Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można skserować skargę na nauczyciela od rodziców? Nauczyciel domaga się udostępnienia tej skargi wraz z podpisami.
Sposób postępowania z skargami został uregulowany w przepisach ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 735) oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 8 stycznia w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków (Dz. U. Nr 5, poz. 46). Zgodnie z art. 221 KPA każdy ma prawo zgłaszać skargi, w tym do organów samorządowych jednostek organizacyjnych, a złożenie skargi nie może powodować powstawania uszczerbku lub zarzutu, jeżeli osoba składająca skargę działa w granicach prawem dozwolonych.
Przytoczone przepisy nie określają dokładnej procedury zajmowania się skargą. Dyrektor szkoły, działając na podstawie § 9 ww. rozporządzenia, bada i wyjaśnia sprawę oraz zbiera niezbędne materiały. Czynności podejmowane w celu wyjaśnienia skargi muszą być zróżnicowane i dostosowane do konkretnej sytuacji. Niewątpliwie dyrektor szkoły powinien uzyskać wyjaśnienia i informacje od nauczyciela, którego skarga dotyczy. Nauczycielowi należy również umożliwić ustosunkowanie się do zarzutów podniesionych w skardze. Jeżeli chodzi o samą czynność techniczną polegającą na dokonaniu fotokopii, to można na to pozwolić, jednakże należy zadbać o to, aby nie ujawniać danych personalnych wnoszącego skargę. Ujawnienie nazwiska czy podpisu rodzica wnoszącego skargę nie jest niezbędne do tego, aby nauczyciel ustosunkował się do zarzutów. Uprawnieniem nauczyciela jest możliwość zapoznania się informacjami dotyczącymi nienależytego wykonywania przez niego obowiązków, a nie możliwość zapoznania się z tożsamością osoby wnoszącej skargę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam, bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie: "Czy uczeń, który będzie spełniał w przyszłym roku szkolnym obowiązek szkolny poza szkołą (kl. V), musi zdawać egzaminy klasyfikacyjne na koniec roku, czy również na półrocze?" Proszę o dokładną podstawę prawną. Zapisy w rozporządzeniu nie są dla mnie jasne. Pozdrawiam
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma etat-18/18. Czy dyrektor może z dnia 11.06/Boże Ciało - dzień wolny przenieść zajęcia na inny dzień do odpracowania bez dodatkowego wynagrodzenia, jako godziny ponadwymiarowe?
Proszę o podstawę prawną.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy od 1 września 2012 r. w zespole szkół może funkcjonować jednocześnie liceum ogólnokształcące i liceum ogólnokształcące dla dorosłych? Czy można otworzyć równocześnie klasę pierwszą i drugą w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych i w lliceum ogólnokształcącym?Nadmieniam, że obecnie kształcimy w LO, liceum uzupełniającym dla dorosłych, technikum, ZSZ oraz szkole policealnej.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica drugoroczna w klasie I gimnazjum zaszła w ciążę i otrzymała nauczanie indywidualne od marca. Wcześniej wcale nie uczęszczała do szkoły. Na semestr miała oceny nieklasyfikacyjne prawie ze wszystkich przedmiotów. Czy jest możliwe, aby zdała? Jak ma zaliczyć te nieklasyfikowania z półrocza i czy w ogóle może?
- Pytanie dotyczy ewidencja dzieci i młodzieży oraz księgi uczniów. Czy należy wpisywać dzieci zameldowane w naszej miejscowości do ewidencji dzieci jeśli zamieszkują w innej miejscowości i uczęszczają do szkoły w miejscu zamieszkania? Czy należy uzyskać pismo o obowiązku szkolnym od rodzica/szkoły, którego dzieci chodzą do szkoły właściwej dla miejsca zamieszkania? Czy wystarczy oświadczenie od rodzica o miejscu zamieszkania?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe