Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi, który pracuje w dwóch szkołach na umowie na czas określony, przysługuje dodatek za wysługę lat w dwóch placówkach? W placówce A ma 10/18, a w placówce B 9/18. Te dwie szkoły są w tej samej gminie i obydwie są szkołami, których organem prowadzącym jest gmina, czyli są szkołami samorządowymi.
Zgodnie z przepisami Rozporządzenia MENiS z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia (...) dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielowi w szkole, która jest jego głównym miejscem pracy.
W szkole, w której nauczyciel jest zatrudniony dodatkowo, dodatek stażowy otrzyma najwcześniej po 3 latach (za okres przepracowany w tej szkole). Wyjątek od tej ogólnej zasady stanowi sytuacja, gdy nauczyciel jest zatrudniony w kilku szkołach na cząstki etatu, ale w sumie nie przekraczają one godzin pełnego pensum nauczyciela, np. 18 godzin. W takim przypadku nauczyciel jest uprawniony do dodatku uwzględniającego wszystkie poprzednie zakończone okresy pracy we wszystkich szkołach.
W związku z powyższym nauczyciel opisany w pytaniu otrzymuje dodatek stażowy w szkole, która jest jego głównym miejscem pracy (z reguły to ta, w której ma umowę na czas nieokreślony, w której był wcześniej zatrudniony lub ta, w której ma więcej godzin).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy zmienił się jednolity rzeczowy wykaz akt dla klas I i II stopnia podziału?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, na dzień przed rozpoczęciem ferii zimowych złamał nogę i uzyskał 2-miesięczne zwolnienie lekarskie. 1. Czy w takim przypadku przysługuje nauczycielowi urlop za okres ferii zimowych, w czasie których przebywał na zwolnieniu? 2. Jeżeli tak, to w jakim terminie powinien zwrócić się do dyrektora szkoły z wnioskiem o udzielenie takiego urlopu? 3. W jakim terminie dyrektor powinien udzielić nauczycielowi urlopu?
- Urlop wychowawczy; placówka feryjna. Nauczycielka od 25.11.2018 r. do 20.01.2019 r. przebywa na urlopie uzupełniającym (bezpośrednio po urlopach związanych z rodzicielstwem). Od 21.01.2019 r. chce skorzystać z urlopu wychowawczego. Czy w tym przypadku pracodawca powinien udzielić urlopu wychowawczego do końca zajęć dydaktycznych, żeby umożliwić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w okresie wakacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi wychowania przedszkolnego zatrudnionemu w szkole podstawowej w oddziale przedszkolnym, który realizuje nauczanie indywidualne w domu, w wymiarze 4 godzin tygodniowo z dzieckiem objętym rocznym przygotowaniem przedszkolnym z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z tytułu niepełnosprawności w stopniu znacznym należy się dodatek za trudne warunki pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły, w związku z brakiem możliwości zatrudnienia w pełnym wymiarze, ograniczył w roku szkolnym 2021/2022 etat nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, do wymiaru 0,5. W roku szkolnym 2022/2023 planowane jest również ograniczenie etatu do wymiaru 0,5. Nauczyciel w styczniu 2022 r. skończył 61 lat. Czy z uwagi na ochronę emerytalną możliwe jest ograniczenie etatu? Czy w przypadku odmowy wydania zgody ze strony nauczyciela na ograniczenie etatu konieczne będzie rozwiązanie stosunku pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe