Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi katechecie posiadającemu przygotowanie pedagogiczne, który otrzymał misję kanoniczną do nauczania religii w niepełnym wymiarze godzin można przydzielić godziny świetlicy w celu zapewnienia nauczycielowi pełnego etatu. Czy taki nauczyciel posiada odpowiednie kwalifikacje do pracy w świetlicy?
W tak przedstawionym stanie faktycznym wyłaniają się dwie kwestie. Pierwsza dotyczy tego, czy nauczyciel katecheta może mieć przydzielone godziny na świetlicy „ponad” misję kanoniczną? Zauważyć należy, że dyrektor szkoły będąc pracodawcą dla nauczyciela podejmuje decyzje w kwestiach związanych z jego zatrudnieniem. Nie ma przeszkód prawnych co do tego, aby przydzielić katechecie godziny, ale tylko zgodnie z kwalifikacjami.
Co do drugiej kwestii, t.j. kwalifikacji, to zgodnie z § 24 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1289 z późn. zm.), kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela wychowawcy w świetlicach szkolnych posiada osoba, która:
1) ukończyła studia na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom, na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) ukończyła studia na dowolnym kierunku (specjalności), na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
3) ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły, w której prowadzone są świetlica szkolna lub internat.
Z kolei § 8 ww. rozporządzenia stanowi, że kwalifikacje do nauczania religii posiada osoba, która spełnia wymagania kwalifikacyjne określone w porozumieniach pomiędzy ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania a Konferencją Episkopatu Polski, a także władzami innych kościołów i związków wyznaniowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1. Nauczyciel pełniący funkcję wicedyrektora przechodzi na emeryturę (63 lata) z dniem 28 sierpnia 2020 r., chcę go zatrudnić ponownie od 1.09.2020 r. i powierzyć, najszybciej jak to możliwe funkcję wicedyrektora. Proszę napisać, jakie procedury muszą być spełnione. Nauczyciel ma aktualną ocenę - bardzo dobrą, badania aktualne też, czy zapytanie o karalność też jest potrzebne?
2. Czy nauczyciel po wykorzystaniu rocznego urlopu rodzicielskiego może przejść na urlop zdrowotny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektorowi oraz wicedyrektorowi szkoły feryjnej należy się dzień wolny za 6 stycznia 2018 r. ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel od kilku lat jest na emeryturze z KN. Obecnie podjął pracę w nowej szkole (nie wiadomo czy jest to cały etat czy część) Czy w takiej sytuacji należą się mu świadczenia socjalne ze szkoły, z której przechodził na emeryturę czy tylko z nowej szkoły czy z jednej i drugiej. Z przepisów wynika, że status pracownika jest ważniejszy od statusu emeryta - Sąd najwyższy PZP 56/91. Proszę o odpowiedź z podstawą prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dla nauczyciela, który ma zawartą umowę z dyrektorem o doskonalenie i dokształcanie nauczycieli(studiach podyplomowe) należy się zwrot kosztów podróży w tym celu? Czy nie naruszy się prawa, gdy się nie wypłaci dla nauczyciela zwrotu kosztów podróży? W jakim przepisie jest o tym mowa?
- W szkole zatrudniona była osoba do opieki w czasie dowozu. Zatrudnienia były cykliczne tj. na 10 m-cy w każdym roku szkolnym. Uzbierało się tego dużo, bo pracownik był tak zatrudniany od 1999 roku. W tym roku pracownik po zakończeniu umowy na czas określony i otrzymaniu świadectwa pracy wystąpił do ZUS i otrzymał emeryturę (osiągnął wiek emerytalny). Czy tę osobę należy objąć opieką tak jak innych emerytów, którzy przeszli na emeryturę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe