Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w przypadku nie wyłonienia kandydata w konkursie na dyrektora szkoły podstawowej organ prowadzący powierzając stanowisko dyrektora zgodnie z art 63 ust.12 Prawo Oświatowe powierza je na 5 lat? I czy uzgodnienie z organem nadzoru oraz opinia rady pedagogicznej szkoły są wiążące dla organu prowadzącego przy wyborze kandydata?
Z art. 63 ust. 12 PO wynika jedynie obowiązek zasięgnięcia opinii rady szkoły i rady pedagogicznej co do powierzenia stanowiska dyrektora konkretnej osobie, ale powołany przepis nie stanowi że są one wiążące. Natomiast obowiązkowe jest powierzenie stanowiska kandydatowi ustalonemu w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny – czyli w razie sprzeciwu kuratora oświaty, kandydat organu prowadzącego nie może zostać dyrektorem. Powołany przepis nie modyfikuje okresu powierzenia z art. 63 ust. 21 PO, zgodnie z którym stanowisko dyrektora szkoły powierza się 5 lat szkolnych. W uzasadnionych przypadkach można powierzyć to stanowisko na krótszy okres, jednak nie krótszy niż 1 rok szkolny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ze względu na zmniejszoną liczbę oddziałów w szkole i otwarcie od września oddziału przedszkolnego dwóch nauczycieli mianowanych wyraziło zgodę na przeniesienie na stanowisko wychowawcy do tego oddziału. Pensum wynosi 22 godziny, niestety Panie mogą być zatrudnione w wymiarze 18,5 godz. i 18 godz. Wyrażają zgodę na obniżenie wymiaru zatrudnienia. Czy zatrudniając je na stanowisku wychowawcy oddziału przedszkolnego w ograniczonym wymiarze godzin przy przeniesieniu na to stanowisko ze stanowiska nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej postąpię zgodnie z KN?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, proszę o radę! W świetlicy szkolnej zatrudniłam nauczycielkę na zastępstwo za pracownicę w ciąży. Nowo przyjęta jest teraz również w ciąży (zagrożonej), ma zwolnienie, które również będzie długotrwałe. Co robić? Zatrudniać na zastępstwo zastępstwa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy przepisy regulujące wynagradzanie nauczycieli za ustne egzaminy maturalne odnoszą się również do tzw. matury próbnej? Czy za matury próbne i przepracowane w ten sposób nadgodziny nauczycielom nie przysługuje żadne wynagrodzenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w aktualnym stanie prawnym istnieje możliwość uznania przez dyrektora szkoły kwalifikacji nauczyciela z dyplomem magistra chemii (specjalność nauczycielska) do nauczania biologii, jeśli w programie studiów przedmioty "biologiczne" były zawarte (indeks). Pytanie dotyczy szkoły podstawowej.
- Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim (ciąża) od 24.04.2019 r. do 21.11.2019 r. Urodziła dziecko 22.11.2019 r. Od tego momentu przebywa na urlopie macierzyńskim, który kończy się 19.11.2020 r. W jakim wymiarze przysługuje ww. nauczycielce urlop uzupełniający? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe