Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel zatrudniony przez mianowanie lub na podstawie Karty Nauczyciela może w trakcie roku szkolnego uzyskać 1 lub 2 dni płatnego urlopu w związku z potrzebami załatwienia spraw lub w wyniku zajścia pilnych okoliczności?
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz.1762) nie precyzuje, jakie inne zwolnienia od pracy mogą nauczycielom przysługiwać, czy oraz jakie wynagrodzenie powinni otrzymać z tego tytułu. W związku z powyższym istnieje konieczność pomocniczego zastosowania przepisów kodeksowych. Zgodnie bowiem z art. 91c ust. 1 KN w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami Karty Nauczyciela mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320).
Przepis art. 298(2) KP wskazuje ogólnie, że nieobecność w pracy podlega usprawiedliwianiu, a pracownikom przysługują zwolnienia od pracy w określonych przypadkach, za czas których pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Na podstawie tego przepisu zostało więc wydane rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, które to – poprzez wskazany wyżej art. 91c KN ma również zastosowanie do nauczycieli.
Zwolnienia od pracy są określone w rozdziale 2 rozporządzenia. Najczęściej spotykane to – określone w § 15 – zwolnienia od pracy z przyczyn osobistych, przysługujące każdemu pracownikowi. Te zwolnienia nazywane są niekiedy – choć niezupełnie prawidłowo – „urlopem okolicznościowym”. Zwolnienia te nie mają jednak charakteru urlopów i nie są zaliczane do wymiaru urlopu przysługującego nauczycielowi. Bez znaczenia jest też feryjny, czy nieferyjny charakter placówki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie sprawy dotyczącej zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Dwóch pracowników niepedagogicznych złożyło wniosek o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym rodziców:
I przypadek za okres od 3.08.1992 r. do 23.09.1994 r. - dokumenty poświadczone przez notariusza, gospodarstwo to w 2003 r. zostało przekazane osobie ubiegającej się o zaliczenie stażu.
II przypadek za okres od 20.06.1981 r. do 21.10.1984 r. - dokumenty poświadczone przez notariusza, gospodarstwo to zostało w 1994 r. przekazane osobie ubiegającej się o zaliczenie stażu.
Czy w tych dwóch przypadkach możemy zaliczyć pracę w gospodarstwie rolnym rodziców?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor chce powołać wicedyrektora spoza szkoły, którego rada pedagogiczna nie zna. Czy też musi zasięgnąć opinii rady pedagogicznej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu w przedszkolu pracującemu do 5 godzin dziennie należy się dzień wolny w związku z kontrolnymi badaniami po długotrwałym zwolnieniu lekarskim(powyżej 30 dni) - wypadek w pracy?
- Czy dyrektor publicznej szkoły podstawowej ma obowiązek zapewnić to samo stanowisko pracy nauczycielowi powracającemu z urlopu dla poratowania zdrowia?
Nauczyciel dyplomowany jest zatrudniony na stanowisku nauczyciela matematyki na zasadzie mianowania. Z uwagi na sytuację, że powrót nauczyciela z w/w urlopu przypada -w trakcie roku szkolnego tj. 01.04.2025r. Dyrektor aby nie zaburzać organizacji pracy szkoły , chciałby aby do końca roku szkolnego przydzielić wracającemu nauczycielowi godziny pracy w świetlicy szkolnej lub
w bibliotece szkolnej. Czy dyrektor może przydzielić czasowo nauczycielowi w/w obowiązki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 20.01.2017 r. nauczyciel kontraktowy złożył pismo o rozwiązanie umowy o pracę. W/w nauczyciel jest zatrudniony u nas od 01.09.2015 r. na czas nieokreślony. Jakie wypowiedzenie obowiązuje nauczyciela i od kiedy do kiedy obowiązuje w/wym przypadku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe