Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pełnienie funkcji kuratora społecznego podczas urlopu może być powodem do odwołania z urlopu dla poratowania zdrowia?
TAK. Pełnienie funkcji społecznego kuratora może stanowić uzasadnienie odwołania z urlopu dla poratowania zdrowia.Po 7 latach pracy nauczycielowi przysługuje urlop dla poratowania zdrowia
Zgodnie z art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela, nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.
Celem urlopu dla poratowania zdrowia jest przeprowadzenie zalecanego leczenia. Urlop ten ma służyć przede wszystkim poprawie stanu zdrowia nauczyciela, a także pozwolić na odzyskanie przez nauczyciela zdolności do pracy.
W okresie urlopu nauczyciel nie może podjąć żadnej działalności zarobkowej
W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy, ani też podjąć innej działalności zarobkowej. Jeżeli w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inne zatrudnienie lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel zobowiązany jest do powrotu do pracy.
W uchwale z 7 lipca 2005 r. (sygn. akt II PZP 5/05) Sąd Najwyższy stwierdził, że „podstawą odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia może być również kontynuowanie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywanie innej działalności zarobkowej, rozpoczętych przed udzieleniem tego urlopu ”.
Dlatego też wykonywanie funkcji społecznego kuratora sądowego w okresie urlopu dla poratowania zdrowia może stać się podstawą do odwołania nauczyciela z tego urlopu nauczyciela z uwagi na to, że jest sprzeczne z celem tego urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor może potrącić z etatu nauczycielowi za zajęcia, które nie odbyły się z powodu zwalniania się nauczyciela lub nieobecności ucznia? Jaka jest wykładnia prawna do takich decyzji? Czy dyrektor może dać pismo nauczycielowi bez podstaw prawnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, proszę o poradę prawną: Co powinien zrobić dyrektor szkoły, jeśli podpisał umowę z portalem internetowym, który podał informację na swojej stronie internetowej, że zespół ekspertów będzie na bieżąco odpowiadał na pytania i problemy, a rzeczywistość jest taka, że na niektóre pytania od ponad miesiąca nie ma odpowiedzi, a w przypadku wielu problemów wspomniany zespół odpowiada na pytania , których nie było w przedstawionym problemie, albo podaje sprzeczne wyjaśnienia?
- W jakich przypadkach można zastosować skrócony okres wypowiedzenia umowy o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka klas I-III będzie od 1 września 2012 r. przebywać na zwolnieniu lekarskim w związku z przebytą w sierpniu poważną operacją. Przewiduję, że zwolnienie to będzie trwało około pół roku. Nauczycielka oświadczyła, że prawdopodobnie po zwolnieniu skorzysta z urlopu dla podratowania zdrowia. W związku z tym muszę zatrudnić nauczyciela na zastępstwo. Jaki okres pisać w umowie o pracę: czy na okres wskazany na każdym zwolnieniu, czy ogólnie na okres zastępstwa za nauczycielkę przebywającą na zwolnieniu lekarskim? Jeśli zatrudnię nauczyciela na zastępstwo, to czy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela kontraktowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka do końca kwietnia b.r. była zatrudniona w pełnym wymiarze. Jednakże od miesiąca maja jej głównym miejscem zatrudnienia stała się inna szkoła, a w naszej placówce nauczycielka realizuje jedynie 2 godziny tygodniowo. Poprzednio wysługa za lata pracy wypłacana była w naszej placówce. Na jakiej podstawie cofnąć teraz tej Pani dodatek za wysługę, skoro wypłaca go inna placówka?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe