Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor szkoły, w związku z brakiem możliwości zatrudnienia w pełnym wymiarze, ograniczył w roku szkolnym 2021/2022 etat nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, do wymiaru 0,5. W roku szkolnym 2022/2023 planowane jest również ograniczenie etatu do wymiaru 0,5. Nauczyciel w styczniu 2022 r. skończył 61 lat. Czy z uwagi na ochronę emerytalną możliwe jest ograniczenie etatu? Czy w przypadku odmowy wydania zgody ze strony nauczyciela na ograniczenie etatu konieczne będzie rozwiązanie stosunku pracy?
W uchwale Sądu Najwyższego z dnia 7 grudnia 2006 r., sygn. akt I PZP 4/06 wskazano, że art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) zawiera regulacje wyczerpujące i zupełne dotyczące przyczyn oraz trybu rozwiązywania stosunków pracy z mianowanymi nauczycielami, a jego prawidłowa wykładnia nie może niweczyć lub ograniczać wynikającej z tego przepisu kompetencji dyrektora szkoły do redukcji zatrudnienia wymuszonej obiektywnymi względami organizacyjnymi. Przepis art. 20 Karty Nauczyciela jest szczególnym i odrębnym od kodeksowego unormowaniem stosowanym wobec nauczycieli pozwalającym na dostosowanie stanu zatrudnienia do aktualnego rozmiaru zadań szkoły przez dopuszczenie możliwości rozwiązania stosunków pracy z nauczycielami w zamian za rekompensatę za utratę pracy czy to w postaci odprawy, czy przeniesienia w stan nieczynny z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Stosownie do art. 39 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320) pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Przyjmuje się, że zakaz wypowiedzenia umowy o pracę, odnosi się do stosunku pracy nawiązanego na podstawie umowy o pracę, nie dotyczy natomiast wypowiadania stosunków pracy opartych na innych niż umowa o pracę. W uzasadnieniu wyroku z dnia 2 sierpnia 2012 r. Sądu Najwyższego wydanego przez Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych, sygn. II PK 3/12 podkreślono fakt, iż Karta Nauczyciela nie zawiera wyraźnego wyłączenia zastosowania art. 39 KP do stosunków pracy mianowanych nauczycieli, nie może być uznane jako dorozumiane włączenie tego przepisu do stosowania w przypadku nauczycieli mianowanych.
Przepis art. 39 Kodeksu pracy nie znajduje w ogóle zastosowania do nauczycieli mianowanych. W stosunku do nauczyciela, o którym mowa w pytaniu będącego w okresie ochrony przedemerytalnej można zastosować procedurę z art. 20 w celu ograniczenia mu etatu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektor został wybrany na kolejną kadencję, wicedyrektorem również pozostaje ta sama osoba. Czy w przypadku wicedyrektora, fakt, że pozostaje nim personalnie ta sama osoba musi być zaopiniowany wniosek na posiedzeniu Rady Pedagogicznej?
- Jesteśmy szkołą gimnazjalną, która podlega wygaszeniu w przyszłym roku.
Pracownik otrzymał propozycję ograniczenia etatu do 6/18 godzin. Czy w przypadku braku z jego strony zgody i w razie rozwiązania z nim stosunku pracy i na podst. zastosowania Art. 225 wprowadzającego ustawę Prawo Oświatowe należy mu się przewidziana prawem odprawa już w tym roku. Ponadto w/w pracownik jest i będzie w przyszłym roku zatrudniony w innych szkołach poza terenem naszej gminy.
Podsumowując, czy w/w pracownikowi przysługuje odprawa w tym roku, w przypadku rozwiązania stosunku pracy- rok przed wygaszeniem szkoły.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzę niepubliczne przedszkole. Czy jako właściciel i dyrektor mogę obniżyć pensum n-li i specjalistów z 8 godzin pracy codziennej na np 6?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym jest zatrudniony nauczyciel religii na 2 godzinach. Ukończone ma studia magisterskie pedagogika religijna i kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki. Czy mogę tego nauczyciela zatrudnić jako wychowawca świetlicy lub nauczyciel w oddziałach rewalidacyjno - wychowawczych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony od 01.09.2017 do 30 czerwca 2018 od 02.01.2018 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. najprawdopodobniej nie wróci już do pracy do końca czerwca. Czy w związku z powyższym należy mu się ekwiwalent za 56 dniu urlopu i świadczenie urlopowe? Czy świadczenie urlopowe należy mu się gdy przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe