Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy wicedyrektor podczas nieobecności dyrektora szkoły potrzebuje jakiegoś dodatkowego upoważnienia do dokonywania czynności za dyrektora szkoły? Czy może podpisywać zarządzenia, przelewy bankowe, zatwierdzać faktury, listy płac do wypłaty, a w szczególności, czy może podpisać świadectwo pracy przy użyciu zapisu „z upoważnienia” bądź bez tego zapisu. Czy dyrektor powinien w jeszcze inny sposób upoważnić wicedyrektora do w/w czynności?
Możliwości są dwie
W myśl art. 39 ust. 7 ustawy o systemie oświaty w przypadku nieobecności dyrektora placówki zastępuje go wicedyrektor, a w placówkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora, zastępstwo za dyrektora pełni inny nauczyciel placówki, wyznaczony przez organ prowadzący.
Jeżeli w szkole utworzono stanowisko wicedyrektora, w przypadku nieobecności dyrektora, to wicedyrektor przejmuje obowiązki dyrektora. Wynika to wprost z art. 39 ust. 7 ustawy o systemie oświaty.
Zastępstwo wicedyrektora w przypadku nieobecności dyrektora obejmuje wszystkie czynności, do których dyrektor szkoły jest uprawniony. Chodzi o to, aby zapewnić ciągłość funkcjonowania placówki.
Nie potrzeba jakiegoś dodatkowego upoważnienia. Sama instytucja wicedyrektora sprawia, że pod jego nieobecność, wicedyrektor wykonuje za niego obowiązki.
Podpisywanie dokumentów
Podpisując dokumenty w zastępstwie dyrektora szkoły, używa on swojej pieczęci wicedyrektora. Nie używa sformułowania „z upoważnienia”.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Co zrobić, jeśli minął termin na wydanie decyzji o wydłużeniu etapu edukacyjnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy ze względu na bardzo zły stan zdrowia i niemożność wychodzenia z domu emerytka może upoważnić na stałe swojego syna do składania wniosków o świadczenia z funduszu socjalnego w jej imieniu z jego podpisem oraz do odbierania przyznanych świadczeń (zapomogi itp.)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń posiada orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania z zaleceniem realizacji nauczania w formie indywidualnej w odrębnym pomieszczeniu w szkole, włączenie ucznia w zajęcia z oddziałem klasowym zgodnie z zaleceniem lekarskim. Czy uczeń ma obowiązek uczestniczyć we wszystkich zajęciach z klasą oprócz 8 przyznanych godzin nauczania indywidualnego. Proszę podać podstawę prawną, która reguluje tę kwestię. Jest to uczeń klasy II gimnazjum.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przypadku odwołania zajęć lekcyjnych spowodowanych niskimi temperaturami w pomieszczeniach (13 stopni) powinniśmy odpracowywać zajęcia ? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mamy wielki problem z obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego dla pięciolatków. Czy skoro art. 14 ust. 3 uso mówi o obowiązku dla 6-latka, a w innym miejscu dowiadujemy się, że obowiązek szkolny dotyczy 7-latków, ale dziecko 6-letnie też może pójść do szkoły /m.in.pod warunkiem spełnienia ww przygotowania/, to czy oznacza to, że "z automatu" wszystkie 5-latki też możemy lub nawet powinniśmy objąć tym przygotowaniem, czy odbierać od rodziców oświadczenia na piśmie, że oni o to wnioskują, bo np. rozważają posłanie 6-latka do szkoły. Nie chcemy być nadgorliwi, ale nigdzie nie możemy dostać wiążącej odpowiedzi, a przy okazji miejscowy ośrodek pomocy społecznej rozdał rodzicom pisma, w których wzywa ich do przedłożenia zaświadczenia o odbywaniu przez ich dziecko omawianego przygotowania. Wiemy, że jeśli takowe przedstawią, dostaną o 100 zł więcej zasiłku. Kto jednak będzie odpowiedzialny, jeśli za rok ci rodzice zrezygnują z posłania dziecka do szkoły, a MGOPS zażąda zwrotu zasiłków i ktoś stwierdzi, że winne jest przedszkole, bo wydało zaświadczenia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe