Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w trakcie roku szkolonego można zlikwidować jedną klasę z powodu małej ilości uczniów w oddziałach na jednym poziomie i połączyć klasy?
Rok szkolny trwa od 1 września do 31.08, natomiast wszelkie zmiany organizacyjne można wprowadzać na podstawie decyzji organu prowadzącego podejmowanej do – w tym przypadku - 30.05, roku poprzedzającego wprowadzanie zmian organizacyjnych.
Zgodnie rozporządzeniem MEN z 21.05.2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (ze zm.) szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji szkoły opracowany przez dyrektora do 30 kwietnia każdego roku, który z kolei zatwierdza organ prowadzący do 30 maja danego roku.
Zatem oddział mógłby zostać zlikwidowany z końcem roku szkolnego na podstawie arkusza na nowy rok szkolny. W projekcie arkuszu zamieszcza się m.in.: liczbę pracowników szkoły, ogólną liczbę godzin zajęć edukacyjnych finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący. Na jego podstawie dyrektor, z uwzględnieniem zasad zatrudniania i zwalniania pracowników szkoły oraz zasad ochrony zdrowia i higieny pracy, ustala tygodniowy rozkład zajęć określający organizację zajęć. Arkusz określa także liczbę oddziałów w szkole, zgodnie z założeniami przekazanymi przez organ prowadzący dyrektorowi przed sporządzeniem arkusza. Zatem liczba klas powinna być ustalona do 30 maja. Likwidacja klasy w trakcie trwania roku szkolnego oznacza konieczność dokonania zmian w arkuszu, a także zmian kadrowych zgodnie z Kartą Nauczyciela.
Podstawa prawna:
1) Ustawa o systemie oświaty z 7.09.1991 r. (ze zm.),
2) Karta Nauczyciela- ustawa z 26.01.1982 r. (ze zm.),
3) Rozporządzenie MEN z 21.05.2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczeń klasy III nie uczęszcza na lekcje religii. Co wpisujemy w dokumentacji, chodzi mi o arkusz ocen i dziennik?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzimy Szkołę Podstawową i oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej. Z naszej wiedzy i uzyskanych informacji do oddziału przedszkolnego mogą uczestniczyć dzieci 5-6 letnie w grupie starszej i 3-4 latki w grupie młodszej. Tak też planujemy prowadzić zajęcia w naszym oddziale przedszkolnym. Czy jest to zgodne z przepisami? Czy od 1 września 2014 r. nastąpi automatyczne przekształcenie oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Zespół tych placówek? Czy oznacza to, że do oddziału przedszkolnego będzie można przyjmować dzieci młodsze niż 5 letnie.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy można skserować skargę na nauczyciela od rodziców? Nauczyciel domaga się udostępnienia tej skargi wraz z podpisami.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy po zmianie rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych sekretarzowi szkoły, głównej księgowej, kierownikowi ds. gospodarczych przysługuje dodatek funkcyjny? Ewentualne zmiany mają dotyczyć 2020 roku.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel języka obcego zawodowego (np. anglista lub germanista) jest nauczycielem teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz w myśl nowych przepisów obowiązuje go szkolenie branżowe o którym mówi art. 70 ustawy Karta Nauczyciela?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe