Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w czasie zawieszenia badań okresowych (zagrożenie epidemiologiczne) wysyłamy na kończące się badania okresowe sprzątaczki w szkole, które mają czynnik pracy na wysokości do 3 metrów? Czy zachowują ważność te, które się kończą np. 10 sierpnia 2022 r. i nie ma potrzeby wykonywania nowych?
Zgodnie z art. 12a ust. 1 pkt 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2021 r., poz. 2095 ze zm.), w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, od dnia ogłoszenia danego stanu, zawiesza się wykonywanie obowiązków wynikających m.in. z art. 229 § 2 zd. pierwsze i § 4a Kodeksu pracy, ale tylko w zakresie badań okresowych.
W okresie od dnia 16 maja 2022 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, na podstawie §1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. z 2022 r., poz. 1028). Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 60 dni od dnia odwołania danego stanu.
Zatem uznać należy, że w okresie stanu zagrożenia epidemicznego nie przeprowadza się badań okresowych, a obowiązek ten powstanie dopiero po uchyleniu ww. stanu.
Reasumując – w obecnie obowiązującym stanie prawnym, na zasadzie ww. przepisów szczególnych, zawieszono obowiązek przeprowadzania badań okresowych, a więc pracodawca nie ma obowiązku wysyłać pracownika na takie badania, a pracownik poddawać się im. Jeżeli nie ma normatywnego obowiązku przeprowadzania badań to pracodawca nie ma też podstawy prawnej do wysyłania pracowników na takie badania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielka z wykształceniem mgr z pp,która ukończyła studia na kierunku pedagogika specjalna o specjalności resocjalizacja może prowadzić zajęcia rewalidacyjne z uczniami z zespołem Aspergera lub z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy obecne przepisy prawa oświatowego zabraniają bibliotekarzowi (pensum 30/30)i pedagogowi (pensum 25/25) przyznać godziny ponadwymiarowe? Nauczyciele ci mają kwalifikacje do nauczania przyznanych godzin ponadwymiarowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka j.polskiego i historii ukończyła studia podyplomowe w zakresie "Diagnozy i psychoprofilaktyki zagrożeń edukacyjnych" na wydziale pedagogicznym Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Czy te studia dają kwalifikacje do pracy w szkole podstawowej jako pedagog szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony w publicznej szkole dla dorosłych na umowy o pracę na czas określony. Pierwsza umowa od 1.09.2014 -31.01 2015 za sem I, druga umowa 1.02.2015 do 30.06.2015 za sem. II. W dniach od 6.03 - 13.03.2015 r przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy w związku z powyższym uzyskał prawo do "13" za rok 2015?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony na cały rok szkolny tj od 1.09.2015 do 31.08.2016. Przebywał 90 dni na zwolnieniu lekarskim (w tym 85 dni w roku 2016). Dalsze zatrudnienie nie jest przewidziane. Czy w związku z powyższym będzie mu się należała "13" za 2016 r.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe