Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy urlop z tytułu siły wyższej to jest dodatkowy dzień urlopu (np.: 26 + 1 dodatkowy urlop z tytułu siły wyższej)? Czy należy ten jeden dzień urlopu odliczyć z danej liczby przysługującego urlopu?
Tak, urlop z tytułu siły wyższej jest dodatkowym urlopem. Nie wlicza się do puli 20 lub 26 dni urlopu. Jest to tak naprawdę zwolnienie od obowiązku pracy z określonych powodów, a nie urlop wypoczynkowy.
Zgodnie z art. 148(1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465) pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia.
Owo zwolnienie od pracy jest dodatkowo płatne jedynie w 50%, a urlop wypoczynkowy jest płatny tak, jakby pracownik pracował.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak wyliczyć wynagrodzenie nauczycielowi, który poprosił o 3 godziny urlopu bezpłatnego, na pozostałe 3 godziny tego samego dnia dojechał? Nauczyciel jest zatrudniony 18/18, plus 2 nadgodziny tygodniowo.
- Konserwator zatrudniony w gimnazjum na 0,60 et. i w drugiej placówce, szkole podstawowej na 0,40 et. Od 1 września 2017 r. pracodawcy chcą zlikwidować stanowisko pracy konserwatora. Na jakiej podstawie prawnej dyrektor szkoły podstawowej ma rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę i jaki okres wypowiedzenia ma zastosować( pracownik zatrudniony w sp od 1.08.2017 r. umowa na czas nieokreślony) oraz czy należy się pracownikowi (z etatu 0,40) odprawa pieniężna z powodu likwidacji stanowiska pracy (dyrektor sp zatrudnia 38 osób)jaką podać przyczynę rozwiązania stosunku pracy w świadectwie pracy. Dziękuję za pomoc .
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W maju 2019 r. rozwiązaliśmy umowę z nauczycielem z art. 20 KN z dniem 31.08.2019 r. Nauczyciel poinformował dyrektora, że z dniem 31.08.2019 r. przechodzi na emeryturę. Dostał dwie odprawy sześciomiesięczną i trzymiesięczną emerytalną. Podpisaliśmy z nim umowę na pół etatu od 1 września. DBFO nakazało zmienić umowę od 2 września, tłumacząc że przy przejściu na emeryturę musi być co najmniej jeden dzień przerwy. Czy w opisanym przypadku, kiedy nauczyciel nie rozwiązuje umowy w związku z przejściem na emeryturę tylko z art. 20 KN?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sekretarka szkolna zatrudniona jest w szkole podstawowej i gimnazjum po pół etatu. Po wprowadzeniu reformy oświaty od 1 września 2017 roku gimnazjum zostanie włączone do szkoły podstawowej. Nadal będzie zatrudniona na cały etat , tyle że w ośmioletniej szkole podstawowej. Jakich formalności należy dopełnić, aby zatrudnienie było prawidłowe? Czy należy zawrzeć nową umowę, czy aneks do umowy na cały etat tylko w szkole podstawowej, a z gimnazjum wydać świadectwo pracy? Czy sama informacja o przeniesieniu pracownika do sp jest wystarczająca? Jeżeli tak to w jaki sposób naliczyć wynagrodzenie, jeżeli dotychczas było dwóch pracodawców?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniliśmy Psychologa w gimnazjum za zgodą Kuratora na zasadach określonych w Kodeksie Pracy, ponieważ nie posiada przygotowania pedagogicznego. Ustalono wynagrodzenie na zasadach Karty Nauczyciela oraz zastosowaliśmy przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczyciela. Czy dodatek za wysługę lat powinnam liczyć od 3 lat czy od 5 lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe