Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownik zatrudniony z art. 15 ust. 1-6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty w szkole podlega prawu pracy jako nauczyciel czy jako pracownik administracji? Osoba rozpoczęła przygotowanie pedagogiczne, posiada pozostałe wymagane kwalifikacje do zajmowane stanowiska. Jak wygląda sytuacja z prawem do świadczenia urlopowego dla nauczycieli oraz ze średnią godzin ponadwymiarowych w przypadku wykorzystywania urlopu? Czy taki pracownik powinien być traktowany jako pracownik administracji i być księgowany na paragrafie 4010?
Podstawę do zatrudnia w szkole osoby niebędącej nauczycielem stanowi art. 15 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900). Zgodnie z art. 15 ust. 2 Prawa oświatowego w uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej może być, za zgodą kuratora oświaty, a w przypadku szkoły artystycznej – ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.
Osobę taką zatrudnia się na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r., poz. 1465) z tym że do tej osoby stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się jej wynagrodzenie nie wyższe niż 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.
Podkreślenia wymaga, że osoba zatrudniana na podstawie art. 15 u.p.o. nie jest nauczycielem, co oznacza, że nie stosuje się do niej przepisów Karty Nauczyciela, w tym przepisów dotyczących wynagrodzenia czy też przepisów dotyczących realizacji godzin ponadwymiarowych. Osobie takiej jako zatrudnionej jako nienauczyciel nie przysługuje świadczenie urlopowe, a praca świadczona ponad limity jest rozliczana jako praca w godzinach nadliczbowych. Osoba taka jak każdy inny pracownik szkoły jest uprawniona do skorzystania z innych świadczeń finansowanych ze środków ZFŚS danej placówki, wypłacanych zgodnie z regulaminem zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Wynagrodzenia osób niebędących nauczycielami, posiadających przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć powinny być klasyfikowane w paragrafie 401 Wynagrodzenia osobowe pracowników.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z reformą oświaty i tworzeniem arkusza organizacyjnego na przyszły rok szkolny zwracam się z pytaniem. Czy nauczyciel posiadający następujące wykształcenie: (dyplom licencjata pedagogiki wczesnoszkolnej w suplemencie dopisek o nabytych kwalifikacjach do nauczania języka angielskiego w klasach I-III oraz tytuł magistra w zakresie pedagogiki wieku dziecięcego- w suplemencie nie ma nic o j. angielskim) będzie posiadał kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w klasach I-III ośmioletniej szkoły podstawowej z oddziałami likwidowanego gimnazjum?
- W roku szkolnym 2016/2017 nauczycielka skorzystała z urlopu wyp w okresie ferii (2 tyg), następnie od 30.05.2017r. 31.08.2017. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Następnie w roku szkolnym 2017/2018 od 01.09.2017 do 13.09.2018 przebywała na zwolnieniu lekarskim, od 14.09.2017 do 31.01.2018 na urlopie macierzyńskim, natomiast od 01.02.2018 do 31.08.2018 na urlopie rodzicielskim.
Pracownica chce wrócić do pracy od 01.09.2018r.
Czy za 2016/2017 r. należy jej udzielić urlopu (6 tygodni) lub wypłacić ekwiwalent? Czy powinno to być na wniosek nauczyciela czy z inicjatywy pracodawcy?
Czy za 2017/2018 należy się urlop i w jakim wymiarze?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W wyniku konkursu na stanowisko dyrektora szkoły, które odbył się czerwcu , wygrała nauczycielska z zewnątrz, która posiada kwalifikacje do nauczania matematyki. W bieżącym roku szkolnym istnieje możliwość przydzielenia jej 4 godz. matematyki, co stanowi pensum dyrektorskie. Obecnie w szkole jest zatrudnionych dwóch nauczycieli matematyki na czas nieokreślony i po upływie kadencji dyrektora nie ma w szkole miejsca dla trzeciego matematyka. Nowy dyrektor złożył podania do obecnego dyrektora o zatrudnienie na stanowisku nauczyciela matematyki. Pytanie: jak zatrudnić nowego dyrektora na czas określony, czyli na czas pięcioletniej kadencji z jednoczesnym
wskazaniem 4 godz. pensum matematyki? Czy zatrudnienie ma być na czas nieokreślony, chociaż za 5 lat nie będzie dla niej pracy jako matematyka? W projekcie organizacyjnym jest wykazany wakat dyrektora z rozbiciem 4 godz. Pensum bez wskazania przedmiotu oraz 14 godz. zniżka dyrektora.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może iść na urlop dla poratowania zdrowia tuż przed wakacjami letnimi lub w czasie trwania wakacji?
- Nauczyciel wychowania fizycznego przebywa na zwolnieniu lekarskim do 3.11.2014 r. Dnia 23.10.2014 r. złożył wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia od 4.11.2014 r. do 3.11.2015r. Jako załącznik dołączył orzeczenie lekarskie wydane przez chirurga ogólnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Formalnie dokumentacja spełnia wymogi prawne. W takiej sytuacji powinnam na podstawie złożonych dokumentów wydać decyzję pozytywną. Jednak istnieje przypuszczenie, iż wobec tego nauczyciela toczy się postępowanie karne (prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu). Skierowałam więc pismo do Policji, by potwierdziła, czy wobec nauczyciela toczy się postępowanie karne i w jakiej sprawie (na podstawie art. 83 KN). Wykroczenie miało miejsce niedawno (2 tygodnie temu), dlatego raczej nie będzie jeszcze na wokandzie sądowej, stąd zapytanie o karalność jest bez sensu. Jeśli odpowiedź Policji potwierdzi fakt postępowania karnego wobec nauczyciela, to mogę zawiesić nauczyciela w pełnieniu obowiązków, ale jakie wtedy powinno być postępowanie, jeśli chodzi o złożony wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia. I druga możliwość w przypadku kiedy doniesienia są niepotwierdzone, muszę udzielić urlopu. Co później kiedy już w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia wyjdzie na jaw, że toczy się jednak postępowanie wobec nauczyciela, bo sprawa wcześniej np. była w prokuraturze?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe