Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka rozpoczęła pracę w naszej szkole 1 września 2016 r. w niepełnym wymiarze czasu pracy. Nasza szkoła była wówczas jej dodatkowym miejscem pracy, gdyż jednocześnie do 28 lutego 2017 r. znajdowała się w stanie nieczynnym w swojej macierzystej placówce. Po zakończeniu stosunku pracy w szkole macierzystej dostarczyła do naszej szkoły świadectwo pracy za okres od 1 września 1992 r. do 28 lutego 2017 r. czyli jej staż pracy wynosił 24 lata, 5 m-cy i 27 dni. 1 września 2019 r. nauczycielka zgłosiła problem nieotrzymania nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, gdyż jak twierdziła, swoją pracę zawodową rozpoczęła 1 września 1984 r. W wyniku rozmowy i analizy jej przebiegu zatrudnienia okazało się, że od początku zatrudnienia kilka razy zmieniała miejsce pracy i było to na zasadzie przeniesienia służbowego nauczyciela na mocy art. 18 KN. W związku z przeniesieniem służbowym nie dochodzi do rozwiązania stosunku pracy i dyrektor szkoły, w której nauczyciel był dotychczas zatrudniony przekazuje do szkoły, do której nauczyciel zostaje przeniesiony, akta osobowe nauczyciela. W przypadku ustania stosunku pracy, kontynuowanego w szkole do której nauczyciel został przeniesiony, szkoła ta winna wydać mu świadectwo pracy uwzględniające również okres pracy w szkole, z której nauczyciel został przeniesiony. Stąd wniosek, że ostatni Pracodawca nie uwzględnił wszystkich okresów zatrudnienia. W chwili obecnej nauczycielka jest na etapie kompletowania dokumentów. Czy, pomimo tego, że termin nabycia prawa do nagrody jubileuszowej minął 31 sierpnia 2019 r. należy, po dostarczeniu sprostowania świadectwa pracy, wypłacić Nauczycielce należną nagrodę jubileuszową?
Prawo do nagrody jubileuszowej przedawnia się po 3 latach co oznacza, że jeśli staż uprawniający do nagrody za 35 lat pracy został wypracowany 31 sierpnia 2019 r., nauczycielka nie straciła prawa do niej (nie upłynął jeszcze okres przedawnienia) i powinna ją otrzymać niezwłocznie po udokumentowaniu stażu (art. 47 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., art. 291 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielka przebywająca na urlopie macierzyńskim może podjąć pracę w innej szkole na mniej niż 1/2 etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wychowania przedszkolnego realizuje tygodniowo 32/25 (z tego etat 25/25 i dodatkowo 7/25 stałych nadgodzin) w pięciodniowym tygodniu pracy w jednej placówce.
Moje pytania: jak należy obliczyć ilość stałych nadgodzin w tygodniu, w którym przypadały dwa dni świąteczne, a ogólna ilość godzin pracy (etatowych razem ze stałymi nadgodzinami) w każdym dniu jest inna.
Np.:
Pn. 9 godzin
Wt. 5 godzin
Śr. 5 godzin
Czw. 4 godziny
Pt. 9 godzin,
a dni świąteczne przypadały w środę i czwartek.
Bardzo proszę o pomoc w prawidłowym obliczeniu należnych stałych nadgodzin.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dnia 01.09.2019 r. został zatrudniony nauczyciel za zgodą KO czyli wg Kodeksu Pracy. W styczniu uzyskał on przygotowanie pedagogiczne i dostarczył zaświadczenie o ukończeniu studiów natomiast świadectwo ukończenia studiów dostarczył dopiero na początku marca 2020 r.
1) czy w związku z tym należało zakończyć umowę zawartą na podstawie KP i podpisać nową zgodnie KN, jeśli tak to w jakim terminie?
2) czy powinno to się odbyć przez wypowiedzenie?
3) jak wyliczyć urlop takiego nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie, nauczyciel udaje się na rozmowę kwalifikacyjną na nauczyciela dyplomowanego. Czy należy mu się wynagrodzenie, żeby dojechać nie może być na swoich ostatnich 2 lekcjach? Czy musi złożyć wniosek o urlop bezpłatny? Jest to mężczyzną, który nie ma dzieci i z opieki z tytułu wych. dziecka do lat 14 nie skorzysta.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1)Za ile dni należy wypłacić ekwiwalent urlopowy nauczycielowi będącemu na zwolnieniu lekarskim od dnia 01.09.2015 do 29.02.2016, który z dniem 01.03.2016 przechodzi na emeryturę (placówka feryjna)? 2) Nauczyciel ten miał dodatek kierowniczy który od 01.09.2015 został mu odebrany, do podstawy zwolnienia lekarskiego był uwzględniany ponieważ brane było 12 m-cy wstecz, a czy do wypłaty nagrody jubileuszowej oraz do odprawy emerytalnej również należy uwzględniać ten dodatek?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe