Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka do końca kwietnia b.r. była zatrudniona w pełnym wymiarze. Jednakże od miesiąca maja jej głównym miejscem zatrudnienia stała się inna szkoła, a w naszej placówce nauczycielka realizuje jedynie 2 godziny tygodniowo. Poprzednio wysługa za lata pracy wypłacana była w naszej placówce. Na jakiej podstawie cofnąć teraz tej Pani dodatek za wysługę, skoro wypłaca go inna placówka?
Z pytania nie wynika, na jakiej podstawie nauczycielce zmieniono wymiar zatrudnienia - czy została przeniesiona do innej szkoły na podstawie art. 18 Karty Nauczyciela, a w Państwa szkole zawarto z nią nową umowę, czy też w drodze aneksu do umowy.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli (...):
§ 7.2. Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia.
Jeżeli nauczycielka została przeniesiona, to w Państwa szkole powinna otrzymać nową umowę o pracę bez dodatku za wysługę lat. Dodatek ten otrzyma po 3 latach pracy.
Jeżeli umowa została zmieniona aneksem (zmniejszenie wymiaru godzin), wówczas nauczycielka powinna wskazać na piśmie, która szkoła jest jej głównym miejscem pracy. W takim przypadku stosunek pracy zawarty z Państwa szkołą jest kontynuowany, a nauczycielka nie posiada świadectwa pracy obejmującego okres pracy w Państwa szkole. W szkole, która jest obecnie jej głównym miejscem pracy wypłacany dodatek nie obejmuje zatem tego okresu. W dalszym ciągu powinni więc Państwo wypłacać dodatek, ale jedynie za okres zatrudnienia w Państwa szkole. Za poprzednie okresy zatrudnienia dodatek wypłaca druga szkoła.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Szkoła przystąpiła do realizacji projektu finansowanego ze środków UE.
Dyrektor chce do projektu zaangażować nauczycieli pracujących w szkole na umowę zlecenie.
Kwota wynagrodzenia za pracę w projekcie to 45zł.
Umowa będzie podpisana z nauczycielem kontraktowym. Czy w tym przypadku można zapłacić nauczycielowi stawkę godzinowa przewidziana w projekcie czy trzeba to zrobić po stawce godzinowe nauczyciela kontraktowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Muszę zatrudnić do 2 uczniów klasy I nauczycieli specjalistów. Jeden do dziecka z wadą słuchu - tyflopedagog, a drugi do dziecka autystycznego. Na każdego z uczniów mam po 2 godziny. Zajęcia będą się odbywać w szkole. Z jakiego pensum mam sporządzić umowę (2/18 czy 2/22)? Czy tym nauczycielom należy się dodatek trudnościowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony w szkole podstawowej na umowę o prace na czas nieokreślony. Jednocześnie pracuje na część etatu na umowie na czas nieokreślony w wygaszanym gimnazjum na terenie tej samej gminy. Czy w tej konkretnej sytuacji należy się nauczycielowi odprawa- jeśli tak to za ile miesięcy - z tytułu rozwiązania stosunku pracy w gimnazjum, w związku ze zmianami organizacyjnymi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy przydzielenia godzin pomocy psychologiczno-pedagogicznej z programu MEiN zwanych „dodatkowymi zajęciami specjalistycznymi” od 1 marca 2022r., płatne mniej, niż wynika z rozporządzenia MEiN w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli (Dz. U. z 2021 r., poz. 787). Zajęcia te mogą prowadzić specjaliści. Jeżeli mam zatrudnionego pedagoga na część etatu (16,5/22), to czy można zwiększyć aneksem etat nauczyciela do 22/22 (przy różnicy wynagrodzeń), czy lepiej zatrudnić na odrębnej umowie (jeśli tak – jakiego rodzaju umowie)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1/Nauczyciel zatrudniony w naszej szkole na 9/18 . W okresie od 01.09.2016r. do 23.06.2017r. przebywała na urlopie wychowawczym (do dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych). Od 24.06.2017r. do 31.08.2017r. wykorzystała urlop wypoczynkowy.
Czy prawidłowo został udzielony urlop wychowawczy. Czy bezpośrednio po urlopie wychowawczym nauczyciel może wykorzystać urlop wypoczynkowy. 2/ Nauczyciel ten ponownie zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego od dnia 01.09.2017r. Czy można udzielić nauczycielowi urlopu wychowawczego do dnia 22.06.2018r. / do dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych/ czy do 31.08.2018r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe