Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o wyjaśnienie sprawy dotyczącej zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Dwóch pracowników niepedagogicznych złożyło wniosek o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym rodziców: I przypadek za okres od 3.08.1992 r. do 23.09.1994 r. - dokumenty poświadczone przez notariusza, gospodarstwo to w 2003 r. zostało przekazane osobie ubiegającej się o zaliczenie stażu. II przypadek za okres od 20.06.1981 r. do 21.10.1984 r. - dokumenty poświadczone przez notariusza, gospodarstwo to zostało w 1994 r. przekazane osobie ubiegającej się o zaliczenie stażu. Czy w tych dwóch przypadkach możemy zaliczyć pracę w gospodarstwie rolnym rodziców?
Udzielenie odpowiedzi jest niemożliwe, ponieważ przede wszystkim nie wiadomo, czy zostały spełnione merytoryczne przesłanki do wliczenia wymienionych okresów do stażu, a mianowicie:
a) pierwszy przypadek – czy w podanym okresie pracownik pracował w charakterze domownika w rozumieniu art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 174) w zw. z art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. z 1990 r. Nr 54, poz. 310), a więc czy miał od 3 sierpnia 1992 r. do 23 września 1994 r. ukończone 16 lat; czy wtedy pozostawał z rolnikiem – rodzicem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkiwał na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie; czy stale pracował w tym gospodarstwie rolnym. O spełnieniu tych przesłanek nie stanowi w żaden sposób przejęcie gospodarstwa prawie 20 lat później;
b) drugi przypadek – czy oprócz przejęcia gospodarstwa (o ile przekazali je bezpośrednio rodzice), w okresie od 20 czerwca 1981 r. do 31 grudnia 1982 r. od ukończenia 16. roku życia pracownik pracował w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców (art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r.) oraz czy od dnia 1 stycznia 1983 r. do 21 października 1984 r. spełnił wymóg pracy w charakterze domownika w rozumieniu w zw. z art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy w zw. z art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (t.j. Dz.U. z 1989 r. Nr 24, poz. 133), a więc czy pozostawał wtedy we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem – rodzicem; miał ukończone 16 lat; nie podlegał obowiązkowi ubezpieczenia na podstawie innych przepisów; a ponadto praca w gospodarstwie rolnym stanowiła główne źródło utrzymania. Również w tym przypadku przejęcie gospodarstwa 10 lat po wnioskowanym okresie nie pozwala ustalić istotnych okoliczności faktycznych.
Jeśli chodzi o informację o przedłożonej dokumentacji, notariusz przede wszystkim nie weryfikuje przesłanek wliczenia do stażu pracy okresów tzw. pracy na roli, ani też nie wskazano, na czym polega „poświadczenie dokumentów” (np. czy notariusz wykonał odpis zgodny z oryginałem); bez analizy ich treści i formy nie można stwierdzić, czy prawidłowo pracownicy udokumentowali swoje wnioski. Ponadto pracownicy powinni wykazać okres pracy na roli w pierwszej kolejności zaświadczeniem wydanym przez urząd gminy. Dopiero gdy urząd odmówi wydania zaświadczenia – na wniosek pracownika pracownik urzędu gminy lub ewentualnie notariusz powinien odebrać w ustnej formie oraz zaprotokołować zeznania co najmniej dwóch świadków, a ich wiarygodność pod kątem powołanych na wstępie przesłanek ustawowych musi zbadać następnie pracodawca – art. 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. oraz wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2017 r., VIII SA/Wa 746/16; wyrok WSA w Łodzi z dnia 28 kwietnia 2020 r., III SA/Łd 143/20; wyrok NSA z dnia 30 stycznia 2018 r., I OSK 621/16.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dnia 26 listopada 2014 r. uzyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela dyplomowanego. Po egzaminie uzyskał zaświadczenie potwierdzające ten fakt. Czy na podstawie tego zaświadczenia można podwyższyć wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela od 1.01.2015 r. Czy musi przedstawić akt nadania stopnia awansu zawodowego?
- Jak rozliczyć pensum nauczyciela zespołu szkół, gdzie w szkole ma 10/18 i przedszkolu 1/25. Czy łączne pensum będzie wynosić 10,72? A jeżeli nauczyciel przedszkola ma 23/25 w przedszkolu i 2/18 w szkole to czy łączne pensum będzie 25,78/25? I czy w ten sposób należy wprowadzić i proporcjonalnie wyliczyć wynagr. zasadnicze i inne składniki wynagrodzenia? Czy to ponad pensum, czyli 0,78 traktować jako godzinę ponadwymiarową?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z art. 64 ust. 2a (zmiany obowiązują od 1 stycznia 2018r.) Karty Nauczyciela dyrektorowi, wicedyrektorowi szkoły i innym osobom piastującym stanowiska kierownicze przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Proszę informację czy w tych 35 dniach są uwzględnione 4 dni urlopu na żądanie wynikające z Kodeksu Pracy czy może te 4 dni są dodatkowymi wolnymi dniami dla pracownika?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka rozpoczęła pracę w naszej szkole 1 września 2016 r. w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Nasza szkoła była wówczas jej dodatkowym miejscem pracy, gdyż jednocześnie do 28 lutego 2017 r. znajdowała się w stanie nieczynnym w swojej macierzystej placówce.
Po zakończeniu stosunku pracy w szkole macierzystej dostarczyła do naszej szkoły świadectwo pracy za okres od 1 września 1992 r. do 28 lutego 2017 r. czyli jej staż pracy wynosił 24 lata, 5 m-cy i 27 dni.
1 września 2019 r. nauczycielka zgłosiła problem nieotrzymania nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, gdyż jak twierdziła, swoją pracę zawodową rozpoczęła 1 września 1984 r.
W wyniku rozmowy i analizy jej przebiegu zatrudnienia okazało się, że od początku zatrudnienia kilka razy zmieniała miejsce pracy i było to na zasadzie przeniesienia służbowego nauczyciela na mocy art. 18 KN. W związku z przeniesieniem służbowym nie dochodzi do rozwiązania stosunku pracy i dyrektor szkoły, w której nauczyciel był dotychczas zatrudniony przekazuje do szkoły, do której nauczyciel zostaje przeniesiony, akta osobowe nauczyciela. W przypadku ustania stosunku pracy, kontynuowanego w szkole do której nauczyciel został przeniesiony, szkoła ta winna wydać mu świadectwo pracy uwzględniające również okres pracy w szkole, z której nauczyciel został przeniesiony.
Stąd wniosek, że ostatni Pracodawca nie uwzględnił wszystkich okresów zatrudnienia. W chwili obecnej nauczycielka jest na etapie kompletowania dokumentów.
Czy, pomimo tego, że termin nabycia prawa do nagrody jubileuszowej minął 31 sierpnia 2019 r. należy, po dostarczeniu sprostowania świadectwa pracy, wypłacić Nauczycielce należną nagrodę jubileuszową?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie o zadania dyrektora szkoły przed przejściem na emeryturę - jakie działania i w jakim terminie powinien podjąć dyrektor przed przejściem na emeryturę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe