Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole zatrudniona była osoba do opieki w czasie dowozu. Zatrudnienia były cykliczne tj. na 10 m-cy w każdym roku szkolnym. Uzbierało się tego dużo, bo pracownik był tak zatrudniany od 1999 roku. W tym roku pracownik po zakończeniu umowy na czas określony i otrzymaniu świadectwa pracy wystąpił do ZUS i otrzymał emeryturę (osiągnął wiek emerytalny). Czy tę osobę należy objąć opieką tak jak innych emerytów, którzy przeszli na emeryturę?
W pytaniu nie podano o jakiego rodzaju opiekę chodzi, a więc przyjmuje się objęcie emerytów działalnością socjalną. Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 1070) osoby uprawnione do korzystania z ZFŚS to m.in. emeryci - byli pracownicy; prawo to nie jest uzależnione od rodzaju umowy o pracę, a jedynie od istnienia związku pomiędzy zakończeniem zatrudnienia u ostatniego pracodawcy i przejściem na emeryturę. Ostatni pracodawca opiekuna dowozu, u którego jest tworzony ZFŚS, powinien więc objąć byłego pracownika – emeryta działalnością socjalną. Natomiast należy upewnić się, kto faktycznie zatrudniał opiekuna dowozu (szkoła czy urząd gminy), ponieważ do zadań gminy, a nie szkoły, należy zatrudnianie opiekunów w czasie dowozu uczniów, który organizuje gmina (m.in. art. 32 ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2020 r., poz. 910).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dla nauczyciela, który ma zawartą umowę z dyrektorem o doskonalenie i dokształcanie nauczycieli(studiach podyplomowe) należy się zwrot kosztów podróży w tym celu? Czy nie naruszy się prawa, gdy się nie wypłaci dla nauczyciela zwrotu kosztów podróży? W jakim przepisie jest o tym mowa?
- Czy sprzątaczka w szkole może nalewać zupę z cateringu w stołówce szkolnej? Czy wystarczy samo orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne ? Czy musi mieć badanie na nosicielstwo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik administracji Pani Danuta ur.07.02.1973 r. złożyła do dyrektora szkoły wniosek o zaliczenie okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym rodziców, a później brata (01.01.1991 – 30.09.1992 tj. 1 rok 8 m-cy) do pracowniczego stażu pracy. Do dokumentacji załączyła własny wniosek oraz zeznania 2 świadków - podpisy świadków i zainteresowanej poświadczone przez burmistrza. Dodatkowo zaświadczenie o tym, iż rodzice i brat posiadali gospodarstwo rolne w ww. latach i zaświadczenie o zameldowaniu pod tym samym adresem gdzie jest gospodarstwo. Czy na podstawie ww. dokumentów i zeznań można zaliczyć Pani Danucie okres pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy. W oświadczeniu wnioskodawcy i zeznaniach świadków opisana jest praca jaką wykonywała oraz czas jaki poświęcała na ww. pracę (sianokosy, żniwa, wykopki itp. pomoc w codziennym obrządku przy zwierzętach gospodarskich, uprawa przydomowego warzywnika- 6 godz. codziennie – praca stała). Aktualny staż Pani Danuty to 23 lata i 9 miesięcy jeżeli ww. okres byłby zaliczony czy należy pracownikowi wypłacić nagrodę jubileuszowe – 25 lecie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole którą kieruję zatrudniona jest na czas nieokreślony nauczycielka przedmiotów zawodowych - nauczyciel kontraktowy. Nauczyciel ten zatrudniony był najpierw od 1.09.2011-31.08.2012 na czas określony w wymiarze 0,5 etatu, następnie od 1.09.2012 do 31.08.2013r. na czas określony na cały etat, kolejna umowa od dnia 2.09.2013 została zawarta na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Od maja 2014r. nauczycielka przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą, od 1 grudnia 2014r. do 19.04.2015r. został udzielony urlop macierzyński (20 tygodni) od dnia 20.04.2015r. do 31.05.2015r. został udzielony dodatkowy urlop macierzyński (6 tygodni) od 1.06.2015r. do 29.11.2015 roku udzielony został urlop rodzicielski (26 tygodni. Od 30.11.2015 do 20 marca 2016r. udzielony został urlop uzupełniający (42 dni za 2014r, 7 dni za 2015r, 49 dni za 2015r). Od 21 marca 2016r. do chwili obecnej nauczycielka przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (prawdopodobnie z uwagi na kolejną ciążę). Fizycznie nauczycielki nie ma w szkole od dwóch lat. W tym czasie na zastępstwo został zatrudniony nauczyciel dyplomowany, który okazał się bardzo dobrym pracownikiem cenionym przez uczniów oraz podniosła się jakość pracy szkoły z uwagi na znaczny wzrost zdawalności egzaminów zawodowych. Chciałabym nadmienić, że nauczycielka przebywająca obecnie na zwolnieniu lekarskim nie realizowała podstawy programowej i w momencie wykrycia tego faktu przez dyrektora szkoły w maju 2014r. poszła na zwolnienie lekarskie. W tej chwili w kierunku kształcenia który ta Pani reprezentuje mam zatrudnionych dwóch pełnoetatowych nauczycieli: dyplomowanego i mianowanego. Z nowego arkusza organizacyjnego wynika, że dla tej nieobecnej w tej chwili Pani będę miała 0,5 etatu albo i mniej. Jakie mam możliwości dotyczące przekształcenia jej dotychczasowej umowy o pracę na umowę na niepełny wymiar czasu lub na rozwiązanie umowy o pracę w ruchu służbowym, który kończy się 30 maja?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielce zatrudnionej w szkole na podstawie umowy o pracę (KN) na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy dyrektor udzielił urlopu bezpłatnego od dn. 01 września 2016r. do 31 sierpnia 2017r. Ustępując ze stanowiska udzielił tej nauczycielce kolejnego urlopu bezpłatnego od dnia 01 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r. Nauczycielka podjęła pracę zarobkową w szkole w Niemczech. Czy mam obowiązek zapewnić tej nauczyciele miejsce pracy po zakończeniu urlopu bezpłatnego? Czy istnieje możliwość rozwiązania stosunku pracy z tą nauczycielką?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe