 r. jest 153?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe